Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 

Ajutor urgent - cum rezolv cu cartea de identitate dacă părinții nu mai vor să mă primească în spațiu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
Mykey_25

Mykey_25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2019
Hello, vin aici cu o întrebare.
Sunt pe cale să împlinesc 18 ani la sfârșitul lunii iunie și aproape absolventă de liceu (termin clasa a XII-a).
În urma divergențelor pe care le-am avut în ultimii ani cu părinții mei, ei au decis ca după împlinirea celor 18 ani și susținerea bacalaureatului să nu îmi mai ofere un cămin și, fără nici o sustinere financiară, să încep viața de la 0, fără a mai avea vreo tangență cu aceștia.
Problema este că eu trebuie să îmi schimb buletinul, iar ei nu mă vor mai lua în spațiu. Pentru ce ar trebui să optez? Pentru un buletin provizoriu până îmi voi găsi o casă, sau să caut pe cineva dispus să mă ia în spațiu? Iar buletinul, ar trebui să mi-l fac imediat după împlinirea a 18 ani sau mai pot amâna o săptămână până după susținerea examenului de bacalaureat?
Mulțumesc anticipat!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce scrie pe actualul Ci la data expirarii ?

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Te-ai interesat daca au dreptul sa te arunce din casa asa ? In alte tari sunt obligati sa te intretina pana cand termini scoala indiferent cata scoala vrei tu sa faci ca fiu.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă l-ai pierde acum ar trebui să meargă cu tine să-ți faci altul, care va fi valabil 4 ani.

#5
Mykey_25

Mykey_25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2019

 pasilla, on 25 martie 2019 - 19:43, said:

Ce scrie pe actualul Ci la data expirarii ?
25 iunie 2019

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da baiul? care e baiul de îs așa radicali?

in rest cauta si tu o ruda sa te ia in spatiu.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Mykey_25, on 25 martie 2019 - 19:45, said:

25 iunie 2019
Si tu cind implinesti 18 ani, asta era ideea !! ;)

#8
Mykey_25

Mykey_25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2019

 silesax, on 25 martie 2019 - 19:45, said:

da baiul? care e baiul de îs așa radicali?
sub pretextul ca nu m-au dorit niciodata si ca maica-mea nu a putut sa faca avort, bla-bla, si ca isi doreau sa scape de mine mai demult.

 buyonevideo, on 25 martie 2019 - 19:47, said:

Si tu cind implinesti 18 ani, asta era ideea !! Posted Image
atunci :))

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Mykey_25, on 25 martie 2019 - 19:45, said:

25 iunie 2019
Iti treebuie CI nou, pana la BAC.
Cred ca @Althea a venit cu o solutie acceptabila.

 buyonevideo, on 25 martie 2019 - 19:47, said:

Si tu cind implinesti 18 ani, asta era ideea !! Posted Image

 Mykey_25, on 25 martie 2019 - 19:36, said:

Sunt pe cale să împlinesc 18 ani la sfârșitul lunii iunie


#10
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da.. trist ca exista și specimene dastea.. ncsf!

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Paz, on 25 martie 2019 - 19:45, said:

Te-ai interesat daca au dreptul sa te arunce din casa asa ? In alte tari sunt obligati sa te intretina pana cand termini scoala indiferent cata scoala vrei tu sa faci ca fiu.
Așa e, dacă merge la facultate are dreptul la pensie de întreținere de la amândoi, până la un sfert din venitul lor :)

Art. 499
Obligaţia de întreţinere
(1) Tatăl şi mama sunt obligaţi, în solidar, să dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învăţătura şi pregătirea sa profesională.
(2) Dacă minorul are un venit propriu care nu este îndestulător, părinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregătirea sa profesională.
(3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.

#12
Mykey_25

Mykey_25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2019

 pasilla, on 25 martie 2019 - 19:48, said:

Iti treebuie CI nou, pana la BAC.
Cred ca @Althea a venit cu o solutie acceptabila.
varianta buletinului provizoriu e valabila? am vorbit astazi cu cineva si mi-a spus ca ar fi o varianta

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,394
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am gasit acest articol:

“Părinții sunt obligați să îl întrețină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăși vârsta de 26 de ani.” Acesta este textul art. 499 alin. (3) din noul Cod civil.

O discutie mai detaliata aici:

https://www.juridice...enit-major.html

#14
Mykey_25

Mykey_25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2019
26 de ani ca 26 de ani... dar si acum abia daca isi dau interesul financiar sau in alt mod + ca mediul in care traiesc, 80% din timp pe care il petrec acasa, e acid. certuri, reprosuri, etc.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
@Mykey_25
Daca vei urma o facultate, sau alta scoala dupa Bac, parintii tai sunt obligati sa te intretina.

Art. 499. Obligaţia de întreţinere

(1) Tatăl şi mama sunt obligaţi, în solidar, să dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învăţătura şi pregătirea sa profesională.
(2) Dacă minorul are un venit propriu care nu este îndestulător, părinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregătirea sa profesională.
(3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.
(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalităţile executării, precum şi contribuţia fiecăruia dintre părinţi se stabilesc de instanţa de tutelă pe baza raportului de anchetă psihosocială.


#16
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 althea, on 25 martie 2019 - 19:49, said:

In locul ei as face doua facultati. :)

#17
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
wtf?!?!

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Mykey_25, on 25 martie 2019 - 19:49, said:

varianta buletinului provizoriu e valabila? am vorbit astazi cu cineva si mi-a spus ca ar fi o varianta
Lasă asta, e valabilă doar un an și e o hârtiuță.
Fă-o pierdută p cea de acum (cartea de identitate) sau stric-o ca să-ți faci una nouă.

Eu cred că doar vor să-ți tragă o sperietură.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate