Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Cumparare casa nationalizata

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Claus80

Claus80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.03.2019
Buna seara,
Am si eu o problema cu cumpararea casei in care locuiesc, poate cineva a mai trecut prin asa ceva sau imi poate da un sfat sau o informatie...
Locuiesc impreuna cu familia mea, cu chirie intr-o casa nationalizata de mai bine de 38 ani.Aici au locuit si bunicii mei inca din anul 1954.
Tatal meu a vrut sa cumpere acest imobil dar raspunsul celor care administrau aceasta casa a fost ca trebuie sa mai astepte pentru ca nu exista norme metodologice aprobate de Guvernul Romaniei...am tot asteptat pana tatal meu a decedat,
Incepand cu anul 2013, acest imobil a fost luat in administrare de catre primarie de la fostul IGO, a fost facut un nou contract de inchiriere intre mama mea, chirias, si primarie, PROPRIETAR...am comunicat celor de la primarie(verbal) intentia de a cumpara casa, iar acestia au spus ca trebuie sa avem toti banii pentru ca primaria nu poate vinde in rate(Art.5 din legea 112/95 contrazice spusele celor de la primarie)
In fine, anul trecut in luna august, dupa ce am facut un imprumut in banca, am depus cerere de cumparare... si surpriza, primaria nu imi poare vinde acest imobil pentru ca nu este proprietar, dar contractul de inchiriere este intre mine(chirias) si primarie(proprietar)...am fost sfatuit sa fac memorii catre Guvernul Romaniei si Administratia Fiscala, deorece ei sunt proprietarii acestui imobil...dar sa stau linistit ca nimeni nu ne va da afara din locuinta(eu nu mai pot sta linistit, pentru ca sunt a treia generatie care investeste in acest imobil, pentru ca cei care administrau acest imobil nu aveau bani de investitii)
Mergand in audienta la primar, acesta mi-a spus ca daca imi va vinde imobilul, eu ca proprietar nu o sa pot face intabularea deoarece cei de la OCOT  nu o sa recunoasca actul de vanzare-cumparare pentru ca nu este legalizat de Notarul de Stat(care s-a desfiintat).
Ce pot face acum?
Va multumesc anticipat pentru timpul alocat.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare situatia clasica in care Proprietarul (in cazul de fata Primaria) nu are actele de proprietate si nici nu le poate obtine.
Posibil ca in justitie sa se rezolve problema.

Edited by pasilla, 25 March 2019 - 22:12.


#3
Claus80

Claus80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.03.2019
dar ei incaseaza lunar banii pentru chirie in calitate de proprietar conform unui contract avizat si semnat de Primarul Municipiului,Secretar si cei din Compartimentul Juridic

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,027
  • Înscris: 24.02.2006

 Claus80, on 25 martie 2019 - 22:06, said:

...am comunicat celor de la primarie(verbal) intentia de a cumpara casa, iar acestia au spus ca trebuie sa avem toti banii pentru ca primaria nu poate vinde in rate(Art.5 din legea 112/95 contrazice spusele celor de la primarie)...

ce treaba are art. 5 cu vanzarea in rate?

Quote

Restituirea în natura
Articolul 5
Dacă fostul proprietar sau moştenitorii acestuia locuiau la data de 22 decembrie 1989 în calitate de chiriaşi în apartamentele trecute în proprietatea statului, ei devin proprietarii apartamentului locuit, în condiţiile prezentei legi.
În cazul în care mai mulţi moştenitori locuiau la data de 22 decembrie 1989 fiecare într-un apartament trecut în proprietatea statului de la fostul proprietar, ei devin proprietarii apartamentului respectiv.
Fostul proprietar sau moştenitorii acestuia, dacă locuiau la data de 22 decembrie 1989 în acelaşi apartament cu alţi chiriaşi, devin proprietarii întregului apartament, astfel cum acesta este definit în art. 3. Evacuarea chiriaşilor şi punerea în posesie a proprietarilor se vor face numai după acordarea efectivă a unei locuinţe corespunzătoare de către autorităţile publice sau de către proprietar.
Moştenitorii, în sensul prezentei legi, sunt socotiţi de drept acceptanţii succesiunii de la data depunerii cererii prevăzute la art. 14.
Dacă rudele până la gradul al doilea ale fostului proprietar în viaţa locuiau la 22 decembrie 1989 cu chirie în apartamentele preluate de către stat de la acesta, apartamentele devin proprietatea lor, cu consimţământul scris al proprietarului, dacă le locuiesc şi la data intrării în vigoare a prezentei legi. Consimţământul va fi dat în forma autentică.


cel mai simplu e sa-ti cauti alta locuinta, fara astfel de probleme.

#5
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
inițiator - Este ALTĂ treabă cu primăria care nu vrea să vândă imobilul ăla. Nu are nici o importanță că ești la a 3 generație în casa aia. Eu zic să vă așteptați la ce este mai rău. De evacuat numai cu proces dar nu de primărie ci de ĂIA care sunt interesați de toată casa aia.

Numai prostii ți-a spus primarul ăla dar ți-a dat de înțeles că nu o să cumperi nimic.

Edited by MARlNMembruAnonim, 25 March 2019 - 22:36.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Claus80, on 25 martie 2019 - 22:18, said:

dar ei incaseaza lunar banii pentru chirie in calitate de proprietar conform unui contract avizat si semnat de Primarul Municipiului,Secretar si cei din Compartimentul Juridic
Mergi la OCPI si cere un extras de Carte funciara pentru informare. Asa te lamuresti cine este proprietarul si daca exista.

#7
Claus80

Claus80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.03.2019
Norma metodologică privind aplicarea Legii nr. 112/1995 pentru reglementarea situației juridice a unor imobile cu destinația de locuințe, trecute în proprietatea statului din 17.01.1996
Art. 5. -
În sensul prevederilor art. 9 alin. 4 din lege, prin tineri căsătoriți se înțelege situația în care nici unul dintre soți nu a depășit vârsta de 30 de ani la data exprimării opțiunii de cumpărare, iar prin persoane trecute de 60 de ani se au în vedere numai titularii contractelor de închiriere care au împlinit această vârstă înainte de data când pot opta, potrivit legii, pentru cumpărarea cu plata în rate a apartamentelor în care locuiesc.

eu la acest articol faceam referire(poate gresesc,scuzele mele).
Noi(familia mea) am fost incurajati sa investim in acest imobil si credeti-ma ca am inceput cu canalizare, gaze,baie, instalatii sanitare, reparatii capitale termoizolatie, etc...eu investesc in acest imobil care era intr-o stare avansata de degradare de peste 20 de ani de cand am luat primul salariu, poate pentru unii nu conteaza dar eu mi-am dedicat toate resursele si timpul pentru a avea niste conditii decente

 MARlN_ION, on 25 martie 2019 - 22:29, said:

inițiator - Este ALTĂ treabă cu primăria care nu vrea să vândă imobilul ăla. Nu are nici o importanță că ești la a 3 generație în casa aia. Eu zic să vă așteptați la ce este mai rău. De evacuat numai cu proces dar nu de primărie ci de ĂIA care sunt interesați de toată casa aia.

Numai prostii ți-a spus primarul ăla dar ți-a dat de înțeles că nu o să cumperi nimic.


si totusi ei imi spun sa stau linistit si sa astept...o sa pot cumpara casa

#8
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
inițiator - Am făcut REVENDICĂRI de case naționalizate pentru alții pe legea 10 în centrul Bucureștiului inclusiv punere în posesie cu executorul în baza deciziei semnată de primarul capitalei (așa prevede legea 10) și EVACUARE de chiriași cu executorul. La voi se așteaptă ceva de nu vrea primăria să vândă.

Nu are nici o importanță că ai băgat bani acolo.

Edited by MARlNMembruAnonim, 25 March 2019 - 22:47.


#9
Claus80

Claus80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.03.2019

 pasilla, on 25 martie 2019 - 22:29, said:

Mergi la OCPI si cere un extras de Carte funciara pentru informare. Asa te lamuresti cine este proprietarul si daca exista.

Maine o sa sun si o sa cer o audienta.multumesc frumos

 MARlN_ION, on 25 martie 2019 - 22:43, said:

inițiator - Am făcut REVENDICĂRI de case naționalizate pentru alții pe legea 10 în centrul Bucureștiului inclusiv punere în posesie cu executorul și EVACUARE de chiriași cu executorul. La voi se așteaptă ceva de nu vrea primăria să vândă.

Nu are nici o importanță că ai băgat bani acolo.
Primaria ar vrea sa vanda dar mi s-a spus ca cei de la OCOT nu o sa recunoasca contractul de vanzare-cumparare deoarece nu are transcrisul notarului de stat(pentru ca s-a desfiintat)

#10
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Nu o să cumperi NIMIC, nu înțelegi ?

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Claus80, on 25 martie 2019 - 22:47, said:

nu o sa recunoasca contractul de vanzare-cumparare deoarece nu are transcrisul notarului de stat(pentru ca s-a desfiintat)
Asta nu iexista,  Pute a cerere de spaga, de care, posibil, sa nu te poti eschiva, fara lupta.

#12
Claus80

Claus80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.03.2019

 MARlN_ION, on 25 martie 2019 - 22:53, said:

Nu o să cumperi NIMIC, nu înțelegi ?

Marin_Ion...imi puteti da si o explicatie, ceva concret care sa sustina afirmatia dumneavoastra ca nu pot cumpara acest imobil?

#13
MARlN_ION

MARlN_ION

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 20.02.2019
Nu, nu pot să îți explic aici dar te sfătuiesc să ai facturi și chitanțe cu reparațiile pe care le-ai făcut imobilului din ultimii 10 ani.

#14
Claus80

Claus80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.03.2019

 MARlN_ION, on 25 martie 2019 - 23:02, said:

Nu, nu pot să îți explic aici dar te sfătuiesc să ai facturi și chitanțe cu reparațiile pe care le-ai făcut imobilului din ultimii 10 ani.

Am cerere catre primarie si raspuns afirmativ unde solicit efectuarea de reparatii capitale deoarece imobilul se afla intr-o stare avansata de degradare, am facturi si bonuri de materiale, dar nu am facturi pe manopera lucrarilor efectuate deoarece au fast facute cu meseriasi care nu dadeau facturi pentru manopera...sper ca se intelege, dar am vorbit cu un expert si mi-a zis sa stau linistit ca tot ce am investit in acesta casa se poate evalua.Nu stiu daca va pot lasa aici un numar de telefon sau adresa de email pentru ca sunt foarte interesat sa imi dati mai multe detalii

 pasilla, on 25 martie 2019 - 22:55, said:

Asta nu iexista,  Pute a cerere de spaga, de care, posibil, sa nu te poti eschiva, fara lupta.
Eu sper ca nu se poate pune problema de spaga...o sa sun maine la OCPI sa vad ce imi spun

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Adevarul e ca si eu cunosc pe cineva care a avut o casa nationalizata si dupa revolutie a fost dat afara de vechiul proprietar :)...omul o ocupase abuziv :)...poate nu e cazul aici :P. Cel mai bine te poate indruma un notar ;), nu pe forum

#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Claus80, on 26 martie 2019 - 00:25, said:

cred ca te referi la daybreak, nu? Posted Image
:D
Nu se mai intelege care e amic si care e inamic, asa-i ?
Da, vorbeam cu el. :)

#17
Claus80

Claus80

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.03.2019

 jimi91, on 26 martie 2019 - 00:25, said:

Adevarul e ca si eu cunosc pe cineva care a avut o casa nationalizata si dupa revolutie a fost dat afara de vechiul proprietar Posted Image...omul o ocupase abuziv Posted Image...poate nu e cazul aici Posted Image. Cel mai bine te poate indruma un notar Posted Image, nu pe forum

multumesc...in cazul meu nu a fost ocupare abuziva...am chitante foarte vechi care dovedesc plata chiriei inca din anii "54...iar casa nu a fost revendicata

 Paz, on 26 martie 2019 - 00:28, said:

Posted Image
Nu se mai intelege care e amic si care e inamic, asa-i ?
Da, vorbeam cu el. Posted Image
da, la el ma refeream...nu il inteleg, daca avea dreptate, faceam plecaciune in fata lui

#18
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 MARlN_ION, on 25 martie 2019 - 23:02, said:

Nu, nu pot să Ăźți explic aici dar te sfătuiesc să ai facturi și chitanțe cu reparațiile pe care le-ai făcut imobilului din ultimii 10 ani.
Care nu valorează doi bani .
În calitate de chiriaș ,reparațiile , modificările , i bunătățile , se fac cu acordul proprietarului. Nu îl ai , ai făcut pe barba ta , nu îți recunoaște nimic , ba poate spune că i-ai stricat imobilul.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate