Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Este antreprenoriatul un mit ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostTsunnnami, on 27 martie 2019 - 07:37, said:

Prove me wrong.

Ce vrei sa zici ca samsarii nu castiga?
Ca floraresele nu castiga?

Antreprenoriatul nu are legatura cu oamenii care-l aplica

Asta ca sa nu bag dealerii de droguri, acolo sa vezi operatii

Nu vreau sa te "prove wrong", pentru ca bineinteles ca ei castiga, iar in sens mai larg... da, sa zicem ca si ei sunt un fel de "antreprenori".
Ba chiar si dealerii de droguri, sau pestii de curve. Posted Image

Dar cred ca termenul de antreprenor, se refera la o afacere mai solida si serioasa.
Cel putin eu asa il inteleg, daca se doreste o discutie serioasa, fara sa cada in derizoriu.

Pentru ca inclin sa cred ca cei care isi doresc sa devina antreprenori, isi doresc o afacere serioasa, nu sa vanda loboda-n piata, nici seminte, la stadion, ori valuta si ciunga-n coltul strazii.


Dar, nah... daca se doreste o discutie de dragul discutiei, ne putem referi si la antreprenoriatul centuristelor, ca si ele isi vand propriul corp si cre'ca ies si-n castig !... Posted Image

Edited by sylvius, 27 March 2019 - 14:47.


#20
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Majoritatea oamenilor sunt canalizati de mici sa devina buni in ceva si sa ignore restul. Pana si parintii si profesorii incurajeaza genul asta de atitudine, "lasa-l pe Gigel cu romana, ca el e bun la matematica" si tot asa. Antreprenoriatul inseamna de fapt un mix de skill-uri, deseori fiind mai avantajat unul bunicel in toate, decat un inginer genial, dar care nu are deloc abilitati sociale.

La nivel fundamental, nu poti fi antreprenor bun daca nu ai simtul organizatoric dezvoltat macar la un nivel de baza. Restul abilitatilor necesare se pot lua in general de pe piata muncii. Mai departe de aici nu prea se pot face generalizari, sunt business-uri banale cu concurenta uriasa care au avut succes pentru ca omul din spatele lor avea un spirit managerial iesit din comun, bun negociator, bun vanzator si altele care poate au mai mult succes decat primele doar pentru ca valoarea adaugata e atat de mare incat lipsurile din celelalte domenii nu au cum sa afecteze.  

Nu exista abilitate care nu poate fi invatata si imbunatatita. De la tehnici de vanzari, tehnici de manipulare, de negociere, de formare a relatiilor sociale, totul se poate invata. Ultimele sunt destul de interesante, de multe ori sunt oameni care spun ca "X are papagal, de asta poate sa vrajeasca fete, sa-i convinga pe altii", in timp ce eu nu pot. Dar de fapt, spunandu-i-se ca are papagal, X a prins incredere si a tot exersat, iar persoana care il admira pe X doar s-a uitat de pe margine.

#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postfigo1988, on 27 martie 2019 - 16:56, said:

De la tehnici de vanzari, tehnici de manipulare, de negociere, de formare a relatiilor sociale, totul se poate invata.

Stii car e tehnica de vanzari care pentru mine a dat rezultate uluitoare?
ADEVARUL

Am clienti care pe mine ma suna intai pentru solutii, dupa care iti pun la punct specificatiile si trimit si la ceilalti furnizori cererea de estimare.
Iar su LE STIU punctele slabe si orientez clientul in zona in care eu ma simt mai stapan pe proces.
Daca insa stiu ca nu pot satisface cerinta lui, le recomand cel mai bun furnizor de pe piata, fara ezitare.
Iar asta imi castiga o incredere uriasa

View Postsylvius, on 27 martie 2019 - 14:47, said:

Nu vreau sa te "prove wrong", pentru ca bineinteles ca ei castiga, iar in sens mai larg... da, sa zicem ca si ei sunt un fel de "antreprenori".
Ba chiar si dealerii de droguri, sau pestii de curve. Posted Image

Dar cred ca termenul de antreprenor, se refera la o afacere mai solida si serioasa.
Cel putin eu asa il inteleg, daca se doreste o discutie serioasa, fara sa cada in derizoriu.

Pentru ca inclin sa cred ca cei care isi doresc sa devina antreprenori, isi doresc o afacere serioasa, nu sa vanda loboda-n piata, nici seminte, la stadion, ori valuta si ciunga-n coltul strazii.


Dar, nah... daca se doreste o discutie de dragul discutiei, ne putem referi si la antreprenoriatul centuristelor, ca si ele isi vand propriul corp si cre'ca ies si-n castig !... Posted Image

Oh nu, antreprenor inseamna afacerist pe cont prorpiu, un CEO la firma lui
Trebuie sa satisfaca cateva cerinte:

1. Trebuie sa aiba ceva de valoare. Fie ca e un serviciu sau un produs, trebuie sa satisfaca cerinta asta
2. Trebuie sa se ingrijeasca ca produsul lor este de valoare pentru restul si segmentul asta de oameni sa afle despre asta. PUBLICITATE / MARKETING
3. Produsul / servicul sa fie la un pret pe care strambii astia de la pctul 2 sa il doreasca sa-l cumpere, adica efectiv sa bage mana-n buzunar sa il PLATEASCA. Asta e SALES
4. Ceea ce livreaza firma sa fie la calitatea si cantitatea la care clientii se asteapta. Adica in momentul in care ei te platesc se asteapta la ceea ce au in cap candi ti dau banii
5. Ceea ce incaseaza din ceea ce vinde sa acopere cheltuielile de producere a serviciului / produsului + un profit la nivelul dorit. FINANTELE

SI luam o florareasa:

1. Are flori, sunt un produs de valoare de care lumea are nevoie
2. Il aseaza frumos in asa fel ioncat sa atraga atentia si sa-l vada toti care trec pe acolo pe jos, cu tramvaiul cu masina sau taxiul
3  Sunt la un pret al pietei la care lumea il cumpara (pe produs)
4. Florile sunt la calitatea asteptata miros, prospetime, culori
5. Ceea ce incaseaza de acolo acopera cheltuielile cu locul, cu salariile, intretinerea, cumpararea florilor si mai ramane si un profit substantial care ii permite sa ruleze afacerea

Aia inseamna afacere si antreprenoriat

#22
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View Postfigo1988, on 27 martie 2019 - 16:56, said:

Antreprenoriatul inseamna de fapt un mix de skill-uri
Si cel mai important skill consta in a avea taria necesara de impure in fata sclavilor, pe propria plantatie.

Edited by Disstrack, 27 March 2019 - 20:46.


#23
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
numa' afaceristi pe topicul asta, unu' mai proletar ca altul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate