Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

cărțile de identitate cu cip

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005

 Lex404, on 25 martie 2019 - 20:40, said:

Well, exista si mai naspa: italia. Unde-i doar o bucata de hartie :lol:
Am aflat de curând că în Italia ar exista două tipuri de buletin (să-i zicem așa). Unul doar cu utilizare națională și unul european. Care-i diferența între ele, habar n-am.

#38
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Daca ar mai fi scos si adresa de pe noua CI, ar fi fost perfect. Sa nu mai trebuiasca sa fac drumuri pe la evidenta populatiei de fiecare data cand ma mut.
Dar e grele, birocratia moare incet.

#39
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 dawin45, on 25 martie 2019 - 18:49, said:

Intrebarea mea personala daca folosesc cartea de identitate pana expira (peste 6 ani de ex.), mai pot sa ies din tara,avand in vedere ca in maxim 2 ani se va aplica la granita controlul cartilor de identitate cu cip in totalitate?

poți ieși, dar nu poți intra-n țara de destinație! (doar cu CI)

 xmanyacs77, on 25 martie 2019 - 19:09, said:

Aici este smecheria.......securistii nostri vor sti mereu in ce zona a UE esti/suntem! Posted Image

*Libertatea de miscare se restrange usor.

cum ți-ai dat seama că dacă știe bigbrother unde sunt, mi se restrânge aria de mișcare? :o

#40
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 02.09.2006

 H6D-100c, on 26 martie 2019 - 08:41, said:

In situatia in care Imprimeriile Nationale abia fac fac la producerea de pasapoarte si permise auto, fix un tiraj de vreo 18 milioane de carti de identitate le-ar mai trebui pe cap!Posted Image
Cartile de identitate sunt valabile pana la data inscrisa pe ele, nu "preschimbi" nimic pana la acea data, statul roman nu poate invalida un document aflat in perioada de valabilitate.Punct.
ce imprimerii nationale visezi draguta??? unde crezi tu ca se fac permisele sau C.I.?

#41
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

 Hider141, on 25 martie 2019 - 22:07, said:

Mie pot sa-mi ceara sa am cip si pe buca, cu autentificare prin aroma basinei, atat timp cat vor modifica IN SFARSIT formatul CI-ului sa-l faca cat un card de debit.
Cred ca numai noi romanii trebuie sa cautam portofele in stanga si-n dreapta pana gasim unul in care incape cartea de identitate. Iar cand incape, te trezesti ca nu poti inchide portofelul dupa ce ti-ai mai pus si 2 carduri de credit/debit plus permisul de conducere in portofel.
ca, cat ala de credit nici nu a fi bun Posted Image

 H6D-100c, on 26 martie 2019 - 08:41, said:

In situatia in care Imprimeriile Nationale abia fac fac la producerea de pasapoarte si permise auto, fix un tiraj de vreo 18 milioane de carti de identitate le-ar mai trebui pe cap!
Cartile de identitate sunt valabile pana la data inscrisa pe ele, nu "preschimbi" nimic pana la acea data, statul roman nu poate invalida un document aflat in perioada de valabilitate.Punct.
il tai si il bagi pe foc, dupa care il declari pierdut Posted Image Posted Image

#42
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,325
  • Înscris: 28.10.2018

 aflorin27, on 26 martie 2019 - 11:04, said:

Daca ar mai fi scos si adresa de pe noua CI, ar fi fost perfect. Sa nu mai trebuiasca sa fac drumuri pe la evidenta populatiei de fiecare data cand ma mut.
Dar e grele, birocratia moare incet.


Ai bulan din nou datorita UE.

Cartile de identitate sunt standardizate, au informatia foarte bine structurata de catre normativul european. Nu mai apare adresa pe exteriorul noilor carti cu cip. Adresa este stocata in cip si de modifica printr-o simpla introducere in cititorul de card de catre functionarul de la evidenta populatiei. Adica tot trebuie sa treci pe la ei, doar ca nu mai astepti 2 saptamani dupa o noua carte de identitate, se face treaba pe loc.

#43
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

 tytysor, on 26 martie 2019 - 13:53, said:

ce imprimerii nationale visezi draguta??? unde crezi tu ca se fac permisele sau C.I.?
Uite, draguta...aici se fac alea, si multe altele:
http://www.cnin.ro/c...epartamente.php

#44
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 dawin45, on 25 martie 2019 - 18:49, said:

cărțile de identitate cu cip
Spoiler
Intrebarea mea personala daca folosesc cartea de identitate pana expira (peste 6 ani de ex.), mai pot sa ies din tara,avand in vedere ca in maxim 2 ani se va aplica la granita controlul cartilor de identitate cu cip in totalitate?
Sa le micsoreze o data ! ca prea mare avem C.I. in Romania; imi e sila sa merg cu el, trebuie sa-l bag intr-o borseta sport.
Mai bine faceau cip-uri de identificare oculara ori subcutanat implantat la nastere ca in serialul Black Mirror.

Cat despre intrebarea ta:
poti sa folosesti C.I. pana expira chiar daca se introduc cartile de identitate cu cip in totalitate.
Doar ca atunci cand iti va expira buletinul n-o sa ti-l mai dea la fel, ci d-ala nou cu cip.

Desigur, daca se inaspreste securitatea la granite peste tot in lume din cauza terorismului, e posibil sa cheme toti cetatenii sa isi schimbe buletinele treptat chiar daca vor expira peste 4, 5, 10 ani de aici inainte.
Putin probabil dar e posibil  Posted Image

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fiind atat de mare, eu folosesc vara buletinul drept parasolar pt parbrizul masinii. Unii il foloseau pe post de cazma, doar ii legau o coada de lemn si cazmaua era gata.

Edited by MembruAnonim, 28 March 2019 - 21:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate