Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce sunt dormitoarele mici?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
321 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Din acelasi motiv pentru care oamenii cu bani care cosntruiesc de la zero o casa isi fac dormitorul mic, nu stiu mai mult, asta e standardul de calitate a vietii dupa care traim.

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Ce e mic pentru unii poate sa fie mare pentru altii. Ce sa fac cu un dormitor de 30 m2?
De ce jignesti gratuit?

#21
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Pai intr-un apartament de 60-70mp. chiar n-ai cum sa le inghesui pe toate sa-i multumesti pe toti...O camera trebuie sa fie mai mica decat cealalta, asta-i regula de baza. D-aia se si numeste dormitor. La 3 camere la fel, una cel putin va fi mai mica decat celelalte doua, iar daca ai si decomandat, chiar doua pot fi mici, distribuite in mod egal, una langa alta, cu intrari separate. La semi-decomandat de ce ai mic holul de trecere intre camere si/sau baie? Tot d-aia, din lipsa de spatiu.

#22
alensava

alensava

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.03.2019

View PostAlexEn, on 26 martie 2019 - 12:57, said:

Chiar des. Am vazut peste tot formulari de genul 'suprafata utila totala', unde se include si terasa/balconul. Nasol ca multi pun botul si dau banii de cand e la stadiul de groapa.

P.S: dormitorul curent are 16mp, in care incap fara probleme patul de 2x2.20, un dressing mare, comoda cu TV-ul si spatiu de depozitare pentru tot felul de chestii si inca doua corpuri de biblioteca cu carti si acte.

Nu stiu cum incap toate astea in doar 16 mp, eu am dormitorul de 12 mp in forma de dreptunghi si de abia a incaput patul de la ikea, mi l-au bagat pe bucati si l-au montat inauntru ca nu aveau cum altfel plus 2 noptiere si deja am acoperit toata latura peretelui, nu mai e loc nici in stanga nici in dreapta si la peretele opus la fel, 2 dulapuri cu cate doua usi, dar daca vreau sa bag comoda cu tv trebuie sa le dau afara ca nu am loc altfel. Ma uit de cateva saptamani ce as putea sa iau mai mare daca vand dar peste tot vad doar cu dormitoare mici.

#23
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
motivul este destul de simplu, 1 la mana este vorba de castigul companiei, 2 la mana se creaza mai mult loc pentru mai multe apartamente, 3 la mana cine isi mai permite apartamente de 120mp in sus in ziua de astazi?

1 si 2 = daca faceau dormitoarele imense, pierdeau din loc, astfel ca reduc suprafata si ridica numarul de apartamente, profitul este mult mai mare asa.

#24
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Depinde, eu am dormitor de 14m2 si crede-ma ca e arhisuficient de mare. Apartamentul este in bloc nou ce-i drept

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Totul se rezuma la costuri.
2. Se merge pe ideea ca in dormitor doar dormi, si nu ai nevoie de cine stie ce spatiu, doar ca la romani s-au taiat de pe lista si spatiile de depozitare, iar living-room-ul (ce ar trebui sa fie generos) s-a micsorat si el.
3. Candva patul standard matrimonial era de 160cm latime, acum este de 180-200cm

Frumos ar fi ca dormitorul sa aiba dresing si baie matrimoniala, dar toate costa, iar cand spun asta stiu ce vorbesc, pt ca una este o factura de 300 lei la incalzire, si alta este de 1000+ lei.

Am trait 20 de ani la bloc, iar cand mai ajung cu diverse treburi prin apartementele "clasice", simt ca ma sufoc...

Sa vezi apartamentele din Japonia...

#26
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am livingul prea mare. Si inutil, un arhitect al spatiilor irosite. Acel living ma deranjeaza acustic la etaj unde locuiesc eu, se aude tot ce trece prin el.

Eu traiesc in camera mea, nu in living.

#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postwaterman, on 26 martie 2019 - 12:55, said:

E dormitor.

Te duci acolo să dormi. Un pat o noptieră e suficient.

Vrei mare îți faci singur.

Ai uitat sa mai adaugi un birou (daca ai copii, e mai mult decat necesar).

In rest, ai dreptate: pat, comoda, un dressing/dulap, noptiere (de fiecare parte a patului) si somn de voie.

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postalensava, on 26 martie 2019 - 13:23, said:

Nu stiu cum incap toate astea in doar 16 mp, eu am dormitorul de 12 mp in forma de dreptunghi si de abia a incaput patul de la ikea, mi l-au bagat pe bucati si l-au montat inauntru ca nu aveau cum altfel plus 2 noptiere si deja am acoperit toata latura peretelui, nu mai e loc nici in stanga nici in dreapta si la peretele opus la fel, 2 dulapuri cu cate doua usi, dar daca vreau sa bag comoda cu tv trebuie sa le dau afara ca nu am loc altfel. Ma uit de cateva saptamani ce as putea sa iau mai mare daca vand dar peste tot vad doar cu dormitoare mici.

E aproape patrat iar patul este pus la mijloc, pe latura lunga. Ramane suficient spatiu imprejur. Dulapul este incastrat in perete, dupa usa, pe toata lungimea peretelui.

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPololica, on 26 martie 2019 - 13:54, said:

Ai uitat sa mai adaugi un birou (daca ai copii, e mai mult decat necesar).
What? Birou in dormitor? Nu cred ca am mai auzit asa ceva :habarnam:

#30
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postalensava, on 26 martie 2019 - 12:42, said:

Exista vreun motiv pentru care majoritatea dormitoarelor sunt asa de mici 10 - 12 mp la constructiile atat noi cat si vechi.
Dar chiar toata lumea isi doreste dormitoare asa de mici? Din punctul meu de vedere un dormitor ar trebui sa aiba macar 20 mp si sa fie in forma de patrat pentru distribuirea armonioasa a suprafetei, nu dreptunghi ca in aceasta forma pare tot ingust.

Nu-si doreste nimeni, 12mp e un minim la care inca nu te sufoci. Se construieste asa din motive de costuri..
Dimensiunea optima e cam 18-20mp, adica nici sa ai loc de dans dar nici sa nu fie toate inghesuite.

O camera este mobilata optim daca este ocupata cam 30% cu diverse, restul ar trebui sa fie spatiu liber.

Edited by Kres, 26 March 2019 - 14:02.


#31
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu inteleg intrebarea initiatorului.
Fiecare apartament are mai multe camere, iti faci dormitorul in cea mai mare, daca asta vrei.
Care ar fi problema ?

Dupa care va veni urmatoarea intrebare: de ce e livingul atat de mic :))

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostPololica, on 26 martie 2019 - 13:54, said:


Ai uitat sa mai adaugi un birou (daca ai copii, e mai mult decat necesar).

In rest, ai dreptate: pat, comoda, un dressing/dulap, noptiere (de fiecare parte a patului) si somn de voie.
Dormitor bro.
Adică de dormit.
Biroul îl pui în living nu în dormitor.
Părerea mea.
Sau ești bogat ai casă și ai un spațiu special pentru birou, calculator, teme, etc.

#33
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru ca e spatiu suficient pentru sportul pe care urmeaza sa-l faci acolo: doar sa dai din cur.

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Dormitorul e mic pt ca nu ai nevoie de spatiu mult acolo. Un pat de 2x1,8m iti ocupa 3,6m2, doua comoda mici iti ocupa spatiul pana la aprox 4m2. Un dulap mare de 2.2x0,6 ocupa maxim 1,5 m2. Deci din dulap si pat ai ocupat 5,5m2.
Mai ramane spatiu, dar nu mult. Oricum, in ziua de azi se gasesc o gramada de solutii pt a ocupa eficient spatiul din camerele mici, poti pune TV-ul direct pe perete, etc.

In plus, in dormitor mic poti aerisi bine sa nu fie prea cald inainte sa te pui la somn, sau sa incalzesti repede fara efort.Despre aspectele financiare nu are rost sa discut.

#35
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Locuintele pentru clasa muncitoare au suprafete mici pentru ca marjele constructorilor sa fie cat mai mari...  Adica exista niste proiecte standard cu suprafete pentru clasa medie... adica cat sa nu te sufoci dar nici sa-ti para ca traiesti pe picior mare si sa-ti schimbi viziunea despre viata.

Cum spunea si @Adm, daca apuci sa locuiesti cel putin o data in spatii ceva mai generoase, nu te mai poti muta inapoi in 12mp o viata, pentru ca te sufoci.

#36
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Biroul e cam aiurea si in dormitor si in living.

In dormitoare se mai pune uneori masa de toaleta care e un fel de birou.

In living e so-so OK doar daca e un open space mare, si zona de canapea, TV, comoda/ansamblu TV, si biblioteca este cat de cat separata in alta jumatate mare a camerei. Chiar si asa e cam subiectiv plasat in living, e cerut de IT-isti care mai lucreaza de acasa, uneori si dublu sa incapa si nevasta...Unii folosesc masa de bucatarie sau masa de dining pt. un workstation mobil.
Normal biroul se plaseaza intr-o camera separata, impreuna cu alt mobilier, biblioteca, etc.
E OK si in camere multifunctionale mari, de ex living secundar sau de backup la etaj cand te alunga nevasta sau ai de lucru la PC si nu vrei sa te bata copii sau nevasta la cap, cu suprafata mare, in care incap lejer canapea, dulap, comoda, birou mare, biblioteca, masa de cafea, comoda TV si TV mare, plus anexe toaleta, dus, debara, eventual chiar si bucatarioara de backup cu centrala, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate