Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Am cumparat 2 copacei Paulownia... Acum ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006

 pmiliardar, on 26 martie 2019 - 13:49, said:

Si face umbra?  Iti bate soarele in ochi vara cand stai sub el?
Nu prea stau sub el. În bucata lui face destulă umbră, dar nu e singur pe-acolo așa că mi-e greu să-ți dau un răspuns precis.
Cam așa arată acum (plantat în octombrie 2015 cam la fel de mare ca ai tăi)
Attached File  IMG-20190326-WA0005.jpg   213.43K   77 downloads

#38
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Initiator la cati bani ai bagat in copacii aia mai bine iti faceai o copertina, un cort etc si aveai umbra incepand de acum. Daca iti  trebuia neaparat un copac pentru umbra, faceai rost de un TEI (chiar si gratuit, ca sunt destui care vor sa scape de puietii multi care se fac pe langa un tei batran)  deoarece cresc destul de repede si au frunzele mari si dese.

#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 EMPP, on 26 martie 2019 - 15:52, said:

n-osă stai tu  degrabă la umbra paulowniei.numai banii în buzunarele  șmecherilor care au vândut vise au  crescut într-un an cât la alții în 5
Cresc si 5 m pe an. Problema este ca iarna ingheata, in anumite zone. De. ex. In Bucuresti nu au probleme, daca nu sunt plantati in zone unde sunt curenti puternici.

NU fac umbra multa, pentru ca au ramurile rare, dar se pot face taieri in asa fel incat coroana sa fie mai deasa.
Eu am prin curte cateva zeci de Paulownii plantate in perioada 1996-2000. Aproape in fiecare an au inghetat. Am renuntat la a le mai forma coroana.
Acum astept sa infloreasca. A fost o iarna blanda si bobocii formatii asta toamna sunt inca OK.

Edited by pasilla, 26 March 2019 - 17:26.


#40
pmiliardar

pmiliardar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016

 pasilla, on 26 martie 2019 - 17:21, said:

Eu am prin curte cateva zeci de Paulownii plantate in perioada 1996-2000. Aproape in fiecare an au inghetat. Am renuntat la a le mai forma coroana.

Si i-ai invelit vreodata iarna cu plasa de sac? Musuroi de pamant la radacina? Var?

#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 pmiliardar, on 26 martie 2019 - 17:45, said:


Si i-ai invelit vreodata iarna cu plasa de sac? Musuroi de pamant la radacina? Var?
Am incercat cam de toate.
Problema este ca in primii ani tulpina este goala pe interior si este suficient o singura noapte cu ger de -15 grade, ca sa crape.
Partea buna este ca se recupereaza rapid.
Daca locul unde este plantat este adapostit de vanturi reci, iar temperaturile nu scad sub -15 grade, creste ca Fat Frumos  din poveste.
Are nevoie de multa apa (dar sa nu balteasca, ca moare)  si de papa (daca ii pui o remorca de balegar, nu se supara).

#42
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018

 pasilla, on 26 martie 2019 - 17:21, said:


Cresc si 5 m pe an. Problema este ca iarna ingheata, in anumite zone. De. ex. In Bucuresti nu au probleme, daca nu sunt plantati in zone unde sunt curenti puternici.

NU fac umbra multa, pentru ca au ramurile rare, dar se pot face taieri in asa fel incat coroana sa fie mai deasa.
Eu am prin curte cateva zeci de Paulownii plantate in perioada 1996-2000. Aproape in fiecare an au inghetat. Am renuntat la a le mai forma coroana.
Acum astept sa infloreasca. A fost o iarna blanda si bobocii formatii asta toamna sunt inca OK.
cresc.nu am spus ca nu dar la ei acasa nu in Romania.daca-mi arati unul la noi de 15m dupa 3 ani il mananc

#43
pmiliardar

pmiliardar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016

 EMPP, on 26 martie 2019 - 19:16, said:

cresc.nu am spus ca nu dar la ei acasa nu in Romania.daca-mi arati unul la noi de 15m dupa 3 ani il mananc

Arata-i pasilla... arata-i!!!

#44
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Scoti celofanul.Vezi daca radaciniile au fost toaletate adica taiate tunse is cam la aceeasi dimensiune daca nu le faci tu.Iei o galeata pui apa in ea o mana  doua de balegar de vaca amesteci bine bagi radacina in galeata o lasi doua trei zile apoi  il planezi.

#45
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Nu s mă omule buni de umbră, fi ți ar ăia de râs. Am avut și eu și i am scos după 3 ani. Și da, de aia am zis că sunt ca trestia pt că erau un fel de tub cu gaură pe mijloc. Cresc și se usucă, iar cresc iar se usucă. Hai să zic că luau o jumătate de metru pe an dar numai când vedeai cât s a uscat din ei te enervai deja.
Tei, e o variantă, dar când înfloresc umplu tot din jur cu un lipici scârbos și care nu se ia prea ușor.
Nuc, creste cam greu și dacă lenevești la bere sub ei bagi iod in tine ca la balamuc.
Strict pt umbră pune un cedru, un arțar, un castan.

#46
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 EMPP, on 26 martie 2019 - 19:16, said:

cresc.nu am spus ca nu dar la ei acasa nu in Romania.daca-mi arati unul la noi de 15m dupa 3 ani il mananc
Nu am afirmat altceva.
Stiu in Bucuresti Paulownii plantate in urma cu cca. 7 ani si care acum sunt cat un bloc cu 4 etaje.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca nu-i uzi cresc incet...

#48
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

 pasilla, on 26 martie 2019 - 17:21, said:

Cresc si 5 m pe an.

ai mei (2) nu s-au învrednicit la o asemenea creștere...
cred că am găsit unii ca mine... leneși...

#49
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Știi tu, cum e omu' e și pomu' ;)

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai zi cat i-ai udat. Odata pe luna, pe an ?

#51
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

 MembruAnonim, on 28 martie 2019 - 10:53, said:

Pai zi cat i-ai udat. Odata pe luna, pe an ?

ăăă..., nu.
fiind plantați pe peluza cu gazon, au beneficiat de aspersoare
tot acolo am și un brad, care a crescut (procentual) mai mult decât lăudații pawlo...

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci te anunt ca aia nu sunt paulonii .. :D

#53
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 pasilla, on 26 martie 2019 - 15:00, said:


Nu au nici o problema pana la -10 C.

Nu cred. Daca sunt copacei mici s-ar putea sa aiba. Recomand plantare numai la temperaturi nornale, mai mari de +8 grade si acoperit prin orice mijloace de frig in primul an

Edited by Kres, 02 April 2019 - 08:21.


#54
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

 MembruAnonim, on 02 aprilie 2019 - 08:17, said:

Atunci te anunt ca aia nu sunt paulonii .. Posted Image

...

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate