Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cum instalez linux in mod Legacy pe un sistem nou

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015
Salutare!
Tocmai mi-am asamblat un sistem (din componente nou-noute) si as dori sa stiu ce modificari trebuie aduse in BIOS pentru a instala Linux Mint 19 in mod Legacy.(din ce am citit linux-ul se impaca mai bine cu Legacy decat cu Uefi)
Sistemul meu arata asa: I3 Coffee Lake 8100 3.6 GHz,4 GB ram,placa de baza Asus H 310M-R R2.0 cu placa video integrata si un hdd de 1 TB WD Blue.
Cand intru in bios acesta arata cam cum arata bios-ul de acum 10-15 ani ...probabil este in mod Legacy...nicidecum nu arata ca un bios modern in care sa poti folosi mouse-ul.
Am si un stick bootabil cu o distributie Linux Mint mai veche pe care mi-l vede si pot rula live aceasta distributie care este si pe 32 bit.
Intrebarea mea este  ce modificari trebuie sa mai fac in bios daca doresc sa instalez pe curat Linux Mint 19 Mate sa zicem pe 64 bit?Sau Cinnamon 19 ?Oare ar rula decent ? Sau faptul ca nu am o placa video dedicata ar putea fi o problema.Mentionez ca nu ma joc ci il folosesc pentru Youtube,browsing,office.
Multumesc!

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Primul pas e sa ai stickul cu linux si vezi daca poti instala asa cum e (default) pe placa.

Presupunand vei avea, pe viitor, nevoie de mai multa memorie RAM, instaleaza pe 64bit. Ubuntu deja lucreaza doar pe 64 si probabil vor trece toti, la un moment dat, pe 64bit.

Probabil puritanii (Debian) va ramane ultimul bastion pentru 32bit

#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut. Dacă spui că este un BIOS tip vechi ar trebui să meargă implicit, direct, fără setări suplimentare. Pune Mint pe stick, bootează și instalează-l. Dacă totuși întâmpini probleme întreabă.
Placa integrată ar trebui să fie suficientă.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@bitu222, fa ce a spus Moderatorul @shogun1 ca aia e ce trebuie.

Si sfatul meu e sa:
1. sa mai pui inca un modul RAM d4 4GB sa ai 8GB in total la Linux Mint Mate sau Cinnamon;
2. ori sa instalezi Linux Mint Xfce ;)

#5
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015
Ok o sa incerc cu Linux Mint Mate 19 pe 64 bit fara nici o modificare in bios sa vad ce se intampla...

#6
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
versiuni de  linux pot fi rulate fara instalare (linux live ) asa sa vezi care varianta e mai pe gustul tau...

vezi link..

https://linuxmint.com/download.php

https://distrowatch....stribution=mint

https://www.youtube....nux mint Legacy

#7
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015
Am incercat sa il instalez dar ma avertizeaza ca fiind bios uefi daca fortez s-ar putea sa am probleme cu accesarea bios-ului cand instalez alte sisteme de operare ...sau ceva de genul asta,asa ca nu am fortat instalarea.

#8
bitu222

bitu222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2015
Nu stiu de unde sa dezactivez Secure Boot care este enable...nu am aceasta optiune

#9
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
La mine in boot penu pot alege device-ul de boot si modul - uefi sau legacy.
In modul uefi la instalare linux ma avertizeaza ca e posibil sa nu booteze dupa instalare, si chiar asa se intampla. In legacy mode merge fara probleme.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pune poze  cu BIOS, in special Boot options.

Cauta / seteaza: CMS (on), Legacy (on), UEFI (off), secure boot (off)..... si altele similare... cauta BINE.

Edited by buyonevideo, 28 March 2019 - 11:38.


#11
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 01.05.2012
Ce ai rezolvat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate