Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Asistenta in rampa - VW

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

 unbrutus, on 28 martie 2019 - 20:56, said:

ma indoiesc maxim ca ABS se decupleaza vreodata!
NU, nu se decupleaza niciodata, iar la masinile mei noi de 2009 la apasarea butonului ESP la masinile care au, nu se decupleaza decat ASR, esp ramanand activ.

 Evergreen, on 29 martie 2019 - 08:39, said:

ASR e la VW, TCS e la Skoda Posted Image
nope, TCS apare doar la SEAT.

#92
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Doamne, daca incep sa te contrazica si pe tine, ar trebui ca Tyby sa inchida pravalia aici :lol:

#93
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
HAi sa o lamurim:
AH este doar pe masinile care au frana de mana electrica si presupune sa se actioneze frana de mana automat cand iti scoti centura , cand deschizi usa sau cand apesi butonul.
HHC este o functie software, nu are buton de activare, si functioneaza strict pe modulul de ABS ce are ESP, la cele cu ASR nu functioneaza deoarece nu exista senzorul de inclinatie.
Si se activeaza doar atunci cand ai masina in panta si ai frana de picior calcate, se mentine presiunea in sistemul de franare pentru un anumit timp (de obicei 3 secunde, dar se poate modifica) sau pana se simte un anumt cuplu din partea motorului ( bineinteles ca si acesta se poate modifica, NORMAL, EARLY, LATE)

LA fel se poate modifica si ca la apasarea lunga a butonului de ESP se se decupleze si ESP, nu doar ASR.

Sunteti lamuriti acum ?

AH presupune frana de mana electrica. Functioneaza si pe loc drept. are buton.
HHC presupune ESP. Functioneaza doar in panta. Nu are buton de activare/dezactivare

Edited by al bundy ro, 29 March 2019 - 08:49.


#94
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004

 al bundy ro, on 29 martie 2019 - 08:42, said:

nope, TCS apare doar la SEAT.
Sincer, chiar nu mai stiu ce scria pe butonul ala.

#95
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 al bundy ro, on 29 martie 2019 - 08:42, said:

nope, TCS apare doar la SEAT.
am postat eu mai sus din manualul de Passat, pagina 210, TCS si ASR sint termeni folositi interschimbabil

The systems ABS, BAS, TCS and EDL are integrated in the ESP. The ESP is always switched on. In certain situations when the traction achieved is not
sufficient, TCS can be switched off by pressing the ASR (TCS) button → Fig. 147 . Always ensure that ASR (TCS) is switched back on again once
traction is sufficient.

Dupa care este explicat sistemul folosindu-se chiar numai TCS:

Traction Control System (TCS)
The TCS reduces the engine output if wheel spin occurs and adapts the output to suit road surface conditions. TCS helps the car to start moving,
accelerate and climb gradients in unfavourable road conditions.
The TCS can be switched on and off manually → Switching the TCS on and off .

 Evergreen, on 29 martie 2019 - 08:39, said:

ASR e la VW, TCS e la Skoda Posted Image
nu-i adevarat... ciiudat ca se posteaza informatiile, dar le eviti parca... cumva.

 Tyby, on 29 martie 2019 - 08:38, said:

Referitor la definitiile date de catre unbrutus: sunt cam lungi, e drept, da sunt corecte (cred,
sint citate din manualul de passat, si le-am postat vazand cata confuzie este, unii cred ca ABS se poate dezactiva, altii spun ca nu stiu ce face etc
Lungimea nu ar trebui sa fie o problema, din contra, ar trebui sa fie apreciata o sursa de info serioasa, dar vad ca uneori se cam da peste cap normalitatea si ramane cu rotile in sus, probabil normalitatea merge cu ESPul dezactivat pe aici

Mai citez cateva randuri care ar putea ajuta la intelegerea sistemelor, sper sa nu deranjeze pe nimeni... sper. Tot din manualul de passat

The electronic stabilisation programme (ESP) will function only if the engine is running. It consists of ABS, EDL and TCS.
When the engine is running, the TCS can be switched off by pressing the button → Fig. 147 . The TCS should only be switched off in certain
situations when the traction achieved is not sufficient. For example:
- When driving in deep snow or on loose surfaces.
- When rocking the car backwards and forwards to free it from mud.
Then press the button to switch the TCS back on.

#96
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Mda, un post degeaba, deoarece aici vorbeam de HHC.

#97
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 al bundy ro, on 29 martie 2019 - 09:38, said:

Mda, un post degeaba
un post? sint vreo 6 pagini... sau ai tu ceva anume cu postul meu... ??

 al bundy ro, on 29 martie 2019 - 09:38, said:

deoarece aici vorbeam de HHC.
nu chiar, subiectul topicului e altul, intrebarea cuiva daca o anume masina, cu link de pe autovit, are aceasta optiune.
La aceasta intrebare i-am raspuns eu (nu tu, deci nu stiu cine a postat degeaba...), apoi, intr-adevar discutia s-a dus spre alte sisteme... acum a ajuns la ESP, ASR, despre care vad insa ca mai sus ai postat si tu fara sa zici ca e degeaba?

Mai sus un pic chiar eu am spus ca am ajuns sa discutam de ABS... ciudate reactii pe aici.
Fiecare vede doar paiul din ochiul altuia :)

#98
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Mulțumesc mult de răspunsuri, am așteptat sa se termine discuția ca să răspund dar am uitat sa mai răspund :))
Unbrutus, poți sa îmi spui și la acest model dacă are?
Vin: WVWZZZ1KZBM039116
http://www.olx.ro/of...te-IDceTP1.html
Îți mulțumesc

#99
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 vldsnz97, on 05 aprilie 2019 - 13:11, said:

Vin: WVWZZZ1KZBM039116
are, UG1 Hill start assist: Hill hold control

#100
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018

 unbrutus, on 05 aprilie 2019 - 21:28, said:

are, UG1 Hill start assist: Hill hold control

Perfect! Multumesc mult!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate