Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare camera video exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
As vrea sa instalez in exterior(pe pervazul unui geam)o camera video infrarosu(minim 80 metri) care sa fie folosita permanent la supravegherea unei parcari.Rog spuneti-mi si mie(nu cunosc deloc procedeul)ce-mi trebuie ca sa pot face aceasta inregistrare,imagini sa fie de calitate.Trebuie cumparat kitul complet ?As avea disponibil max.1100 lei. Va multumesc.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
80m imi pare mult pentru claritate... infrarosu trebuei un reflector sa luminezi bine.

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postandreic, on 25 martie 2019 - 23:49, said:

80m imi pare mult pentru claritate... infrarosu trebuei un reflector sa luminezi bine.
Am camera de vede si la 200m , idea e cit e in stare sa scoata din buzunar pt ea???

#4
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
A zis omul 1100 lei. Problema e ca s-ar putea ca cerintele sa nu se pupe cu asteptarile/realitatea...

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

View Postciine, on 26 martie 2019 - 00:39, said:

Am camera de vede si la 200m , idea e cit e in stare sa scoata din buzunar pt ea???
Ce camera e aia de curiozitate si car ar fi pretul. Vreau si eu ceva care sa bata in bezna la vreo 50 de metri si sa se vada bine fata nu o caricatura alb negru cum imi apare la 10 metri filmat cu un Foscam Posted Image

Edited by filipxxx, 26 March 2019 - 07:31.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View Postciine, on 26 martie 2019 - 00:39, said:

Am camera de vede si la 200m
Probabil una cu obiectiv luminos, zoom si toate cele... 80m abia luminezi decent cu far auto.

#7
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
ia-ti o camera mai ieftina si folosesti suplimentar luminator reflector proiector infrarosu (gasesti pe la 200 - 300 lei) si e mai eficient decat ledurile de pe camera.

#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
De rezoluție, lentila și ceva unghiuri nu zice nimeni nica? Ce faci cu sute de metri de IR daca rezoluția e PAL și unghiul de deschidere bate spre 180 grade/wide?

#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postandreic, on 26 martie 2019 - 08:45, said:

Probabil una cu obiectiv luminos, zoom si toate cele... 80m abia luminezi decent cu far auto.

View Postfilipxxx, on 26 martie 2019 - 07:30, said:

Ce camera e aia de curiozitate si car ar fi pretul. Vreau si eu ceva care sa bata in bezna la vreo 50 de metri si sa se vada bine fata nu o caricatura alb negru cum imi apare la 10 metri filmat cu un Foscam Posted Image
Asta https://drive.google...iew?usp=sharing

#10
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Marca am vazut-o, modelul insa nu. Ne poti lumina putin?
Merci.

#11
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Nu cred că se încadrează la buget, dar bifează restul cerințelor: DS-2DF9C435IH-DLW.

#12
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View PostGif2D, on 26 martie 2019 - 11:14, said:

Nu cred că se încadrează la buget, dar bifează restul cerințelor: DS-2DF9C435IH-DLW.
nu am gasit pretul, poti pun un site din RO unde se comercializeaza?

#13
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Din păcate, nu. Cred că este prea proaspăt…

#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postcamsonat, on 26 martie 2019 - 11:12, said:

Marca am vazut-o, modelul insa nu. Ne poti lumina putin?
Merci.
Asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sybi68A6T94?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postfilipxxx, on 26 martie 2019 - 07:30, said:

Ce camera e aia de curiozitate si car ar fi pretul. Vreau si eu ceva care sa bata in bezna la vreo 50 de metri si sa se vada bine fata nu o caricatura alb negru cum imi apare la 10 metri filmat cu un Foscam Posted Image
Cele mai bune la imagine sunt Mobotix dar nu te-ncadrezi in 1100 lei , plus ca trebuie reflector ir separat
Si varianta asta este excelenta , o am in dotare [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TTA3PjusAFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ciine, 26 March 2019 - 16:57.


#15
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
Va multumesc pentru informatiile primite pana acum,va multumesc si pentru care poate le voi mai primi.
Eu in situatia mea trebuie sa fixez camera,poate si un proiector,prinse in suruburi pe pervazul de la geam.Vertical as strica izolatia blocului,izolatie care-i groasa de 10 cm.
Aceste"scule" data fiind pozitia fata de sud,au sa stea vara la soare aproape 10 ore pe zi.Termometrul pe care-l am in exterior,deseori nu mai am control la el,arata temp ˃ 50° C. Asta va avea urmari in functionare ?
Bani,o sa strang cureaua,voi aloca mai multi.

#16
sandokano

sandokano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.03.2015
Daca vrei un best buy, un pret in jur de 1400 -1600 ron in magazinele online de la noi,  Hikvision DS-2DE4220IW-DE

Vezi aici un exemplu de filmare  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-1fSQJJwZlI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Il am de peste un an si merge fara greturi. A prins si furtuni si - 20 de grade si + 40 grade direct in soare, merge ca in prima zi. Ledurile infrarosu bat fara probleme   la 100 m.
Nu poti sa ceri mai mult de atat la pretul asta si pentru ce ai tu nevoie e perfect.  Daca il iei fa update la firmware, faci toate setarile de imagine corect si poti dormi linistit. Posted Image







#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu stiam de Mobotix, dar mi-am dat seama de ce nu stiam ca nu m-as fi uitat niciodata la zona aia de pret :) Hikvision de 2 MPX fara zoom am si eu si la 30 m in bezna e deja ghici, daca ti-a zgaraiat unul masina nu ti-ai putea da seama cine e.

#18
sandokano

sandokano

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.03.2015

View Postfilipxxx, on 27 martie 2019 - 03:36, said:

Nu stiam de Mobotix, dar mi-am dat seama de ce nu stiam ca nu m-as fi uitat niciodata la zona aia de pret Posted Image Hikvision de 2 MPX fara zoom am si eu si la 30 m in bezna e deja ghici, daca ti-a zgaraiat unul masina nu ti-ai putea da seama cine e.

Nu duce omul in eroare !  Posted Image  Nu stiu ce model de Hikvision ai tu, eu vorbesc de un model Speed Dome cu zoom 20X optic real si leduri infrarosii ce bat la 100m pe probate si care la 80m cat a spus ca are nevoie se vede clar fata omului (daca are fata acoperita sau e un unghi prost, poti sa ai camera si de 10000 $ ca tot degeaba). Posted Image

Un alt exemplu de pe youtube, daca zici ca nici asta nu e bun si nu se vede bine la 80 m .... no comment   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eN_FwI7c738?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sandokano, 27 March 2019 - 21:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate