Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandare camera video exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Vezi aici cum se văd diverse modele de cameră și alegi ce îți place.

https://www.insecam....n/bycountry/RO/

#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
"Hikvision de 2 MPX fara zoom" scrisesem si ziceam ca e praf in bezna si omul imi pune exemplu cu camera cu zoom de 20x, ziua :lol: In fine si a mea e super ziua si chiar pe insearat, dar in bezna e degeaba undeva la 30 de metri.

#21
sandokano

sandokano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.03.2015

 filipxxx, on 28 martie 2019 - 13:54, said:

"Hikvision de 2 MPX fara zoom" scrisesem si ziceam ca e praf in bezna si omul imi pune exemplu cu camera cu zoom de 20x, ziua Posted Image In fine si a mea e super ziua si chiar pe insearat, dar in bezna e degeaba undeva la 30 de metri.

Daca nu zici exact modelul, vorbim degeaba. Spune exact ce model ai. Poate ai o clona de Hikvision, sau ai un model low-budget sau e gresit setat, sau ... sau  .... nu sunt mama omida ca sa ghicesc ce ai tu.
Eu am zis exact ce model am testat si cum functioneaza. Vrei sa vezi cum se vede noaptea ???

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/66tCgR2JtKQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lbxXRBtbpNs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Asa ca nu poti generaliza (cum ne place mult noua romanilor sa facem).   Posted Image   Eu am dat un exemplu punctual ce se incadreaza in cerintele initiatorului topicului, respectiv o camera care sa poata vedea si noaptea la 80 m o fata umana, daca e montata in unghiul corect si e setata cum trebuie.

Tu daca ai o camera fara zoom, nici nu conteaza marca ... cum vrei sa vezi cu ea  la 80 m ? Fara zoom , fizica simpla, logic .... ca nu se poate.
Oricum probabil initiatorul a rezolvat sau nu mai e interesant din moment ce nu a mai aparut pe forum.
Posted Image

#22
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu sunt curios cine opereaza zilnic zoomul pe camerele PTZ...

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003

 ciine, on 26 martie 2019 - 09:49, said:

E buna ca are zoom dar se bazeza pe iluminatul public. Unde e bezna ai nevoie de reflector IR.

#24
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 andreic, on 29 martie 2019 - 15:21, said:

E buna ca are zoom dar se bazeza pe iluminatul public. Unde e bezna ai nevoie de reflector IR.
Nu  in nici un caz , atit banca (situata la 70m distanta)  cit si biserica (situata la 170 m distanta) erau in bezna totala , e greu de crezut dar asta e adevarul  , priveste cu atentie , pe masura ce maresti zoomul se mareste si puterea reflectoarelor ir care au in componenta jumatate cu diode laser IR https://www.amazon.d...sl_9bldhgejnz_e , puterea totala absorbita de camera este de 45W din care numai 5 w la elecronica camerei restul la IR si 5 wati la pozitionare cind e cazul, din cauza asta nu suporta  alimentare POE.

 dexterash, on 29 martie 2019 - 08:33, said:

Eu sunt curios cine opereaza zilnic zoomul pe camerele PTZ...
Cele cu auto traking  il opereaza ele , automat, priveste in ce-am postat

Edited by ciine, 29 March 2019 - 17:09.


#25
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Vezi că există și tunuri cu infraroșii, adică dacă camera are rezoluție și sensibilitate acceptabilă îi poți mării raza de acțiune pe timp de noapte cu un astfel de tun eventual poți amplasa tunul pe o altă poziție optimă să îi aduci alimentare electrică diferită de poziția camerei dar orientat corespunzător.

#26
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 dexterash, on 29 martie 2019 - 08:33, said:

Eu sunt curios cine opereaza zilnic zoomul pe camerele PTZ...
eusunt una din acele persoane Posted Image
Chiar imi place sa ma joc zilnic cu zoomul/pan/tilt. Doar de asta am luat asa camere,nu e normal?
Din pacate nu am rabdare sa ma documentez sa o fac sa monitorizeze automat/auto tracking.
Camera este cea pusa mai sus Hikvision DS-2DE4220IW-DE.
Daca stie cineva sa imi explice in pasi simpli cum se face auto trackimgul sau sa presetez patrule, as fi recunoscator.
Camera este foarte foarte buna din toate punctele de vedere.

Edited by flp014, 29 March 2019 - 17:30.


#27
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 ciine, on 29 martie 2019 - 17:04, said:

Cele cu auto traking  il opereaza ele , automat, priveste in ce-am postat
Si iti fac autotracking la masina personala sau cum? Ca banuiesc ca te intereseaza sa vezi ce se intampla cu masina ta, nu cu a vecinului. Sau ce face cainele de a intrat in scena cu 20 de secunde inainte de cel de ti-a spart parbrizul.

 flp014, on 29 martie 2019 - 17:29, said:

eusunt una din acele persoane Posted Image
Chiar imi place sa ma joc zilnic cu zoomul/pan/tilt. Doar de asta am luat asa camere,nu e normal?
Ah, ok. Dupa ce te plictisesti sa ai grija sa nu o uiti in alta pozitie sau pe alt loc de parcare si sa-ti lipseasca niste inregistrari. Zic si eu...

#28
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 dexterash, on 29 martie 2019 - 20:14, said:

Si iti fac autotracking la masina personala sau cum? Ca banuiesc ca te intereseaza sa vezi ce se intampla cu masina ta, nu cu a vecinului. Sau ce face cainele de a intrat in scena cu 20 de secunde inainte de cel de ti-a spart parbrizul.


Ah, ok. Dupa ce te plictisesti sa ai grija sa nu o uiti in alta pozitie sau pe alt loc de parcare si sa-ti lipseasca niste inregistrari. Zic si eu...
nu numai pentru masina sau loc de parcare... Pentru locul de parcare am alta camera care o are in cadru si e supravegheata permanent.
Dome-ul este pentru perimetru, sa pot vedea in jurul casei si pe strada. Pentru locurile vulnerabile sunt camerele fixe care sunt puse strategic.
Autotrackingul este bun de exemplu cand trece cineva pe strada sa il urmareasca dintr-un punct pana cand imi iese din perimetru. Sau o masina de exemplu.
Pentru punctele clare sunt camerele fixe.

#29
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Autotrackingul e foarte util intr-o zona in care NU ar trebui sa ai trafic. Daca nu ma insel, de asta a si fost conceput. In zone in care ai trafic in mod normal sau te astepti sa ai trafic, autotrackingul e cam degeaba.

#30
sandokano

sandokano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.03.2015

 dexterash, on 29 martie 2019 - 08:33, said:

Eu sunt curios cine opereaza zilnic zoomul pe camerele PTZ...

Ideea era sa se vada la 80m distanta, cu o camera fara zoom e putin probabil sa se vada ceva la distanta aia. Dar cu zoom se poate, pui o camera si la 200 m daca are un zoom optic bun e ca si cum ai monta camera la 10 m in fata masinii. PTZ era doar un bonus la modelul respectiv. Dar sunt si modele de camere tip bulet cu zoom optic, fara PTZ insa.  Si asa ceva si-ar face treaba (dar de obicei nu au la fel de puternice ledurile de iluminat noaptea cum le au cele de pe SpeedDome PTZ.

Autotrackingul depinde foarte mult de ce anume vrei de fapt sa vezi. Ca idee insa ele sunt mai scumpe, de multe ori chiar multe mai scumpe (desi hardware sunt la fel sau asemanatoare si doar soft-ul din ele face diferenta.) De exemplu la HikVision sunt modele de camere la care poti cumpara licenta software separat si sa faci upgrade la firmware astfel incat sa recunoasca automat numerele de inmatriculare de pe masini. (fac captura de imagine automat pe numere, extrag textul si cifrele, au un API prin care poate fi conectat si integrat aceasta functie si cu alte soft-uri, etc)

Acum sincer nu cred ca merita diferenta de pret  ca sa isi monteze cu traking automat si poate duce si in eroare cand sunt mai multe persoane in scena de urmarit. Autotracking-ul e util in zone private, intr-o curte de exemplu unde stii sigur ca doar daca sare gardul un hot atunci e bine sa se faca zoom automat pe el si sa-i urmareasca miscarile .... dar intr-o parcare publica, unde mai sunt si alte masini, oameni pe strada, caini ... etc ..... mai greu cu tracking-ul  Posted Image

Altfel fixezi un zoom pe zona din jurul masini si asta e ... ca daca vine unul cu gluga pe el poti avea mama camerelor , tot degeaba Posted Image

Acum legat de modelul Hikvision DS-2DE4220IW-DE , se poate seta sa dea alerta in momentul cand detecteaza in zona specificata miscare (motion detection) , poate fi setata sa patruleze etc.




 flp014, on 29 martie 2019 - 17:29, said:

Din pacate nu am rabdare sa ma documentez sa o fac sa monitorizeze automat/auto tracking.
Daca stie cineva sa imi explice in pasi simpli cum se face auto trackimgul sau sa presetez patrule, as fi recunoscator.

Acest model nu are autotracking (la acest pret nici nu are cum).
Dar poti seta sa patruleze foarte simplu din interfata web, in meniul PTZ  la Enable Scheduled Task si alegi de acolo ce vrei sa faca.
Sau direct din LiveView asa cum e in poza care am atasat-o, unde e incercuit cu verde poti seta patrulare sau urmarirea unui patern.
Si e foarte simplu: Dai pe sageata mica din primul cerc verde, dai pe Start Recording (butonul mic rosu) , misti camera unde o vrei si faci ce zoom unde vrei in mai multe zone dupa care dai Stop Recording si gata. Cand apesi pe butonul Start el executa toate miscarile pe care le-ai inregistrat fara oprire.
Pentru patrulare, trebuie prima data sa setezi unde e steguletul, mai multe preseturi .. si poti seta pana la 300 de miscari ale camerei Posted Image.

PS: ce se vede in poza aia e la o distanta de peste 60m in bezna totala, nu e nici un stalp de iluminat in zona, e doar lumina IR de la ledurile camerei si atat.

Sper sa fie de folos Posted Image

Attached Files


Edited by sandokano, 30 March 2019 - 02:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate