Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dureri abdomen si spate

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Buna seara!
De o luna ma confrunt cu dureri de abdomen, dureri sub coaste in partea dreapta, in partea stanga (nu in acelasi timp) La inceputul acestui chin ma durea si spatele in zona rinichilor, acum vad ca s-a mutat mai jos, "la mijloc".
Am facut 4 ecografii la care mi s-a gasit nisip la rinichi si atat. Analizele de sange le-am facut de 3 ori, a doua oara bilirubina a iesit marita dar dupa repetarea analizelor a iesit normala.
Alte simptome ar fi abdomenul putin marit (asa il vad eu), scaun mai galben si gras (pluteste la suprafata cateodata).
De o luna stau stresat ca ar putea fi cancer la pancreas. Ce as mai putea face? Sa repet ecografia?

#2
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 eStev, on 26 martie 2019 - 20:21, said:

Buna seara!
De o luna ma confrunt cu dureri de abdomen, dureri sub coaste in partea dreapta, in partea stanga (nu in acelasi timp) La inceputul acestui chin ma durea si spatele in zona rinichilor, acum vad ca s-a mutat mai jos, "la mijloc".
Am facut 4 ecografii la care mi s-a gasit nisip la rinichi si atat. Analizele de sange le-am facut de 3 ori, a doua oara bilirubina a iesit marita dar dupa repetarea analizelor a iesit normala.
Alte simptome ar fi abdomenul putin marit (asa il vad eu), scaun mai galben si gras (pluteste la suprafata cateodata).
De o luna stau stresat ca ar putea fi cancer la pancreas. Ce as mai putea face? Sa repet ecografia?
Ct/RMN abdominal

#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Repetare analize: bilirubina directa si indirecta.
Ecografie abdominala + RMN abdominal.

In jur de 400-500 de lei te costa, la "cu plata". Nu mai astepta trimiteri peste trimiteri, prin CNAS... poti sa astepti mult si bine.

#4
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Asa ma gandeam si eu dar toti m-au asigurat ca nu e vorba de asa ceva, ca sunt tanar, ca nu are cum, ca analizele nu arata nimic. Se pare ca sunt eu mai ghinionist.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Un consult la gastro ai facut?

#6
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Asa ziceam si eu, dar dupa ce 3 (trei) persoane dragi din familie "s-au dus" din cauza cancerului pancreatic, nu mai stau pe ganduri. Si nici la medicul de familie nu ma duc (sigur nu e aia, nu e aia, poate banala colica biliara). Direct RMN + eco, platite. Cu 500 de lei poti sa-ti salvezi viata (sau sa o prelungesti, in cazul fff nasol).

Edited by Rhesus, 26 March 2019 - 20:56.


#7
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Am fost la Colentina la gastro, la Matei Bals, la urgente la Floreasca. Mi-au zis ca e de la rinichi, sa astept pana se duce nisipul.
Si mama "s-a dus" din cauza asta acum 6 luni.

#8
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Nu sta pe ganduri, pe cuvant.

RMN + inca un eco abdominal. Daca sunt ceva "suspiciuni", cere si dozarea marker-ul tumoral CA19-9. Daca nu, esti linistit, si ai timp de alte investigatii.
Bafta!

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Fa analiza si vezi cum stai cu amilazele.
Un pancreas cu probleme nu se vede intotdeauna la RMN.
Poti sa ai pancreasul in necroza totala desi rmn-ul sa iasa ok.
Amilazele din analiza de sange nu mint.
Ma indoiesc insa ca ai ceva acolo.
Durerile de rinichi pot sa radieze si in zona colonului, de acolo senzatia ciudata.

Edited by dan1980_25, 26 March 2019 - 21:08.


#10
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 eStev, on 26 martie 2019 - 20:21, said:

Buna seara!
De o luna ma confrunt cu dureri de abdomen, dureri sub coaste in partea dreapta, in partea stanga (nu in acelasi timp) La inceputul acestui chin ma durea si spatele in zona rinichilor, acum vad ca s-a mutat mai jos, "la mijloc".
Am facut 4 ecografii la care mi s-a gasit nisip la rinichi si atat. Analizele de sange le-am facut de 3 ori, a doua oara bilirubina a iesit marita dar dupa repetarea analizelor a iesit normala.
Alte simptome ar fi abdomenul putin marit (asa il vad eu), scaun mai galben si gras (pluteste la suprafata cateodata).
De o luna stau stresat ca ar putea fi cancer la pancreas. Ce as mai putea face? Sa repet ecografia?
pancreas este in centru-stanga, esti sigur  ca nu te dor muschii abdominali oblici?

#11
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Ai dat prea multe informații despre tine și istoricul tău medical.

#12
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Am 23 de ani si pana acum nu am avut nicio problema de sanatate.
Dar am realizat ca poti sa fii sanatos tun, nu stii cum "te ia".

Edited by eStev, 26 March 2019 - 21:21.


#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
nu mai bine ti putin regim?
durerile sub coaste in general vin de la fiere(colecist), de regula sunt in dreapta, dar pot fi si in stanga, in functie de pozitia colecistului, si de ce zona adiacenta se inflameaza..

#14
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Trage un sex nebun de o noapte  iti trece.

#15
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 05.01.2004

 zippo68, on 26 martie 2019 - 21:38, said:

Trage un sex nebun de o noapte  iti trece.
Sper ca ai vrut doar sa-i inseninezi ziua (noaptea...). N-as vrea sa cred ca iei la misto un om care e speriat.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Prima dată, dacă ești bărbat, LASĂ PANICA.
Un psihic slab, este mai periculos decît multe boli, pentru că slăbește sistemul imunitar, îl pune în cap, si apoi chiar poți să o dai în alte alea.

Daaaa, de la rinichi pot sa radieze" dureri/jenă/etc, în zona abdominală, nu obligatoriu unde sînt ei poziționați.
Poate să fie colonul, poate sa fie fierea", apendicele, etc.

Trage aer în piept, expiră, caaaalm.
Faci metodic, pe rînd, toate analizele, care pot să elimine anumite afecțiuni, din ecuație.
Sănătate.

#17
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 eStev, on 26 martie 2019 - 21:20, said:

Am 23 de ani si pana acum nu am avut nicio problema de sanatate.
Dar am realizat ca poti sa fii sanatos tun, nu stii cum "te ia".

O cunoștință de a mea are cancer la 20 ani. Nu e regula anume, tine de genetica.

La tine nu e cumva de la gaze? Că așa mă mai doare și pe mine sub coaste, și e de la gazele din colon.

#18
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Stai linistit , te rezolvam noi .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate