Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum decidem sa cumparam un telefon mobil si ce rol are in viata noastra?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 28.05.2008
@initiator : am completat chestionarul.
Ati primit si intr-un mesaj anterior (@Dany_Darke) cateva sfaturi utile; imi permit sa adaug si eu unul - chestionarul ar trebui construit pe o structura contextuala (a se vedea cazul surprins in captura de ecran atasata prezentului mesaj).
Pe de alta parte, corelat cu ce am retinut eu de la corifeii behavioristi (Kahneman, Tversky, Thaler & Co.), ma asteptam ca intrebarile sa fie nuantate in functie de genul (era sa scriu un termen arhaic !) repondentilor ...

Attached Files



#20
cat04_hoppert

cat04_hoppert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.03.2019

 sdrc, on 27 martie 2019 - 15:00, said:

@initiator : am completat chestionarul.
Ati primit si intr-un mesaj anterior (@Dany_Darke) cateva sfaturi utile; imi permit sa adaug si eu unul - chestionarul ar trebui construit pe o structura contextuala (a se vedea cazul surprins in captura de ecran atasata prezentului mesaj).
Pe de alta parte, corelat cu ce am retinut eu de la corifeii behavioristi (Kahneman, Tversky, Thaler & Co.), ma asteptam ca intrebarile sa fie nuantate in functie de genul (era sa scriu un termen arhaic !) repondentilor ...


multumesc, google form nu permite optiunea asta.

 sdrc, on 27 martie 2019 - 15:00, said:

@initiator : am completat chestionarul.
Ati primit si intr-un mesaj anterior (@Dany_Darke) cateva sfaturi utile; imi permit sa adaug si eu unul - chestionarul ar trebui construit pe o structura contextuala (a se vedea cazul surprins in captura de ecran atasata prezentului mesaj).
Pe de alta parte, corelat cu ce am retinut eu de la corifeii behavioristi (Kahneman, Tversky, Thaler & Co.), ma asteptam ca intrebarile sa fie nuantate in functie de genul (era sa scriu un termen arhaic !) repondentilor ...
dupa ce am cel putin 200 de raspunsuri  Posted Image fac analiza statistica ca sa diferentiez raspunsurile pe gen (masculin si feminin)

#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
atunci poti introduce varianta de raspuns Nu detin, la intrebarile ce ating subiectul unei posesii existente. asta desi sansele ca cineva sa nu aiba un mobil in zilele noastre este mica.

din punctul asta de vedere nu am corelat intrebarile, insa e un punct valid, mai ales daca laum in considerare specializarea ta, care presupune ca si pe viitor sa ai asemenea situatii de chestionar. iar daca gresesti ideile, poti invalida tot chestionarul.

#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005

 cat04_hoppert, on 27 martie 2019 - 12:37, said:

ce rol are telefonul mobil in viata noastra

Sa stam pe facebook.

Iar PC-ul il folosesc sa trimit sms-uri pe net. :)

#23
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Si Univ.Cuza din Iasi a adoptat Turnitin-ul asta,incepand din 2018.Ba chiar,la o materie din sem 2,urcam ce lucram doar pe Turnitin.Si lucrarile de licenta am inteles ca sunt sanse mari sa fie veriifcate cu acest soft.Partea buna e ca putem si noi,la randul nostru,sa incarcam si sa verificam licentele noastre pt a inlatura posibilele suspiciuni de plagiat.

Edited by Vlad_22, 27 March 2019 - 15:36.


#24
cat04_hoppert

cat04_hoppert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.03.2019

 Dany_Darke, on 27 martie 2019 - 15:10, said:

atunci poti introduce varianta de raspuns Nu detin, la intrebarile ce ating subiectul unei posesii existente. asta desi sansele ca cineva sa nu aiba un mobil in zilele noastre este mica.

din punctul asta de vedere nu am corelat intrebarile, insa e un punct valid, mai ales daca laum in considerare specializarea ta, care presupune ca si pe viitor sa ai asemenea situatii de chestionar. iar daca gresesti ideile, poti invalida tot chestionarul.
mersi, o sa iau in considerare pt viitor; insa acum, intrucat studiul meu e pt cei care au telefoane, ii pot scoate din analiza; deocamdata, nu a raspuns nimeni ca nu are telefon; anul trecut s-au cumparat 4.000.000 telefoane si tot cam atat in 2017, asa ca daca nu e copil de 3-4 ani, nu cred ca va zice cineva ca nu are.

#25
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
In ziua de azi spui telefon mobil si toata lumea o ia razna

#26
cat04_hoppert

cat04_hoppert

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.03.2019

 Phobos, on 27 martie 2019 - 15:30, said:


Sa stam pe facebook.

Iar PC-ul il folosesc sa trimit sms-uri pe net. Posted Image
Posted Image

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

asta desi sansele ca cineva sa nu aiba un mobil in zilele noastre este mica.
Teoretic eu nu am - e al firmei. Si telefonul si abonamentul.

Iar telefon nou... cand are chef firma sa mi-l schimbe.

#28
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
A circulat si pe fb chestionarul asta, stiu ca l-am facut in urma cu cateva zile.

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
si eu l-am completat, la fel mi se pare putin cam lunga, in rest bafta multa!

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Mama ma-sii de sondaje,diletanti si analfabeti.
Daca ma intrebi ca am sau nu telefon si iti raspund cu nu,de ce dracu mai apare carnatul de la intrebarea urmatoare,care n-are nici o legatura cu raspunsul NU dat anterior?
Si mai departe,am mai citit strict urmatoarele doua intrebari,unde iarasi nu exista o varianta de raspuns pentru cei care NU AU TELEFON.Pentru ca exista si din astia.
O cerere de doi bani,un sondaj de rahat,un subiect
Si inca mai ai pretentii,fiind o lucrare de dizertatie,adica un nivel superior.
Ne-am dat dracului cu stiinta asta si cu diplomele.
Poate doar trogloditul de Becali sa fie in stare sa conceapa un asemenea tip de sondaj.
Rusine,mare rusine.

Edited by adisz, 27 March 2019 - 17:38.


#31
annonimu

annonimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 26.06.2007
am completat si eu.
dar e extrem de lung...
am fost cat pe ce sa renunt :)

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Initiator, l-am completat si eu. In general intrebarile sunt bine puse, dar sunt si cateva mici probleme.

De ex. la intrebarea "la cat timp va schimbati telefonul", puteai sa pui si varianta "la 2-3 ani". Precedentul telefon l-am tinut vreo 2 ani si junatate si l-am dat mamei inca in stare de functionare. Eventual mergea si intrebarea "ce faceti cu telefonul mobil dupa ce nu-l mai folositi?" cu variantele:
- il cedez membrilor familiei;
- il vand pe OLX etc;
- il dau la reciclare;
- il pastrez in "colectia personala".

Apoi la aplicatii puteai sa mai adaugi agregatoarele de stiri / aplicatiile ziarelor online si mai ales jocurile. Spre rusinea mea (?) pana acum n-am auzit de moovit, desi tu se pare ca o consideri foarte importanta. Si in loc de Spotify puteai sa pui "aplicatii de streaming de muzica", e mai larg si nu e aceeasi chestie cu Shazam-ul.

PS Multa bafta la dizertatie!

#33
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Am ratat eu partea de buget sau ce s-a intamplat?
1. bugetul alocat de femei, respectiv barbati, pentru mine e destul de clar cine e dispus sa dea mai mult, din acest motiv ai omis-o?
2. tot legat de buget, ar fi fost interesanta o comparatie a femeilor si barbatilor cu venituri similare si respectiv a bugetelor alocate. Eventual sa vezi daca exista o tendinta ca cei cu venituri mici sa se indrepte spre bugete mai mari, iar cei cu venituri mari sa aleaga bugete similare sau poate chiar mai mici.

#34
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Niste greseli / chestiuni care ma deranjeaza:
- serviciu sau cum era.... am selectat Antreprenor pentru ca nu are Freelancer / Altele
- Cu aproximatie, la ce interval de timp va cumparati un nou telefon mobil? - 4 ani nu se incadreaza nicaieri
- factorii de influente sau influentA ?!
- de ce unele intrebari cu valori 1-7 ?! De ce nu 1-5 sau 1-10 ?! (poate e de la OCD, sint doar curios).
- cam multe intrebari care nu au legatua strict cu telefonul (cumparaturi din magazin, plata cu card....)

Edited by buyonevideo, 28 March 2019 - 11:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate