Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Apple Credit Card

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Attached File  Capture.PNG   111.07K   38 downloads


Probabil cel mai frumos credit card se va lansa in curand... Evident, doar in America :D

https://www.apple.com/apple-card/

Plus card din titanium... le-a dat peste ochi tuturor cu asta.


Attached File  Capture3.PNG   111.3K   43 downloads

E in parteneriat cu o banca de investitii americana https://www.goldmansachs.com/

Probabil va fi US only, sau US&Canada. E greu sa oferi aceiasi oferta transcontinental si cu tot cu brexit nu-i vad prea devreme in Europa...

Dar e frumos.

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Interesant. Problema e ca daca nu ai grija cum il manipulezi il indoi iremediabil.

Plasticul nu sufera de asa ceva.

Probabil ca Apple vor inlocui gratuit cardurile indoite accidental.

#3
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am mai vazut la o banca americana niste carduri metalice foarte pretioase.

Ideea este faina, macar ne alegem cu Apple Arcade pana mirosim Apple Pay.

Edited by connectorxp, 25 March 2019 - 21:17.


#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu am citit un articol in care zicea ca va fi disponibil in 150 de tari.
Iar cardul fizic va fi disponibil doar extra, nu are serie si nici data expirare.
Datele reale sint doar in telefon.

Edited by buyonevideo, 25 March 2019 - 21:19.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Eu is curios cand il lanseaza propriu zis. Ca mi-as face unul (desi nu am credit score ok ca ne rezident).

E foarte... frumos.

Ah stai, vreau sa renunt la apple :facepalm:  Fac astia ce fac si tot nu pleci. Cum am zis, au reptilienii astia de la Apple o modalitate de te leaga de ei pe viata!

 buyonevideo, on 25 martie 2019 - 21:18, said:

Eu am citit un articol in care zicea ca va fi disponibil in 150 de tari.

Probabil il vei putea folosi in 150 de tari. Ca din totalul de 195 de tari vreo 90 sunt bananiere... sau chiar mai multe.

Insa sa primesti linia de credit, cardul de credit in sine, cred ca doar US si Canada... cel putin la inceput.

In US poti deschide cont la banca si card de credit cu B1/B2 visa. Dar la CC cu depozit garantat daca nu ai istoric in US/ credit score.

#6
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mie imi e frica de trasnet...

Eu consider ca forma de card e deja depasita, cand deja avem smart watch-uri (cu care ai putea plati) sau telefoane.
Avem si abtibilduri la unele banci.

Problema este ca pt a folosi acest modalitati de plata, comisioanele trebuie sa treaca si pe la producatorul jucariei, de aceea nu avem noi acum Apple/Android Pay, pt ca bancile nu vor sa imparta comisioanele.
Nus tiu altii cum sunt, dar pe la noi primesti foarte usor carduri Black (goldeanu), asa ca nu impresioneaza pe nimeni ce culoare sau material au.

oricum, noi suntem in Romania, nu in US...

Quote

3%
Get 3% back on everything you buy from Apple, whether you buy it at an Apple Store, apple.com, the App Store, or iTunes. That includes games, in‑app purchases, and services like your Apple Music subscription and iCloud storage plan.
2%
Get 2% back every time you buy something using Apple Pay. That’s in every category, with no limits. Imagine all the things you use a credit card for every day — at Target, Walgreens, Lyft. You’ll get 2% back on just about everything.
1%
If you happen to come across a store, website, or app that doesn’t take Apple Pay yet, Apple Card still gives you 1% of your purchases back in the form of Daily Cash.

Edited by Ahasverus, 25 March 2019 - 21:26.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 connectorxp, on 25 martie 2019 - 21:17, said:

Am mai vazut la o banca americana niste carduri metalice foarte pretioase.

Amex Platinum

#8
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

Quote

Amex Platinum

Asta este, l-am vazut de cateva ori si probabil cel de la Apple va fi similar ca si simt tactil.

De ce sa renunti la Apple? Ti s-a urat cu binele? Posted Image

Edited by connectorxp, 26 March 2019 - 00:12.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e7hIThPswuc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 connectorxp, on 25 martie 2019 - 21:36, said:

De ce sa renunti la Apple? Ti s-a urat cu binele? Posted Image
Am renuntat la Apple in urma cu foarte mult timp.
Nu ii intereseaza decat profitul, totul este conceput pentru buzunarele lor.
Sper ca la final, sa nu ramana ultima solutie de pe planeta.

E doar opinia mea si nu am intentia sa supar fanii Apple.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 connectorxp, on 25 martie 2019 - 21:36, said:

De ce sa renunti la Apple? Ti s-a urat cu binele? Posted Image

Pentru ca serviciile lor nu sunt compatibile cu necesitatile mele. Si problema majora e icloud care-i o porcarie.
Pentru ca serviciile altora nu functioneaza la intreaga capacitate pe device-urile apple.
Pentru ca lucrez pe iMac Pro si laptop windows (personal) si nu am gasit inca solutie 100% viabila pentru a avea disponibile usor documentele de pe mac/pc pe iphone.
Pentru ca daca primesc o arhiva pe email si sunt " on the move" cu iPhone sau iPad is chelea manzului. De obicei ma conectez prin TeamViewer ca sa pot deschide si organiza o arhiva + forward la diverse documente.
Pentru simplu fapt ca nu pot sa-mi organizez munca
Pentru ca nu stie sa deschida n tipuri de fisiere
Pentru ca nu exista un file browser (hai sa nu discutam de actualul Posted Image )

Apple e dragut. Deviceurile lor sunt frumoase foc si functioneaza. Dar nu-s facute ca sa lucrezi cu ele... Efectiv, m-am saturat. Parca-s nuca-n perete portabilele lor cand vine vorba de lucrat.

Voiau sa ia pe firma iPad Pro... hell no Posted Image

TLDR: iPhone/iPad sunt ca pipi-ul impotriva vantului cand vrei sa lucrezi pe ele... si am nevoie de un device care-mi permite sa deschid orice fel de fisier.

Edited by Lex404, 25 March 2019 - 21:50.


#12
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012

 pasilla, on 25 martie 2019 - 21:43, said:

Nu ii intereseaza decat profitul, totul este conceput pentru buzunarele lor.

Ca absolut orice business de pe planetă. 😜

Edited by bv01, 25 March 2019 - 22:04.


#13
c_marius80

c_marius80

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 369
  • Înscris: 19.03.2019

 Lex404, on 25 martie 2019 - 21:21, said:


Amex Platinum

Sau JPMorgan Chase & Co - Chase Diamond Preferred® credit card ... ca sa intri in posesia unui astfel de card trebuie sa faci dovada unui venit minim de 5 mil $ / anual

#14
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016
Cardurile de metal sint banalitate de citiva ani, eu am avut doua de vreo 2 ani.
Cui ii pasa cum arata un card sau din ce e facut? Importante sint numai conditiile financiare din spate, adica ce avantaje primesc ca sa folosesc cardul lor in loc de al concurentei.

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Lex404, on 25 martie 2019 - 21:49, said:

Pentru ca lucrez pe iMac Pro si laptop windows (personal) si nu am gasit inca solutie 100% viabila pentru a avea disponibile usor documentele de pe mac/pc pe iphone.

Onedrive !?

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Am. Dar functioneaza prost pe iPhone... nu pot salva fisiere, nu pot descarca fisiere in background, nu pot incarca rapid in background, etc...

#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Eu folosesc Scapacutia (Dropbox) si nu am probleme de interoperabilitate. Dar da, iOS-ul este cizma la productivitate, pacat ca au ingropat Windows 10 Phone...

iMac Pro? Saracia aia costa pana la 19K in echipare de top, este overkill pentru mai toate activitatile.

Se mai aude ceva de Apple Pay in Romania?

Edited by connectorxp, 26 March 2019 - 00:16.


#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

 Lex404, on 25 martie 2019 - 21:21, said:



Amex Platinum
si revolut metal e pe piata de ceva timp, arata foarte bine si costa cateva sute de lei pe an parca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate