Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mai mergeti cu incredere la Sanador?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu zic ca nu exista accidente , dar scuza-ma  soc hemoragic la o hernie , e mult prea mult iar  asta cu colegiul medicilor le pune capac la toate .
Pai frate , chirurgul si medicul ATI  trebuie sa plateasca , pe asigurare dar trebuie sa plateasca.
Sistemul privat in Romania este capusa care paraziteaza fondul de sanatate , toate procedurile simple fara costuri materiale si umane dar cu adaos mare au trecut la privat  nu e corect sa  taxezi la fel o operatie de hernie inghinala si una de  exereza rectala , din cauza asta cea-a de-a doua in Romania nu se face niciodata la privat   , in SUA ajunge la 120000 dolari
Vrei bani de la stat  frate te ocupi de tot pachetul fara discriminare faci si procedurile simple dar si cele complicate care au cheltuieli pe masura.
Profitul in medicina , nu are ce cauta pt ca viata nu are pret, din cauza asta  clinicile private au o concurenta neloiala la sistem , il paraziteaza , se deconteaza un purcoi de bani pe proceduri simple  de 2 lei , ecografie ,ekg, analize , chestii pe care se pot face ambulatoriu, tampenii

Edited by ciine, 27 March 2019 - 10:41.


#20
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 waterman, on 27 martie 2019 - 09:33, said:

Cine te pune să duci copilul la un butic din ăsta cu doctori ?

Eu la o așa fază le luam glanda cu o sabie ceva și după aia pledam pentru nebunie temporară.
Repet le luam gâtul.

Să moară Cipilan de nu făceam Punisher în spitalul ăla de la recepție la director.


Tu esti ca un copil. spui lucruri trasnite, cum sa pledezi pentru nebunie temporara, te crezi in america, te duceai la bulau si cu asta basta, o mireasa in plus la penitenciar, sa mora Cipilan de nu am vazut ca tine pe net o droaie, toti sunt cipilani si jack norisi, cand vine vorba de actiune live va inmuiati ca posmegii din poveste.
Nu scrie nicaieri ca mersul la spital este ca la service, iti schimba un brat, o inima, un plaman si de maine la dezmat, in spitale se mai si moare, iar generatiile actuale sunt foarte fragile, se nasc deja bolnavi, iar mancarea chimica si poluare cu praf si metale le face bine de tot la organism.

#21
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Alergam recent dupa un medic si ma punea sa il caut la spitalul X sau la Sanador. Am ales X.
In privat e tot vai-si-amar, ca si la stat; aceeasi "calitate", daca nu mai slaba; avantajul e ca nu mai stai ore la coada pentru ca e pe bani si putini isi permit; medicii sunt o gramada de harbarnisti si neinteresati; un medic citea o carte in loc sa ma primeasca la consulatatie, una ma intreba ce vreau de la ea dupa ce ii spusesem care e problema/boala mea (??? dehh... un tratament; a inteles ca vreau tratament si m-a trimis la o asistenta sa faca tratamentul, dar, se terminase substanta pentru tratament si m-a chemat altadata); alta cand o intrebam ceva zicea nu e specialitatea mea du-te la alta specialitate si tot asa.. orice intrebam nu era de ea (bine, era si spre sfarsitul programului si poate se grabea saraca sa mearga acasa); altul ma speria ca e nasol, nu stia daca o sa mai scap, si m-am dus la alta si zicea ca nu e nimic, o mica problema care se rezolva in 5 zile.

#22
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La Sanador nu sunt medicii problema, aia sunt printre cei mai buni care inca activeaza si la Stat ca de acolo le vine banul gros. In toate chestiile astea care au iesit prin presa mi se pare protocolul post-operator si preoperator o problema, aia fiind obisnuiti sa vina omul pe picioare si sa plece a doua zi la fel nu stiu ce sa faca daca apare o urgenta. De curatenie si alte lucruri e astea care te oripileaza la stat nu mai zic, la Sanador poti sa fii sigur ca nu intra brancardierul imbracat de afara pana in sala de operatie pe cand la stat... depinde :) Daca nu ai fost niciodata la terapie intensiva in spitalele de stat e usor sa fii zmeu pe forum, dupa ce vezi ce e pe acolo parca nu mai e nici privatul asa rau.

#23
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 filipxxx, on 27 martie 2019 - 11:08, said:


Cind o sa vindece spitalul privat atit cit vindeca cel de stat , putem face o comparatie.
Deocamdata statul e privat de fondurile capusate de privat si de manageriatul incompetent cu tenta politica .Daca rezolvi aceste aspecte  rezultatul se v a simtii imediat

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,615
  • Înscris: 07.02.2003

 myshyk, on 27 martie 2019 - 10:16, said:

Si-atunci, de ce ai adus vorba de salariu?
N-am adus-o eu, urmareste topicul cu atentie.

#25
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca sa dovedit ca a fost din neglijenta medicilor la puscarie cu ei,cum se facea pe timpu lu ceausescu,ai dracu era mai multa democratie atunci ca acum
Eu nu am mai auzit de cand cu democratia in Romania sa faca vreun medic parnaie...
Ii doare fix in plua ca nu le face nimeni nimic,daca ai noroc si scapi bine daca nu asta e....ca acum 200 de ani cand daca aveai noroc sa te vindeci bine daca nu iara bine...si se mai zice ca a evoluat societatea,a evoluat pe dracu din contra oamenii sunt tot mai jigodii pe zice trece

Edited by I2O, 27 March 2019 - 12:24.


#26
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 I2O, on 27 martie 2019 - 12:23, said:

Daca sa dovedit ca a fost din neglijenta medicilor la puscarie cu ei,cum se facea pe timpu lu ceausescu,ai dracu era mai multa democratie atunci ca acum
Eu nu am mai auzit de cand cu democratia in Romania sa faca vreun medic parnaie...
Ii doare fix in plua ca nu le face nimeni nimic,daca ai noroc si scapi bine daca nu asta e....ca acum 200 de ani cand daca aveai noroc sa te vindeci bine daca nu iara bine...si se mai zice ca a evoluat societatea,a evoluat pe dracu din contra oamenii sunt tot mai jigodii pe zice trece
Nu poti sa bagi un medic in puscarie decit daca dovedesti ca a fost intentie , dar trebuie sa plateasca pt malpraxis cu asigurarea si daca paguba este mai mare, din buzunarul propriu.
Colegiul medicilor,aceasta strutocamila  fara etica  trebuia sa retraga dreptul de a opera /profesa pt chirurg si medicul ATI pinas la verdictul final al instantei  dupa care se facea o rvizuire  (chirurgul era definitiv scos din sala de operatie , rescolarizat  , la fel si cel de ATI)

#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Nu stiu de unde a venit ideea asta ca medicii nu au sau nu aveau salarii mari.
Intotdeauna medicii au avut salarii cel putin triple peste salariul mediu pe economie. Adica salarii mari.
Exceptie faceau medicii rezidenti sau aia proaspeti de jumate de an.

Eu de aia nu-i suport. Au avut tot timpul salarii mari dar niciodata coloana sa nu ia spaga. E rusinos, dupa ce tara asta a investit in tine atatia ani de studii, tu sa te comporti ca ultimul mojic. Si asa fac majoritatea dintre ei. Exceptiile nu ma intereseaza, nu putem judeca dupa exceptii.
Ei ar trebui sa fie elita societatii. Cand vulgul intinde plicul cu bani, doctorul sa-l educe, sa-l dojeneasca:
- Nu domnule, nu vrem spaga pentru ca ne-am saturat de acest obicei.
Si gata! Vulgul sa se simta rusinat. Sa nu mai procedeze in felul asta.
Maxim un buchet de flori daca-i femeie, eventual o cutie de bomboane.

In rest, greseala e omeneasca. Toata lumea greseste in activitatea lui.

#28
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Pentru  consultatie  la  Clinica  Sanador ( Decebal ) , da, merg  fara  probleme.
Pentru  un anumit medic  care  m-a  consultat  cu atentie, rabdare  si  m-a  adus  unde trebuie.
La  spital.....pe baza de  recomandare....la  medicul  X...
Dar am fost  cu  mamaie  acum cativa  ani  la  camera de  garda, duminica seara,  la  Sanador, spital, medicul chirurg  s-a  priceput  bine sa  ii  schimbe  sonda  urinara ( cistostoma )....desi  nu era  urolog....
Altfel  nu mai  aveam  mamaie....

Va  mirati ca  medicul chirurg  care  a  operat  baietulul de  hernie ( cu urmari  tragice...uffff ) nu pateste  mare  lucru ?

Cine  se  duce  o data pe luna la  templu, cu sortulet  alb, manusi albe, ciocanel si compas  ?
Onor  barbatul ei, MM al  Lojii  Masonice  din Romania....( al celei  mai mari, de   rit  scotian, vechi  si  acceptat,  gradul  lui  33 ).

#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 ciine, on 27 martie 2019 - 12:32, said:

Nu poti sa bagi un medic in puscarie decit daca dovedesti ca a fost intentie , dar trebuie sa plateasca pt malpraxis cu asigurarea si daca paguba este mai mare, din buzunarul propriu.
Colegiul medicilor,aceasta strutocamila  fara etica  trebuia sa retraga dreptul de a opera /profesa pt chirurg si medicul ATI pinas la verdictul final al instantei  dupa care se facea o rvizuire  (chirurgul era definitiv scos din sala de operatie , rescolarizat  , la fel si cel de ATI)
Daca a lasat o persoana invalida da...nu il bagi in puscarie,trebuie sa plateasca daune morale enorme si retras dreptul de practica pe viata
Dar in schimb daca omu a murit din neglijenta lui,puscarie tata direct,fara discutii
Pai din articol se intelege ca a cam fost vina medicilor,ba mai mult spitalu respectiv a incetat colaborarea cu ei,deci daca nu erau de viuna nu inceta colaborarea cu ei,unde mai pui ca pana si colegiu medicilor au spus ca sunt de vina cei care au facut operatia
Deci situatia e clara ca apa de munte

#30
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 I2O, on 27 martie 2019 - 12:51, said:

Daca a lasat o persoana invalida da...nu il bagi in puscarie,trebuie sa plateasca daune morale enorme si retras dreptul de practica pe viata
Dar in schimb daca omu a murit din neglijenta lui,puscarie tata direct,fara discutii
Pai din articol se intelege ca a cam fost vina medicilor,ba mai mult spitalu respectiv a incetat colaborarea cu ei,deci daca nu erau de viuna nu inceta colaborarea cu ei,unde mai pui ca pana si colegiu medicilor au spus ca sunt de vina cei care au facut operatia
Deci situatia e clara ca apa de munte
Daca tu sofer  dai peste un pieton  pe strada   faci puscarie???
Faci daca ai avut intentie.
Acum dovedeste tu ca medicul a avut intentie sa-l omoare. In toate activitatile , dar mai ales in medicina si in special in chirurgie , probabilitatea ca ceva sa iasa prost este foarte mare .
Se mira unii ca s-a uitat comprese sau materiale in pacient  dar n-au vazut in viata lor ce-ineamna dinamica unei  interventii chirurgicala de mare amploare

#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 ciine, on 27 martie 2019 - 12:59, said:

Daca tu sofer  dai peste un pieton  pe strada   faci puscarie???
Faci daca ai avut intentie.
Acum dovedeste tu ca medicul a avut intentie sa-l omoare. In toate activitatile , dar mai ales in medicina si in special in chirurgie , probabilitatea ca ceva sa iasa prost este foarte mare .
Se mira unii ca s-a uitat comprese sau materiale in pacient  dar n-au vazut in viata lor ce-ineamna dinamica unei  interventii chirurgicala de mare amploare
Pai aici deja sa dovedit ca e din neglijenta lor,ce mai e de dezbatut?
Pai daca e atat de complicata o operatie medicu respectiv sa mai cheme inca un coleg sa tina de sase ca sa nu uite compresele in om sau foarfeci,sau mucuri de tigara...etc

#32
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu prea intelegeti ca doctori de la stat si-au facut clinici la privat.

Ce o sa se petreaca? Hai sa zicem ca pleaca doctori de la clinica aia? Se duc la alta.

In Romania nu raspunde NIMENEA NICIODATA.

#33
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 I2O, on 27 martie 2019 - 13:09, said:

Pai aici deja sa dovedit ca e din neglijenta lor,ce mai e de dezbatut?
Pai daca e atat de complicata o operatie medicu respectiv sa mai cheme inca un coleg sa tina de sase ca sa nu uite compresele in om sau foarfeci,sau mucuri de tigara...etc
Prietene din cauza asta se fac asigurari de malpraxis .Inca  justitia e aceasi pt toti, iar pe acest domeniu chiar nu difera pe plan mondial
A dovedi ca e vinovat e una  se numeste malpraxis, a dovedi ca e cu intentie , a omorit cu intentie e cu totul altceva Sa dea cu piatra cine dovedeste ca n-a gresit niciodata in viata lui, dar va place  de pe margine sa faceti judecati

#34
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Bine man asa sa fie cum zici tu
Sper sa nu ajungi tu sau cineva de la tine din familie sa te ciocnesti cu ei intr-o astfel de problema,chiar nu mi-as dori asta
Pana atunci ce sa zic doresc sanatate la toata lumea si sa nu aiba nevoie de medic,ca-i nasol te duci pe copca cu zile

Edited by I2O, 27 March 2019 - 13:39.


#35
abandonat

abandonat

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2019
observ ca nimeni nu a pus in discutie, de ce, medici renumiti ai spitalelor de stat presteaza si la privat in paralel

#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pentru ca sunt avari dupa bani,tocmai din cauza asta le si mor pacientii din neglijenta ca ei sunt cu gandu de unde sa mai mulga niste bani,nu la pacientii pe care-i au in grija
Salariu baban de la spitalu de stat(intre 3.000 si 5.000 de coco),spaga babana de la spitalu de stat(fara numar) si salariu misto de la privat....deci putem vorbi de sume care depasesc 8-9.000 de coco lunar...

Edited by I2O, 28 March 2019 - 01:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate