Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Politia locala Sibiu,exces de zel!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Ca sa eviti pe viitor astfel de situatii iti faci un cartonas pe care scrii PRESA. Iti garantez ca nimeni nu iti mai da amenda pentru parcare.

#38
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostMembruAnonim, on 27 martie 2019 - 11:05, said:

Cea mai simplă și utilă soluție este plata prin sms: https://www.tpark.ro/sibiu/
Si daca omul nu are telefonul la el?...sau nu stie sa=l folosesca...unii nu stiu sa salveze ultimul numar care l-a apelat!...sin atunci,ce rost mai au automatele care emit bonuri?!!!
Fii convins ca daca sotia mea ar fi vrut sa mai stea,ar mai fi platit un tichet de parcare,pentru inca o ora!
Prin SMS e mai scump...asta pentru cei care nu stiu :(

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postgreenlife, on 27 martie 2019 - 11:59, said:

Ca sa eviti pe viitor astfel de situatii iti faci un cartonas pe care scrii PRESA. Iti garantez ca nimeni nu iti mai da amenda pentru parcare.
Fără ștampilă sau vreo siglă e doar un carton.

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdanpet, on 27 martie 2019 - 12:00, said:

Si daca omul nu are telefonul la el?...sau nu stie sa=l folosesca...unii nu stiu sa salveze ultimul numar care l-a apelat!...sin atunci,ce rost mai au automatele care emit bonuri?!!!
Fii convins ca daca sotia mea ar fi vrut sa mai stea,ar mai fi platit un tichet de parcare,pentru inca o ora!
Prin SMS e mai scump...asta pentru cei care nu stiu :(

Asa, si?
Pe principiul asta, nu mai platesti nimic, fiindca nu stii sa utilizezi, nu ai la tine ce iti trebuie, e scump... In cazul respectiv fie renunti sa folosesti serviciul respectiv, fie iti asumi consecintele.

Repet, vrem sa avem o tara civilizata dar ne c*im sa facem ce e corect cand trebuie sa depunem noi efort sau ne provoaca un disconfort personal.

Edited by AlexEn, 27 March 2019 - 12:03.


#41
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
daca tot l-a vazut,a incercat sa vb cu el?de curiozitate

#42
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdanpet, on 27 martie 2019 - 11:51, said:

Cand se ducea spre masina,l-a vazut pe politistul local plecand de langa ea!
E ok ca eu sa platesc amenda pentru 6 minute depasire de parcare,dar mie sa nu-mi dea nimeni nimic pentru...50 de minute platite in plus si neutilizate...de mai multe ori?!!!
Chiar e așa de mult 100 de lei ?

Am plătit 250 de lei pentru că n-am afișat stickerul cu impozitul de parcare. Care face 40 de lei.
Și pe care l-am luat din nou ca să fiu sigur că nu l-am pierdut pe cel vechi.

Cost 40 prima oară + 250 + încă 40 al doilea impozit ca să am sticker.
Acasă l-am descoperit și pe primul pe care uitasem să-l afișez.

La 3 săptămâni s-a abrogat hotărârea Consiliului Local și nu mai e nevoie de afișat mizeria aia.

#43
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postwaterman, on 27 martie 2019 - 12:02, said:

Fără ștampilă sau vreo siglă e doar un carton.
Pentru comunitari e suficient......la cat de analfabeti sunt majoritatea...
Mai sunt si baieti de treaba printre ei...dar majoritatea sunt niste gunoaie

Edited by I2O, 27 March 2019 - 12:06.


#44
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postbobitad, on 27 martie 2019 - 11:07, said:

ca un tip care vrea sa se mute la Sibiu, sunt bucuros ca se intample chestii dastea. la mine aici, rar vad politia. si e plin de mizerie pe jos, rahat de caini si altele. as da amenzi de sute de milioane daca as fi politist local.
platesc parcarea prin sms, nu vad de ce ai plati la ala de tichete.
cazul tau e ca al femeii ultragiate ca prietenu a primit amenda aia mare pentru mucul de tigara aruncat pe jos.
cat despre birocatie, am citit ca primaria din Sibiu incearca sa digitalizeze lucrurile cat mai mult.
Banuiesc ca vrei sa te faci politist local :(  De unde esti,de vrei sa vii la Sibiu?!...Stii ca Sibiul e BLOCAT de migranti din alte judete,majoritatea din Valcea,ca s-a dublat numarul de locuitori in ultimii ani si s-a TRIPLAT numarul de masini,de nu mai ai loc nici de parcare acasa,dar nici sa circuli pe strazi...multi au cate 2-3 masini la o familie!!!

View Postceanu1980, on 27 martie 2019 - 12:04, said:

daca tot l-a vazut,a incercat sa vb cu el?de curiozitate
Nu,pentru ca era inca departe si n-a stiut de "biletel" decat cand a ajuns la masina...era prea tarziu,politistul plecase.

View PostAlexEn, on 27 martie 2019 - 12:02, said:

Asa, si?
Pe principiul asta, nu mai platesti nimic, fiindca nu stii sa utilizezi, nu ai la tine ce iti trebuie, e scump... In cazul respectiv fie renunti sa folosesti serviciul respectiv, fie iti asumi consecintele.

Repet, vrem sa avem o tara civilizata dar ne c*im sa facem ce e corect cand trebuie sa depunem noi efort sau ne provoaca un disconfort personal.
Nici nu are rost sa raspund la o astfel de aberatie...totusi,de ce nu desfiinteaza automatele de parcare?! Toata lumea sa plateasca prin SMS...Daca nu stiu,nu pot,sa ia amenda!!...Esti cumva USR-ist?
De ce sa nu platim toti toate facturile si taxele prin internet,de acasa?...Asta vrei sa inmpui populatiei?!

#45
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Am ajuns si eu odata intr-un complex de magazine cu parcare gestionata de primarie si am uitat sa-mi iau tichet de parcare. Se grabea sotia ca inchidea nu stiu pe unde. La intoarcere am gasit surpriza pe parbriz. Amenda de 500 lei, redusa la jumate daca o plateam in 24 de ore. M-am albit. Am inceput sa-mi cert sotia ca datorita ei ca s-a grabit am uitat sa platesc parcarea. Apoi mi-am adus aminte ca sotia a mai scapat odata de o amenda de 800 lei, intrase pe interzis de pe un drum cu linie dubla continua, si apoi s-a inteles cu agentii de politie pentru ca a explicat ca se grabea in service (chiar nu mintise, aveam probleme cu acceleratia, un injector defect - si din cand in cand masina accelera foarte slab). Si am trimis-o sa caute agentul din parcare. L-am vazut tot eu (cu vesta aia verde e greu sa nu-l vezi), am informat-o, si s-a dus la el. Banuiesc ca daca m-as fi dus eu n-as fi rezolvat nimic. Insa sotia are acel "vino-ncoa". Mi-a povestit apoi ce s-a intamplat. S-a dus la el si i-a spus:
- Buna ziua. Sa stiti ca m-am grabit sa nu inchida la *** si am uitat sa platesc parcarea...
- Pai si ati gasit bilet dinacela pe parbriz?
- Da, spune sotia...
- Nasol, spune agentul Posted Image
O mai lasa putin sa transpire si apoi o intreaba:
- Aveti biletul la dumneavoastra?
- Da.
- Dati-l incoace.
- Pai si amenda?
- Va dau eu un bilet de parcare pe toata ziua. 12 lei. Sa-l pastrati in caz ca va fi nevoie, desi va asigur ca nu veti avea probleme.
A platit 20 lei cu tot cu bacsis. Agent intelegator. De atunci imi platesc intotdeauna in plus parcarea.

Edited by 2Unlimited, 27 March 2019 - 12:21.


#46
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdanpet, on 27 martie 2019 - 12:16, said:

Nici nu are rost sa raspund la o astfel de aberatie...totusi,de ce nu desfiinteaza automatele de parcare?! Toata lumea sa plateasca prin SMS...Daca nu stiu,nu pot,sa ia amenda!!...Esti cumva USR-ist?
De ce sa nu platim toti toate facturile si taxele prin internet,de acasa?...Asta vrei sa inmpui populatiei?!

Nu ai priceput nimic din ce am spus. Am zis ca daca stii ca ai incalcat legea, iti asumi consecintele, nu vii sa te plangi pe forum ca e abuz. NU E ABUZ, ti s-a explicat.
Ti s-a explicat si ca sunt alte modalitati de plata, le-ai combatut pe toate cu motive de genul 'e mai scump', 'nu am telefonul la mine' etc.

Singura aberatie este ca tu te plangi de faptul ca s-a aplicat legea pentru fapta sotiei tale.
A mai intrebat cineva mai devreme: daca amenda o luai in alta tara, tot asa te plangeai?

#47
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 11.07.2016

View Post2Unlimited, on 27 martie 2019 - 12:17, said:

Am ajuns si eu odata intr-un complex de magazine cu parcare gestionata de primarie si am uitat sa-mi iau tichet de parcare. Se grabea sotia ca inchidea nu stiu pe unde. La intoarcere am gasit surpriza pe parbriz. Amenda de 500 lei, redusa la jumate daca o plateam in 24 de ore. M-am albit. Am inceput sa-mi cert sotia ca datorita ei ca s-a grabit am uitat sa platesc parcarea. Apoi mi-am adus aminte ca sotia a mai scapat odata de o amenda de 800 lei, intrase pe interzis de pe un drum cu linie dubla continua, si apoi s-a inteles cu agentii de politie pentru ca a explicat ca se grabea in service (chiar nu mintise, aveam probleme cu acceleratia, un injector defect - si din cand in cand masina accelera foarte slab). Si am trimis-o sa caute agentul din parcare. L-am vazut tot eu (cu vesta aia verde e greu sa nu-l vezi), am informat-o, si s-a dus la el. Banuiesc ca daca m-as fi dus eu n-as fi rezolvat nimic. Insa sotia are acel "vino-ncoa". Mi-a povestit apoi ce s-a intamplat. S-a dus la el si i-a spus:
- Buna ziua. Sa stiti ca m-am grabit sa nu inchida la *** si am uitat sa platesc parcarea...
- Pai si ati gasit bilet dinacela pe parbriz?
- Da, spune sotia...
- Nasol, spune agentul Posted Image
O mai lasa putin sa transpire si apoi o intreaba:
- Aveti biletul la dumneavoastra?
- Da.
- Dati-l incoace.
- Pai si amenda?
- Va dau eu un bilet de parcare pe toata ziua. 12 lei. Sa-l pastrati in caz ca va fi nevoie, desi va asigur ca nu veti avea probleme.
A platit 20 lei cu tot cu bacsis. Agent intelegator. De atunci imi platesc intotdeauna in plus parcarea.


Bafta ta sa ai sotie si faina si descurcareata...
Din pacate nu toate sotiile sunt asa...

#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostI2O, on 27 martie 2019 - 12:05, said:

Pentru comunitari e suficient......la cat de analfabeti sunt majoritatea...
Mai sunt si baieti de treaba printre ei...dar majoritatea sunt niste gunoaie

Afișatul acelei inscripții dacă nu ești jurnalist e cocălărism maxim.

View Post2Unlimited, on 27 martie 2019 - 12:17, said:

De atunci imi platesc intotdeauna in plus parcarea.

Asta e morala poveștii.

View Postdanpet, on 27 martie 2019 - 11:51, said:

La orice chestie,trebuie sa existe o marja de eroare,in care sa fii penalizat.
De ce ?

View Postdanpet, on 27 martie 2019 - 11:51, said:

Am vazut (dupa aceasta patanie),masini parcate,cu tichetul expirat de 1 ora si care nu aveau nicio atentionare pe parbriz!!!   E vorba de faptul ca NU SUNTEM toti egali?!

Să moara și capra vecinului.

Edited by waterman, 27 March 2019 - 12:44.


#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanpet, on 27 martie 2019 - 12:16, said:

Toata lumea sa plateasca prin SMS...Daca nu stiu,nu pot,sa ia amenda!!...Esti cumva USR-ist?
De ce sa nu platim toti toate facturile si taxele prin internet,de acasa?...Asta vrei sa inmpui populatiei?!
Bănuiam eu ceva, dar acum te-ai trădat singur.
Ţara asta are nevoie de câteva decrete prezidenţiale pentru a ieşi din Evul Mediu:
1. Digitalizare completă. Fiecare cetăţean să aibă propria semnătură electronică, aşa cum are propriul CNP.
2. Interzicerea utilizării hârtiei în alt scop decât igienic.
3. Interzicerea căruţelor.
4. Reducerea cuantumului taxelor la plata lor cu cardul, creşterea cuantumului la plata lor cu bani cash.

Dacă nu preşedinţia trebuie să dea aceste decrete, atunci să le dea cine trebuie.

#50
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,376
  • Înscris: 20.02.2008

View PostMalus_Dacus, on 27 martie 2019 - 12:26, said:



Bafta ta sa ai sotie si faina si descurcareata...
Din pacate nu toate sotiile sunt asa...
Mda... cat de ipocrita situatie... cum era aia cu  m...e PSD si proteste contra coruptiei... mda...

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Revenind la Sibiu, de fiecare dată am plătit prin SMS parcarea. N-am instalat nicio aplicaţie. Indiferent dacă parcam pentru o oră sau mai multe, plăteam pentru toată ziua. Nu am afişat nimic în parbriz. Şi n-am avut niciodată probleme.
O singură dată n-am putut plăti parcarea, îmi respingea SMS-ul. Era într-o sâmbătă. Am considerat parcarea din partea casei. Nu s-a întâmplat nimic.
În Oradea, în Baia Mare, în Braşov, tot prin SMS am plătit parcarea. Comod, ecologic.
În Arad am putut parca gratuit undeva în zona Primăriei, în dreptul unei cafenele, chiar pe bulevard. A fost OK.

#52
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
A fost noroc la tine sa nu verifice nimeni.
Si eu am patit sa platesc si nu a venit nimeni sa verifice prin parcare cine a platit si cine nu.

#53
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostPSC, on 27 martie 2019 - 12:51, said:

Revenind la Sibiu, de fiecare dată am plătit prin SMS parcarea. N-am instalat nicio aplicaţie. Indiferent dacă parcam pentru o oră sau mai multe, plăteam pentru toată ziua. Nu am afişat nimic în parbriz. Şi n-am avut niciodată probleme.


Și de ce nu ceri banii înapoi pe orele neconsumate ?

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwaterman, on 27 martie 2019 - 12:02, said:

Fără ștampilă sau vreo siglă e doar un carton.
Stampilele nu mai sunt obligatorii prin lege de multi ani.
Sa-mi zici cand vrei sa-ti caut cu guagal niste sigle...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate