Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Politia locala Sibiu,exces de zel!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Sotia mea,a parcat masina pe o strada din Sibiu,a platit parcarea pentru 1 ora,cu tichet pus pe bord.Datorita unui eveniment neprevazut,a intaziat 6 minute si a gasit un biletel sub stergator,in care era invitata la politia locala Sibiu,pentru "lamurirea problemei"...Bun.Mers la politia locala,completat o hartie tip,cu explicatii si rugamintea de a nu fi amendata...timp pierdut,stres,etc...Dupa cateva zile,vine prin posta AMENDA de 200Lei,platibili la jumatate (100Lei) in 15 zile...Am platit-o,la posta,dar n-a fost suficient! A trebuit sa ducem copie dupa chitanta,la...Politia locala Sibiu,pentru ca nu cumva sa ni se impute inca odata la FISC!...Acolo,angajatul care a luat copia chitantei,a spus ca: "decizia de a da sau nu amenda,o ia NUMAI politistul local care a facut constatarea"!!!...deci,am fost la cheremul unui singur om!
De atunci,platesc parcarea 1 ora in plus fata de timpul necesar estimat de mine...e corect,oare?...6 minute intarziere!
Am vazut un politist local,care se pregatea sa puna in parbriz un biletel,unei doamne care tocmai se intorcea de la automatul de parcare,sa-si puna tichetul pe bord!...categorig EXCES DE ZEL,daca nu  ABUZ!
Aceasta "intamplare" m-a facut sa reconsider comportamentul meu de cetatean model al acestui oras,sa ma gandesc daca mai merita sa-mi platesc taxele mereu la timp sau in avans,sa nu arunc hartii pe strada,etc...merita sa fiu corect,sau sunt "fraier"?!

#2
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 20.02.2008
Ai fost amendat corect.
Chitanta poti sa nu o duci la politie (sia sa o duci degeaba in 90% din cazuri, ca aia o pierd/arunca) dar sa o pastrezi pana anul viitor cand te duci sa platesti impozitele. Atunci o sa o arati si iti va fi scazuta amenda.

#3
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Absolut de acord si eu am un prieten care a luat niste doamne de la Protectia Copilului si le-a pus sa munceasca in alta parte si gata are proces penal . Absurd pentru ca alea oricum nu faceau nimic acolo si doar nu le-a luat de tot .

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Depinde acum si de noroc. Unii nu platesc deloc si nu patesc nimic, altii platesc si intarzie putin si o iau. Unii se mai cunosc cu taxatorul...
Eu las totul balta cand vad ca se apropie ceasul de expirare la plata parcarii.

Amenda aia e perfect legala, acum daca te-a si pazit, e partea a doua. Se intampla...omul is face planul de amenzi si isi usureaza munca stand intr-un loc si pandind ora.

Edited by arab, 27 March 2019 - 10:15.


#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,723
  • Înscris: 01.10.2002
Trebuie sa se poate plati si online amenda, nu trebuie sa mergi niciunde. Iar pentru 100 de lei, chiar nu merita atata bataie de cap. Plateste si gata...

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Esti fraier, nu plati nimic, nu respecta nici o lege si emigreaza naibii odata, ca astia care ne-am obisnuit sa respectam legile,asa bune-proaste cum sunt, nu mai putem trai normal de atatia contestatari!

#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007
S-a inventat aplicatia de plata online pentru parcare Aia e misto ca te alerteaza cand se apropie timpul de expirare.
S-a inventat si plata cu sms-ul.
Asa ca...
Inteleg ca e vorba de doar 6 minute. Daca faci cumparaturi si-ti lipsesc 6 lei, te lasa sa pleci din magazin cu produsele?

Edited by dan1980_25, 27 March 2019 - 10:17.


#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 06.10.2003
La câte minute n-ai fi considerat a fi exces de zel?

Plimbatul ăla de hârtii ca să dovedești o plată e o mizerie ....

#9
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Dar până la urmă are voie Poliția Locală să mai pună invitații?
Credeam că doar Poliția rutieră (cei de la MAI) au dreptul ăsta.


Decizia ICCJ 11/2017

....doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate.

Obligatorie, potrivit dispoziţiilor art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.

Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 19 iunie 2017.


Detalii: https://legeaz.net/m...nu-si-cel-local

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007
Vrem o tara ca afara, sa se respecte legile, dar nu cand efectele presupun sa ne afecteze pe noi, direct.
Nu mi-e clar daca problema ta e cu amenda (care e perfect legala si asumata de catre sotie de vreme ce stia ca are doar 1h platita) sau cu birocratia.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cand e parcata, da si Politia Comunitara da amenzi.

View PostSabinatu, on 27 martie 2019 - 10:16, said:

Dar până la urmă are voie Poliția Locală să mai pună invitații?
Credeam că doar Poliția rutieră (cei de la MAI) au dreptul ăsta.


Decizia ICCJ 11/2017

....doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate.

Obligatorie, potrivit dispoziţiilor art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.

Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 19 iunie 2017.


Detalii: https://legeaz.net/m...nu-si-cel-local


#12
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,257
  • Înscris: 06.07.2007

View PostSabinatu, on 27 martie 2019 - 10:16, said:

Dar pĂąnă la urmă are voie Poliția Locală să mai pună invitații?
Credeam că doar Poliția rutieră (cei de la MAI) au dreptul ăsta.


Decizia ICCJ 11/2017

....doar agentul constatator din cadrul poliției rutiere are competența de a solicita proprietarului sau deținătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identității persoanei căreia i-a Ăźncredințat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum și de a aplica sancțiunile contravenționale prevăzute de lege, Ăźn cazul necomunicării relațiilor solicitate.

Obligatorie, potrivit dispozițiilor art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.

Pronunțată Ăźn ședință publică astăzi, 19 iunie 2017.


Detalii: https://legeaz.net/m...nu-si-cel-local
Pai invitatia aia nu era formulata expres pentru a stabili identitatea persoanei.
Era doar o informare conform careia i se solicita prezenta la sediul politiei locale.
Odata ajuns acolo i se intocmeste direct PV pentru parcare neplatita.
Daca l-a pus sa scrie vreo declaratie pentru a se stabili identitatea persoanei care a comis contraventia... Abia atunci nu e ok.

Oricum, amenda e modica fata de ce scoruri auzeam ca se practica prin Constanta: 600 de lei.

Edited by dan1980_25, 27 March 2019 - 10:23.


#13
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Daca sotia ar fi intarziat doar 6 minute ar fi gasit politistul la fata locului. Si daca ar fi gasit politistul la fata locului as fi spus ca intradevar a fost ticalos individul, cand putea sa puna femeia sa mai cumpere 1 ora si gata, era toata lumea fericita.
Dar ceva imi spune ca nu au fost chiar 6 minute... imi e greu sa cred ca a avut politistul o asemenea performanta de a verifica masinile si de a lasa hartia in geam atat de rapid... poate doar daca era singura masina din oras :D

#14
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Intr-un anumit oras (nu spun care), daca iau tichet de parcare pe durata minima (cred ca 15 sau 30 de minute nici nu mai retin) pot lasa masina si cate o ora jumate si nu ma amendeaza nimeni. Ca sa nu mai spun ca uneori cand ma grabesc pun un tichet mai vechi si tot e ok. Asta dupa ce am observat ca agentii doar verifica sa ai un tichet de parcare in bord fara sa se uite la amanunte. E bine ca omul a platit, restul sunt detalii...

In comparatie cu situatia de la mine din "sat", ce vi se intampla la voi la Sibiu e o mega mizerie. Pentru 6 minute de intarziere nici macar nu trebuia sa va cheme la sediu, iar daca v-au chemat trebuiau sa inteleaga situatia si sa va dea un avertisment. Iar predatul chitantei e de Evul Mediu.

Ce vi s-antamplat nu e un exces de zel ci o mega CACANARIE in toata regula...

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Moral, ar fi putut să o ierte, legal a avut acoperire. Acum că tu te-ai supărat pe Sibiu.....  
Tot în Sibiu am fost iertat cu un avertisment de Poliția Rutieră, pentru că am întors într-un loc nepermis.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,247
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdanpet, on 27 martie 2019 - 10:02, said:

si a gasit un biletel sub stergator,in care era invitata la politia locala
Daca nu onora invitatia din acel bilet?
Unii au sa spuna ca vine automat amenda la proprietar.

Daca proprietarul are cateva mii de masini si e din Bulgaria? ;)
Daca sufla vantul si nu gasea biletul?
Daca ploua si il uda si era ilizibil?
Daca il lua un "binevoitor"?

Daca s-a dus asa la orice "ivitatie", asa-i trebuie.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Treaba bine facuta. La Sibiu neexistand infractionalitate, politia are timp sa se ocupe de rahaturi. Ce numar de inmatriculare ai, ce oras ?!

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu inteleg de ce parcarea cu plata nu poate fi la alegere : 2-3 ore odata  sau cate 20 de minute , pentru fiecare 20 bagand bani....
sau de ce nu direct un aparat cu durata variabila pentru oricat timp? cat de greu ar fi o astfel de masina fie ea si pe sistemul aparatelor de cafea? bagi cate 1 leu pentru fiecare 5-10 minute si iti configurezi cum vrei tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate