Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Politia locala Sibiu,exces de zel!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

View Postclausio, on 27 martie 2019 - 10:25, said:

Intr-un anumit oras (nu spun care), daca iau tichet de parcare pe durata minima (cred ca 15 sau 30 de minute nici nu mai retin) pot lasa masina si cate o ora jumate si nu ma amendeaza nimeni. Ca sa nu mai spun ca uneori cand ma grabesc pun un tichet mai vechi si tot e ok. Asta dupa ce am observat ca agentii doar verifica sa ai un tichet de parcare in bord fara sa se uite la amanunte. E bine ca omul a platit, restul sunt detalii...

La tine în sat sînt ăia mai leneși. La Sibiu își fac treaba.
Și să pun întrebarea aia parșivă - dacă amenda era luată în Viena/Paris/Berlin se mai indigna careva că au dat amendă pentru depășirea cu 6 minute a termenului plătit?

#20
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postmyshyk, on 27 martie 2019 - 10:18, said:

Cand e parcata, da si Politia Comunitara da amenzi.

View Postdan1980_25, on 27 martie 2019 - 10:21, said:


Pai invitatia aia nu era formulata expres pentru a stabili identitatea persoanei.
Era doar o informare conform careia i se solicita prezenta la sediul politiei locale.
Odata ajuns acolo i se intocmeste direct PV pentru parcare neplatita.
Daca l-a pus sa scrie vreo declaratie pentru a se stabili identitatea persoanei care a comis contraventia... Abia atunci nu e ok.

Oricum, amenda e modica fata de ce scoruri auzeam ca se practica prin Constanta: 600 de lei.

Eu interpretam că poliția locală are voie să te amendeze doar dacă te găsește la locul faptei. Adică dacă vede mașina parcată, dar nu e nimeni acolo, nu are dreptul să te cheme la sediu. Logic, dacă te invită la sediu, e pentru a-i comunica cine condusese mașina, că doar nu e neapărat proprietarul.

Adică un polițist local, dacă vede mașina parcată ilegal, are două opțiuni:
1. Așteaptă să apară contravenientul
2. Apelează la poliția rutieră (adevărații polițiști :D) care au dreptul legal să invite proprietarul la sediu.

#21
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postkarax, on 27 martie 2019 - 10:37, said:

nu inteleg de ce parcarea cu plata nu poate fi la alegere : 2-3 ore odata  sau cate 20 de minute , pentru fiecare 20 bagand bani....
sau de ce nu direct un aparat cu durata variabila pentru oricat timp? cat de greu ar fi o astfel de masina fie ea si pe sistemul aparatelor de cafea? bagi cate 1 leu pentru fiecare 5-10 minute si iti configurezi cum vrei tu.
Exista deja asta, de obicei cel mai mic timp fractionat e de 15-20 minute... depinde foarte mult si de suma perceputa, de obicei se cauta sa se fractioneze in functie de suma, ca exemplu daca e 2 lei/ora poti cu 50 bani sa iei 15 minute (60/4)

Edited by projectfp, 27 March 2019 - 10:43.


#22
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
In Budapesta 3 minute daca lasi masina ai amenda in parbriz, asa ca sa nu mai comentam atat ca in alte tari te ard astia de nu te vezi.
Si nu mai zic ca au un sistem cu parcarile greu de inteles, de nici nu stii ce trebuie sa faci ca sa nu-ti iei amenda.

#23
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Tot ticalosie e indiferent unde se petrece... solutia civilizata e ca daca omul vine la masina in timp ce e politistul acolo sa fie lasat sa isi cumpere extensie fara sa fie sanctionat.

Dar intr-o lume nebuna unde lumea isi uraste semenii, vor sa fie bagati semenii lor si la beci pentru nimic.

Edited by projectfp, 27 March 2019 - 10:46.


#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postradunic, on 27 martie 2019 - 10:39, said:


La tine în sat sînt ăia mai leneși. La Sibiu își fac treaba.


Sunt convins. Aveti furturi de buzunare in minunatul Sibiu ?

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Exista Ghiseul.ro

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cea mai simplă și utilă soluție este plata prin sms: https://www.tpark.ro/sibiu/

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Toate amenzile sunt injuste când au numele tău pe ele.

#28
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
ca un tip care vrea sa se mute la Sibiu, sunt bucuros ca se intample chestii dastea. la mine aici, rar vad politia. si e plin de mizerie pe jos, rahat de caini si altele. as da amenzi de sute de milioane daca as fi politist local.
platesc parcarea prin sms, nu vad de ce ai plati la ala de tichete.
cazul tau e ca al femeii ultragiate ca prietenu a primit amenda aia mare pentru mucul de tigara aruncat pe jos.
cat despre birocatie, am citit ca primaria din Sibiu incearca sa digitalizeze lucrurile cat mai mult.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ghiseul.ro e ala unde trebuie sa te duci sa stai la cozi ca sa-ti dea parola si username? Posted Image

Edited by MembruAnonim, 27 March 2019 - 11:08.


#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004


Se pare că nu

Quote

Solicitare date de acces

Datele de acces pot fi solicitate online, folosind cardul bancar, doar de către persoane fizice.


#31
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

View Postbobitad, on 27 martie 2019 - 11:07, said:

ca un tip care vrea sa se mute la Sibiu, sunt bucuros ca se intample chestii dastea. la mine aici, rar vad politia. si e plin de mizerie pe jos, rahat de caini si altele. as da amenzi de sute de milioane daca as fi politist local.
platesc parcarea prin sms, nu vad de ce ai plati la ala de tichete.
cazul tau e ca al femeii ultragiate ca prietenu a primit amenda aia mare pentru mucul de tigara aruncat pe jos.
cat despre birocatie, am citit ca primaria din Sibiu incearca sa digitalizeze lucrurile cat mai mult.


O sa fii la fel de bucuros cand o sa iei primele amenzi, banale, doar asa sa fie, in Romania exista legi care dau in cap cetateanului, noi nu avem justitie, noi avem doar bata in capul cetateanului, daca era un politist competent ar fi lasat in geam o avertizare, vezi ma prostule ca ai intarziat 6 minute, si data viitoare o sa te pun sa platesti doua ore in loc de una, cam asa suna o tara civilizata cu o justitie adevarata, la noi doar sa dam in cap oamenilor stim, si sa le luam banii, ca nu avem nevoie de ei la buget

#32
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

View PostXavier_em, on 27 martie 2019 - 10:42, said:

In Budapesta 3 minute daca lasi masina ai amenda in parbriz, asa ca sa nu mai comentam atat ca in alte tari te ard astia de nu te vezi.
Si nu mai zic ca au un sistem cu parcarile greu de inteles, de nici nu stii ce trebuie sa faci ca sa nu-ti iei amenda.
Am umblat un pic prin Europa si singurele amenzi pentru parcare le-am luat in Budapesta si Sibiu. La unguri anul trecut in toamna cand nu am gasit intrarea in parcarea hotelului si am luat amenda in cele 10 min pana am facut check in-ul. Iar la Sibiu, in urma cu vreo 6-7 ani pentru ca am parcat pe un loc rezervat autocarelor desi cei care m-au invitat mi-au spus sa parchez acolo ca nu e problema.
Apropo, in Sibiu iti ridica masina chiar daca ai platit parcarea in cazul in care esti din alt judet si ai anunt de vanzare pus in geam (exista HCL in acest sens).

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am incercat sa caut Bucuresti taxe locale si nu am reusit...

View Postwaterman, on 27 martie 2019 - 11:13, said:



Se pare că nu

https://www.ghiseul....i/index/activ/1

Gata am reusit apasand pe harta, nu cautand in lista :P

Edited by MembruAnonim, 27 March 2019 - 11:37.


#34
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postkarax, on 27 martie 2019 - 10:37, said:

nu inteleg de ce parcarea cu plata nu poate fi la alegere : 2-3 ore odata  sau cate 20 de minute , pentru fiecare 20 bagand bani....
sau de ce nu direct un aparat cu durata variabila pentru oricat timp? cat de greu ar fi o astfel de masina fie ea si pe sistemul aparatelor de cafea? bagi cate 1 leu pentru fiecare 5-10 minute si iti configurezi cum vrei tu.
Cand  si daca vei avea pernis de conducere, vei intelege

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostMembruAnonim, on 27 martie 2019 - 11:35, said:

Am incercat sa caut Bucuresti taxe locale si nu am reusit...
https://www.ghiseul....i/index/activ/1
Asta e altă poveste.

Ai întrebat asta

Quote

Ghiseul.ro e ala unde trebuie sa te duci sa stai la cozi ca sa-ti dea parola si username?

Cauți pe net pe ăia de se ocupă de taxele locale București și îi întrebi dacă se poate plăti prin ghișeul.ro

Attached File  bucuresti.png   173.84K   5 downloads

vezi că dai click acolo pe rândul ăla cu Sector și afli datele de la fiecare sector.

Când mai ai ceva probleme, lasă un PM și-ți caut eu pe Google.

Edited by waterman, 27 March 2019 - 11:44.


#36
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postprojectfp, on 27 martie 2019 - 10:25, said:

Daca sotia ar fi intarziat doar 6 minute ar fi gasit politistul la fata locului. Si daca ar fi gasit politistul la fata locului as fi spus ca intradevar a fost ticalos individul, cand putea sa puna femeia sa mai cumpere 1 ora si gata, era toata lumea fericita.
Dar ceva imi spune ca nu au fost chiar 6 minute... imi e greu sa cred ca a avut politistul o asemenea performanta de a verifica masinile si de a lasa hartia in geam atat de rapid... poate doar daca era singura masina din oras Posted Image
Cand se ducea spre masina,l-a vazut pe politistul local plecand de langa ea!
E ok ca eu sa platesc amenda pentru 6 minute depasire de parcare,dar mie sa nu-mi dea nimeni nimic pentru...50 de minute platite in plus si neutilizate...de mai multe ori?!!!
La parcarile cu bariera,am 10 minute timp sa parasesc parcarea,dupa ce am platit si am chitanta!!!
La orice chestie,trebuie sa existe o marja de eroare,in care sa fii penalizat.
Am vazut (dupa aceasta patanie),masini parcate,cu tichetul expirat de 1 ora si care nu aveau nicio atentionare pe parbriz!!!   E vorba de faptul ca NU SUNTEM toti egali?!

Edited by danpet, 27 March 2019 - 11:52.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate