Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Huawei P30 Pro

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
8329 replies to this topic

#109
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
mie imi place ca si in video face un bokeh optic ... comparativ cu S10+

#110
andreidumitrescu088

andreidumitrescu088

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2019
Se vede clar ca P30-ul sau ultimele Huawei-uri in general sunt cu totul in alta paleta de culori si in opinia mea tine doar de gustul fiecaruia. Cel putin mie imi plac mai mult aceste culori calde sau gurile rele ar spune "prea mult exposure" sau prea multa procesare.

#111
rhadoo_ds

rhadoo_ds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 19.02.2007
Mai e o chestie ... la Samsung, chiar daca dai pe Tele ... trece pe Tele cand vrea el ...
Si la Huawei cred ca e valabil acelasi algoritm ... dar sigurrrrrrr Huawei te va lasa sa treci de mai multe ori pe real tele ..

#112
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Camera aia TOF e si putin marketing/vrajeala ? Am vazut niste poze facute cu p30 pro cu un copac in prim plan si undeva jos printre niste crengi (destul de mari) nu a reusit sa blureze.

#113
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007

View Postandreidumitrescu088, on 28 martie 2019 - 19:13, said:

Se vede clar ca P30-ul sau ultimele Huawei-uri in general sunt cu totul in alta paleta de culori si in opinia mea tine doar de gustul fiecaruia. Cel putin mie imi plac mai mult aceste culori calde sau gurile rele ar spune "prea mult exposure" sau prea multa procesare.

Nu e prea mult exposure, dar este prea multa procesare in unele cazuri.
Daca te uiti la reviewuri o sa vezi cazuri in care lumea face poze cu si fara acel AI. Pe lumina buna, cele fara AI ies ceva mai bine, mai realiste.
E ok sa-ti placa o poza mai saturata, dar daca te intereseaza ceva cat mai realist, vrei culorile cat mai naturale. E mult mai usor sa modifici dupa o poza si sa o faci mai saturata decat sa revii la culorile reale. Camera nu are nimic, e doar vorba de cum functioneaza AI-ul. Dupa parerea mea ar trebui sa fie mult mai domol pe lumina puternica, in rest isi face treaba excelent.

View Postvidiandrei, on 28 martie 2019 - 19:50, said:

Camera aia TOF e si putin marketing/vrajeala ? Am vazut niste poze facute cu p30 pro cu un copac in prim plan si undeva jos printre niste crengi (destul de mari) nu a reusit sa blureze.

Teoretic, TOF-ul e foarte ok, pe hartie. Depinde de implementare, e posibil sa devina mai bun dupa niste updateuri. Chestia cu blurratu crengilor e tot chestie de procesare artificiala, nu asa obtii bokeh in mod normal, deci e posibil sa le fi detectat dar AI-ul sa decida ca nu trebuie blurate.

#114
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018

View PostTehCube, on 28 martie 2019 - 20:04, said:

Nu e prea mult exposure, dar este prea multa procesare in unele cazuri.
Daca te uiti la reviewuri o sa vezi cazuri in care lumea face poze cu si fara acel AI. Pe lumina buna, cele fara AI ies ceva mai bine, mai realiste.
E ok sa-ti placa o poza mai saturata, dar daca te intereseaza ceva cat mai realist, vrei culorile cat mai naturale. E mult mai usor sa modifici dupa o poza si sa o faci mai saturata decat sa revii la culorile reale. Camera nu are nimic, e doar vorba de cum functioneaza AI-ul. Dupa parerea mea ar trebui sa fie mult mai domol pe lumina puternica, in rest isi face treaba excelent.



Teoretic, TOF-ul e foarte ok, pe hartie. Depinde de implementare, e posibil sa devina mai bun dupa niste updateuri. Chestia cu blurratu crengilor e tot chestie de procesare artificiala, nu asa obtii bokeh in mod normal, deci e posibil sa le fi detectat dar AI-ul sa decida ca nu trebuie blurate.

Pai nu ala e rolul la TOF ? Sa ajute telefonul sa blureze ce trebuie ? Oricum, abia peste cateva luni de la lansare sa vedem ce poate face cu update-uri si fix-uri de soft.

Seria P30 mi se pare OK daca vrei sa faci upgrade de la p20/m20 dar, sincer, anul asta Samsung au scos o serie galaxy S buna dpmdv si imi place faptul ca ai de ales 3 telefoane cu dimensiuni diferite dar aproape aceleasi specificatii. Mi-ar fi placut P30 simplu cu acelasi set-up ca si pro dar, evident, cu display si baterie mai mici.

#115
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Din review-urile comparative, P30 Pro face poze excelente, poate cele mai bune din toate telefoanele.

Pe partea de filmare, inca mai are de lucrat. Samsung are stabilizare mai buna, pastreaza mereu forma obiectelor si nu pixeleaza imaginea. Uneori P30 pro pierde si frame-uri, daca telefonul este miscat prea rapid.

Iata un ex: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lw8my5e1KWg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pykko, 28 March 2019 - 20:29.


#116
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postvidiandrei, on 28 martie 2019 - 20:13, said:

Pai nu ala e rolul la TOF ? Sa ajute telefonul sa blureze ce trebuie ?
Il ajuta sa faca un depth map ... dar din cauza ca fiecare camera are o alta pozitionare apar mici diferente (practic anumite parti ale unei imagini nu vor fi vazute de una dintre camere din cauza micii diferente de perspectiva) si atunci iti trebuie ceva AI sa determine exact corespondenta intre ceea ce a captat un senzor si ce a captat alt senzor. Asta e "problema" si la Nokia 9, informatia capturata de alea 5 camere + TOF-ul trebuie sincronizata, iar pentru asta e nevoie de o gramada de procesare.

Algoritmii astia de "artificial blur" inca sunt departe de perfectiune, cel de la Nokia 9 pare a fi printre cele mai bune (are si cele mai multe informatii capturate, de la toate camerele simultan) dar tot nu e perfect nici ala.

Edited by utopium, 28 March 2019 - 20:36.


#117
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
E adevarat ca nu are notification led ? E una din chestiile pe care le vreau constat la telefon. Nu-mi place AOD mai ales ca alea consuma si baterie...

Faza cu speakerul "incorporat" in display pana la urma cum e ? Aroganta sau asta e viitorul ? De la distanta se aude ca un speaker normal sau are limitari ?

Edited by vidiandrei, 28 March 2019 - 20:51.


#118
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 03.01.2015
Sunt curios când o sa mi-l livreze Orange...Dacă îmi place ceasul poate îl opresc..

Edited by Tomaz2015, 28 March 2019 - 21:28.


#119
vidiandrei

vidiandrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 11.09.2018
Here we go... :)

#120
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 03.01.2015

View Postvidiandrei, on 28 martie 2019 - 21:28, said:

Here we go... :)
Unde? 😀

#121
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Pai nu ti au dat un termen?
Abia iti facusei update ul la p20 pro :)


#122
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 03.01.2015

View Postsilviu03, on 28 martie 2019 - 21:51, said:

Pai nu ti au dat un termen?
Abia iti facusei update ul la p20 pro :)
Lasă vrăjeala ca nu sunteți toți IT-iști pe aici... Am și P20 Și P20 Pro... Poate le vând poate le las în familie la copil, soție etc...Termen nu mi-au dat... O sa ma sune șeful de Orange Shop când va sosi.. Mi-a fost coleg de clasă

Edited by Tomaz2015, 28 March 2019 - 21:59.


#123
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
După 5 aprilie.

#124
Tomaz2015

Tomaz2015

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 03.01.2015
Nu e grabă... Când va veni va veni... Oricum e superb telefonul... M-am jucat azi pe el în Orange Shop... Camera e SF cu zoom-ul ala...

#125
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Chiar nu pot astia de la Huawei sa faca rahatul ala de AOD ca la Samsung?
Sa primesti toate notoficarile?
E singurul lucru care imi lipseste de la Samsung.

#126
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostGroh, on 28 martie 2019 - 22:18, said:

Chiar nu pot astia de la Huawei sa faca rahatul ala de AOD ca la Samsung?
Adica? Ce nu e bine la Huawei? Eu am AOD pe Lumia 950 si mi se pare foarte util ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate