Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Babesioza

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
Catelul meu s-a imbolnavit de aceasta cumplita boala. In mod normal sta la curte dar ne avand cu cine sa-l las peste iarna si fiind imposibil sa-l aduc in apartament (un carpatiin de peste 60 kg) i-am gasit cazre la o scoala de dresaj. Toate bune pana saptamana trecuta cand am fost sunat si am fost informat ca Zulu a facut babesioza. Seara a fost ok, s-a jucat, a mancat, a facut sesiunea de dresaj iar dimineata era blana in padoc. A fost dus imediat la veterinar unde i s-a facut imizol 2.5ml si perfuzii urmand sa continue cu clinacin doua saptamani. Pana seara incepuse sa manance iar a doua zi alerga si se juca. Au trecut 5 zile de la episod iar Zulu este ca nou. Prezenta toate simptomele bolii si babesia a fost confirmata si de microscop. Tot timpul a fost protejat cu zgarda kiltex si pipete frontline iar cel care se ocupa spune ca stropeste periodic cu insecticid.
Am citit ca imizol-ul este foarte toxic (nu fost intrebat inainte de administrare dar chiar daca eram nu cred ca as fi spus nu neavand informatii la acel moment). Intrebarea este mai pot aparea reactii adverse de la imizol? Pot considera ca momentul critic a trecut?
Am inteles ca fiind un organism tanar (1 an si 4 luni) si puternic a suportat mai usor.
Atasez poza cu examenul microscopic.

Attached Files



#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Mai nou(de cel putin 5ani) pentru tratarea babesiozei se folosesc anumite antibiotice care sunt mai eficiente si nici nu sunt atat de neurotoxice cum e tratamentul cu imizol. Cumpara-i cainelui o zgarda Foresto  are are si efect repelent precum si efect insecticid si va fi protejat 8 luni. E scumpa, la prima vedere dar daca Ă®mparți la cele 8 luni, iese mai ieftin decat cu pipete.
http://pethome.ro/ba...ratament-caine/
https://www.foresto....pisici-i-caini/
Pipetele Frontline nu mai sunt bune de nimic. Cand au aparut prima data pe piata, erau eficace 3 luni pentru purici si o luna si ceva pentru capusi. Dupa niste ani, au inceput sa le fabrice in Ungaria si atunci s-a rupt filmul, ajunseseră sa protejeze doar2- 3saptamani la purici. Asa ca renunta la Frontline ca sunt efectiv, bani aruncați. Kiltixul e o zgarda buna dar e eficienta vreo 5luni . De cat timp ii pusesei zgarda kiltix?
A, si inca ceva: zgarda kiltix nu e repelenta deci căpușa urca pe caine, il musca (il infectează) si apoi moare deci daca ii pui kiltix, neaparat mai trebuie si  o zgarda repelenta cu miros de rozmarin, sau eucalipt, sau margosa.

Edited by Freddy12, 25 March 2019 - 16:50.


#3
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
In general momentul critic a trecut. Babesioza se mai poate asocia si cu alti paraziti dati de capuse, dar daca e vioi probabil ca a trecut peste. Acum trebuie sa ia protector hepatic, vitamine, fier si mancare buna.
Imizolul e toxic, totusi cainele meu a avut de 4 ori babesioza tratata cu Imizol si are 12 ani. Frontline nu e bun, cum a spus si colegul mai sus.
Eu ii dau Nexgard Spectra (pastile) in fiecare luna si are mereu si zgarda Foresto.

Intr-adevar, unii veterinari folosesc acum tratament cu antibiotice, vreo 3 saptamani, dar nu as rabdare si nici incredere ca actioneaza ca Imizolul, care are efect imediat.

Edited by cumparator, 25 March 2019 - 17:06.


#4
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004
Kiltix nu avea decat 2 luni, i l-am pus cand l-am dus acolo. Probabil ca i-a dat imizol datorita gradului mare de infestare, in poza majoritatea celulelor par infestate.

 cumparator, on 25 martie 2019 - 17:05, said:

I...
Eu ii dau Nexgard Spectra (pastile) in fiecare luna si are mereu si zgarda Foresto.

...
Si cu toate astea a facut de 4 ori babesioza?

#5
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Nu i-am dat mereu asa. Anul trecut a facut babesioza sub Bravecto, care sunt tot pastile. De atunci ii dau si pastile si are si zgarda, care e repelenta.
Unii caini fac boala asta foarte usor, altii au rezistenta. Vetul meu mi-a spus de un caz care s-a vindecat de la sine.

#6
vasile1964

vasile1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.05.2011
cainele meu a facut babesioza acum 1 an dupa tratament cu clindamicina injectabil de 2 ori pe zi si o singura data pe parcursul tratamentului o injectie cu imizol care se face in functie de greutatea cainelui,tratamentul injectabil a durat 9 zile,singura problema care a ramas a fost o galma in locul in care a fost injectat imizolul,galma care s-a retras dupa aproximativ o luna,dupa tratament si insanatosire veterinarul mi-a recomandat sa introduc in hrana cainelui splina de vita fiarta pentru refacerea celulelor rosii,mentionez ca a fost greseala mea ca anul trecut in iarna vazand ca este ger nu am considerat necesara deparazitarea externa mai ales ca il tin afara.

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 cumparator, on 25 martie 2019 - 21:29, said:

Nu i-am dat mereu asa. Anul trecut a facut babesioza sub Bravecto, care sunt tot pastile. De atunci ii dau si pastile si are si zgarda, care e repelenta.
Unii caini fac boala asta foarte usor, altii au rezistenta. Vetul meu mi-a spus de un caz care s-a vindecat de la sine.
Din ce stiu eu, doar zgarda Foresto si picăturile Advantix au si acțiune repelenta adica resping insectele. Celelalte produse sunt doar cu acțiune insecticida, deci căpușa moare dupa ce ciupește cainele dar asta inseamna ca l-a infectat chit ca moare dupa aceea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate