Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Apple Credit Card

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Revolut metal e card pre-paid. Aici vorbim despre carduri de credit.

@Connectorxp, grafica. In plus bossul e iSheep. Restul is iMac-uri de 27. Cred ca e și un mac mini îndesat pe undeva (parca văzusem unul). Dar eu de obicei lucrez pe PC-ul meu :)) sau ma duc cu mouse-ul propriu. Ma dispera mouse-ul Apple.

#20
eps

eps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 26.11.2008
Astept cu nerabdare lansarea iHotWater, apa calda de la Apple.
Dincolo de marketing si bullshit generator, de fapt toata povestea cu Apple Card este acea aplicatia de iphone care iti arata graficele and stuff, nu? Ca in rest sunt Mastercard si Goldman ca fond de investitii (sa nu-i zicem banca, doar e "Created by Apple, not a bank" Posted Image ).
Deci, care este the big deal?

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Este un card de credit cu costuri 0 integrat in totalitate cu serviciile si device-urile apple.
Si cu diverse beneficii (2-3% cashback).

Momentan asa ceva nu exista.

#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Pai care e diferenta fata de un card in apple pay?
Chestia cu aratatul pe harta unde ai platit e misto, numai eu de cite ori m-am chinuit sa aflu unde naiba am dat banii.
2% cash back e ok, competitiv, dar inca sint multe locuri unde nu poti plati cu apple pay, de la benzinarii la plata online. Sint suficiente carduri pe piata care ofera atit sau mai mult fara restrictii.
Deci nu e cine stie ce. Nu e nici foarte rau dar nu e nici un motiv serios sa iti faci card la apple.

Edited by vrajitoruldinoz, 26 March 2019 - 01:57.


#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pai daca esti in ecosistemul lor ar cam fi un motiv serios... si daca esti in America.

costuri 0

Un fel de revolut pe steroizi

#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
In america toate cardurile sint la fel (alea cu taxe ofera beneficii suplimentare).
Inca nu m-am prins care e avantajul asta cu ecosistemul lor. Cumperi cu un click? Pai asta faci si azi, si nu cred ca e un avantaj :). Platesti cu apple pay? Pai asta e deja si pentru alte carduri.

#25
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Si Barclaycard ofera toate beneficiile prezentate si sunt sigur ca nu e singurul.

#26
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostLex404, on 26 martie 2019 - 02:11, said:

Un fel de revolut pe steroizi

Revolut light vrei sa zici. Exchange rates stim (poate au FX fee)? Revolut e king aici, conturi in multiple valute, utilizare la ATM world wide, expunere crypto si pe langa toate astea are si toate jucarioarele de clasificari cumparaturi. Cand va avea si Apple Pay si va implementa si licenta bancara vor fi cei mai tari. Eu de cand am Metalul am trecut inapoi la ei ca si card principal.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu ai ce conturi in multiple valute sa ai
Nu ai ATM-uri

E card de credit fratilor! Atat. Nu e debit/ current account/ etc. Strict card de credit.

Eu sunt curios daca o sa fie nevoie de SSN (ca la apple cash) sau merge si cu ITIN :D

#28
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 26.11.2001
Cu siguranta e o smecherie la mijloc pentru ca Apple (ca orice firma) nu urmareste decat profitul. Ai acel 2% cash back daca platesti prin ApplePay. Sunt taaaaare curios ce procent trebuie sa plateasca comerciantul ca sa integreze ApplePay in magazinul lui. Cu siguranta mai mult de 2%. Apple si-a calculat ca va castiga la volum, cel putin asta presupun.

In rest ca e plastic, platina sau metal, pe mine m-ar lasa rece.

As prefera la orice ora un Revolut care e multi-valuta. Dar doh, e de debit iar americanii sunt inglodati in carduri de credit. O tara ce traieste pe datorie, cu siguranta ca un card de credit nou va prinde la utilizatorii fideli.

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Comerciantul nu plateste. Si nu e nimic special la Apple Pay, e acelasi POS NFC :) De aia Apple Pay functioneaza de fapt oriunde...

Bancile platesc... bine, probabil comerciantii vor avea comisioane marite dupa o periaoda.

Pe de-o alta parte sistemul de creditare in US e foarte diferit. La ei ai perioada de gratie de 30 de zile, nu ai "rate fara dobanda", ai musai 15-25% interest rate daca treci peste alea 30 de zile (scrie si in videoul apple), etc.

Practic au de unde da beneficii pentru ca cultura americana e de asa natura. Sunt carduri de credit in US care au chiar si mai multe beneficii... In US e usor sa "uiti" sa platesti factura la cardul de credit si dupa se aplica alte taxe si comisioane. Apple spune ca nu vor aplica alte taxe si comisioane, dar vor aplica interest rate-ul specific.

Sau carduri de credit in Romania care chiar au 0 fees, inclusiv rate fara dobanda la orice comerciant pe planeta (BCR).

Din pacate cred ca va putea fi facut doar cu SSN. Daca ar fi acceptat ITIN mi-as fi facut si eu :D

#30
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Un video interesant despre cum merg lucrurile cu cachback și alte premii:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ySH5SudRwak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
O multime din credit cardurile in SUA dau cash back sau puncte sau mile sau ceva asemanator. Ma refer la astea cu costuri 0. 1-2% la orice cumparatura si mai mult pe anumite categorii e destul de banal.
Pe medie taxele pentru comerciant sint ~3%. Unii cer ceva mai mult (Amex de exemplu), dar Vsa/MC cam pe aici se invirt.
Exista si o parte care se duce in frauda.
Banii se fac si din sau mai ales mai ales de la aia care nu isi platesc cardul la timp si platesc dobinzi uriase, taxe etc.

#32
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mai deschideti n+1 subiecte despre Apple Card... nici macar nu va fi disponibil in afara USA.

Edited by Lex404, 09 August 2019 - 00:54.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un unboxin si cateva explicatii date de vlogerul american Marques Brownlee. Imi place de omul asta, este impartial si obiectiv.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lj7kFBz-jw4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 26 martie 2019 - 02:14, said:

Inca nu m-am prins care e avantajul asta cu ecosistemul lor. Cumperi cu un click? Pai asta faci si azi, si nu cred ca e un avantaj Posted Image. Platesti cu apple pay? Pai asta e deja si pentru alte carduri.
Eu il folosesc din august 2019 de cand s-a lansat si pana acum, fata de alte carduri, cam asta am observat:
  • Tranzactia apare instant ca si notificare pe telefon fara sa mai intru in aplicatia bancii
  • Ca sa achit cardul de credit, pot sa fac direct din wallet, foarte rapid, fara sa mai deschid alte aplicatii
  • Daily cash
  • 3% cashback la cumparaturi Apple (a prins bine la noul MBA si iPhone)
  • Cand vizualizezi o tranzactie din trecut si nu mai tii minte vendor-ul, te ajuta faptul ca iti arata o poza de pe Yelp (daca are cu toate detaliile) si locatia pe Maps
  • A durat fix 2 minute sa-mi fac comanda de card, direct din Wallet si a venit in cateva zile prin posta
  • Wallet se misca mult, mult mai rapid decat orice alta aplicatie bancara folosita de mine
  • Cardul de credit n-are numar pe el; cand faci cumparaturi online, cu Safari, automat adauga datele cardului
  • L-am folosit si in Romania peste tot vreo doua saptamani anul trecut (la fel, tranzactiile apareau instant)

Exemplu cu o tranzactie din Carrefour:

Edited by MembruAnonim, 29 May 2020 - 03:38.


#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
1.Chase e la fel
2,3,4 Complet neinteresant fata de ce bonusuri oferă alte carduri. De exemplu eu n-am mai plătit un bilet de Avion de nu știu cind. Și iau cite 3 o fata. Plus hoteluri etc. De exemplu ultimele 9 bilete internaționale la maxim de sezon, inclusiv România, m-au costat aproape nimic. Preț cu bani între 10 și 15k. Și asta numai anul asta.
Pina și Chase Ăźmi da 20% discount la prouduse Apple lunile astea.
5. Asta n-am
7. Pai și Apple pay e identic nu? Poți sa legi orice card la Apple pay.
8. Asta e problematic, dacă folosesc alt calculator?
9. La fel la Chase, cumperi cafea de un leu la automat sau un bilet de autobuz, apare imediat.

Edited by vrajitoruldinoz, 29 May 2020 - 04:43.


#36
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Genial cardul asta de credit de la Apple...face mai tot ce face orice card de credit..pana la urma ce e asa de special la el? ca e apple , e colorat frumos si nu are numarul cardului pe el..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate