Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Constructie casa, comparatie si preturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Salut,

Incep prin a spune ca nu vreau sa fac reclama in niciun fel link-ului pe care il postez. Cochetand cu ideea de a-mi construi casa, am cautat pe net tot felul de variante, ba caramida, ba pe lemn, preturi manopera si preturi materiale.
Din link-ul acesta pot sa-mi fac o idee gosiera de ce inseamna constructia unei case la rosu de 208 mp:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Xqo4aCVV7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
preturile sunt actualizate pentru martie 2019.
Si mai vin si spun, sper sa nu se supere nimeni pe mine, ca din filmuletul de sus, se vede clar cat de nesimtiti sunt cei ce vand case/apartamente si ce preturi cer pentru astfel de constructii.

Cred cu tarie ca, pentru constructia unei case decente, de 3-4 camere, chiar si cu etaj, pretul la 100mp nu ar trebui sa depaseasca 30 000 euro daca ai si terenul. Nu preturi de peste 65-70 mii cum cer nesimtitii, cel putin in Iasi.

Va salut.

Edited by tatic_distrat, 25 March 2019 - 10:52.


#2
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Eu mi-am ridicat casa in rosu de 187 mp locuibili + 18 terasa + 18 beci si m-a ajuns 30.000 euro. Exceptand munca mea de a merge la magazin si sa caut materiale si umblat cu masina sa caut de toate, iesit de la serviciu mai repede, luat concediu ca sa rezolv chestii, sambata si duminica uda sapa samd. Tragi tu concluziile.

#3
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@tatic_distrat poti sa scoti o casa de 100 mp in 30 000 euro daca te implici total si nu ai pretentii la finisaje nici macar medii.
@stearom 30 000 euro /187 mp = 160 euro/mp - cam atat e o casa la rosu intre 150-200 euro/mp. Finisajele vor costa cel putin inca pe atat iarasi daca nu ai pretentii...adica pui gresie, faianta de max 50 lei/mp, parchet tot asa, etc... Pe mine de exemplu parchetul (masiv) m-a dus in >200 lei/mp.

Vrei incalzire in pardoseala? Pai aia costa... Vrei izolatie termica peste medie? Vrei termopane de cea mai buna calitate? Ghice ce? COSTA !

#4
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Deci casa e construita deja si stau de un an si jumatate in ea.

Am facut in regie proprie casa si mi-am batut capu si fugit destul pentru ea si am iesit la 30.000 in rosu.

Finisata + izolatie (sto polistiren de 20 cm) + termopane 3 sticle, 7 camere, argon si banda de caldure + mobilat living, o baie, bucataria si un dormitor am ajuns la 80.000, DAR lavabilul, gresia, parchetul, lustrele, draperiile au fost puse toate de mine + tot sitemul de incalzire care cuprinde centrala pe lemne, panou solar, puffer, boile (altfel mai puteam pune vreo 10.000 mana de lucru).

Suma de sus nu contine pretul pamantului.

Edited by stearom, 25 March 2019 - 11:40.


#5
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 tatic_distrat, on 25 martie 2019 - 10:52, said:

Salut,

Incep prin a spune ca nu vreau sa fac reclama in niciun fel link-ului pe care il postez. Cochetand cu ideea de a-mi construi casa, am cautat pe net tot felul de variante, ba caramida, ba pe lemn, preturi manopera si preturi materiale.
Din link-ul acesta pot sa-mi fac o idee gosiera de ce inseamna constructia unei case la rosu de 208 mp:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3Xqo4aCVV7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
preturile sunt actualizate pentru martie 2019.
Si mai vin si spun, sper sa nu se supere nimeni pe mine, ca din filmuletul de sus, se vede clar cat de nesimtiti sunt cei ce vand case/apartamente si ce preturi cer pentru astfel de constructii.

Cred cu tarie ca, pentru constructia unei case decente, de 3-4 camere, chiar si cu etaj, pretul la 100mp nu ar trebui sa depaseasca 30 000 euro daca ai si terenul. Nu preturi de peste 65-70 mii cum cer nesimtitii, cel putin in Iasi.

Va salut.

Crede si nu cerceta, vorba aia. Nu am urmarit filmuletul dar vad ca se vorbeste despre structura, adica la rosu. In mod traditional, de la rosu pana la cheie mai bagi inca de 2 ori banii, sau macar inca o data, cum zice brawnie. Asa ca nu prea inteleg ce vrei sa ne transmiti. Nu la rosu e problema oameni buni, acolo e bagatela. De-acolo incepe greul si cheltuiala.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
apucati-va de construit cu fleacuri si veti pati asta
fara bani si casa negata,succes
te pufneste rasul
te apuci de construit,inafara de bugetul stabilit,mai ai nevoie si de o rezerva(cat mai mare) pt neprevazute, vor aparea garantat

Edited by ceanu1980, 25 March 2019 - 12:22.


#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pe la 40.000  a ieșit casa de 190mp din care 45 garaj nefinisat la demisol, în condițiile în care manopera a fost zero. Nu știu cum le scot unii la 30.000 dacă plătesc și manopera.

Edited by PoeOvidiu, 25 March 2019 - 12:03.


#8
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017

 PoeOvidiu, on 25 martie 2019 - 12:02, said:

Pe la 40.000  a ieșit casa de 190mp din care 45 garaj nefinisat la demisol, în condițiile în care manopera a fost zero. Nu știu cum le scot unii la 30.000 dacă plătesc și manopera.

In ce an ai facut casa? Eu in 2016 asa am iesit la 30k (caramida porotherm + tigla creaton). Mana de lucru pe atunci avea preturi decente. Acum mana de lucru e foarte scumpa.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
2006-2007
BCA de 40cm.

Edited by PoeOvidiu, 25 March 2019 - 12:48.


#10
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Daca s-ar putea totul cu... "inca pe atat", preturile caselor la samsari ar fi si mai mari decat 70 de mii ...
Casa se poate construi la sume decente, asta doream sa subliniez, pentru ca daca ar fi sa ne referim la fraza de mai sus, samsarii nu ar mai avea profit in casele lor de peste 60 000 si asa exagerate.

Amic cu 73 mp utili, cu casa doar parter, plateste 60-65 mii... Deci, profit si japca la dezvoltator, nimic de bun simt. Eu cel putin asa consider.
De asta se si aduc vietnamezi si chinezi in constructiile de "ansambluri rezidentiale", pleaca lumea la munca in afara.... dar uitati-va la ce masini conduc si ce averi au "dezvoltatorii" ...

Edited by tatic_distrat, 25 March 2019 - 13:06.


#11
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Bre taticule distrat...eu cred ca tu vazusi filmul ala dar nu intelesesi mai nimic.
Uite un printscreen mai de la final, omu' da un pret de 251 EUR/mp construit, la rosu. Pt aia 208mp rezulta un cost de cca 52.500 EUR, doar la rosu.
Pana ajungi la gata, treci lejer de 130.000 in calculatia asta.

Daca amicul tau cu casa parter de 73 mp utili ar fi facut casa la rosu dupa devizul lu' nenea asta, ii rezulta DOAR LA ROSU suma de 73 mp x 299.96 EUR/mpu (pretul este tot din filmulet, vezi poza) = 21.897 EUR. Deci aia 60.000 EUR sunt chiar un pret care pare corect.

Tu faci aici psihologie inversa cu noi si vrei sa ne demonstrezi de fapt ca preturile dezvoltatorilor sunt de fapt ok, nu?

Attached Files



#12
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
Bre the leu, cei 251 mp, sunt pt casa pe lemn, cea cu OSB... pe caramida ii ies 48 de mii ...
Din punctul meu de vedere, e o estimare, unii pot spune ca mai trebuie adaugat, altii ca mai poti scadea din pret.

Pentru mine, pt o familie de 3-4 persoane, aia este o hardughie de casa. daca va uitati pe proiect, la parter are living, cam tehnica, birou, loc de luat masa, bucatarie, windfung, baie si casa scarii, iar pe etaj 4 dormitoare, 3 dressing-uri, 2 bai, hol mare si casa scarii, evident. Deci pt hardughia aia, 48 de mii o fi. Dar daca vreau ceva cu living, 3, max 4 dormitoare si 2 bai, pretul coboara semnificativ.

La ce preturi mi s-au sugerat in Iasi, materialele ar fi gen 160 e / mp la gri. Deci o casa de 100 mp, ar avea materiale de 16 000 euro. Daca pun o manopera de 8000 euro, casa ajunge fara termopane si doar cu instalatii trase cam pe la 24 000 mii euro. Acum bineinteles ca in functie de gresie, faianta, si materiale sanitare, termopane si parchet, pretul va diferi, si va mai creste. Dar in niciun caz nu japca care se practica la noi, poporul cu peste 90% locuinte in proprietate ...

Ca sa nu mai spun, cum se indatoreaza romanii, pe "standardul" de 60 000 euro pe 30-35 de ani, tocmai din cauza japcii dezvoltatorilor.
Ca sa nu mai spun ca o casa pe structua de lemn ar trebui sa fie mai ieftina decat una pe caramida... ( stiu persoana care si-a construit casa de lemn cu 14 000 euro la gri, si cu trebui inauntru, dar casa facuta cu manuta lui ). Lumea pe pamantul asta are senzatia ca traieste 1000 de ani ...

Edited by tatic_distrat, 25 March 2019 - 13:38.


#13
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Pune bre mana la lucru si fa-o cu manutele tale (ne)distrate.
Dar abia cand te apuci de treaba si vezi cum se duc banii si cand vezi cum "sugestiile" unora nu se pupa cu realitatea, abia atunci iti dai seama ca sa construiesti o casa este cam scump, nu o faci cu banii de la un salariu la altul.
De ex, aici pe forum sunt unii oameni care au reusit sa faca casa la rosu sub 250 EUR/mp si unii chiar sub 180 EUR/mp. Nu vorbesc de vremuri imemoriale, cand preturile erau mai jos atat la materiale cat si la manopera, ci relativ recent. Nu zic ca preturile dezvoltatorilor nu sunt umflate, dar te-ar ajuta daca ai trece pe aria de jurnale de casa si sa vezi preturi obtinute de oameni care au construit in regie proprie, cumparand ei materialele si contractand doar manopera (si aia de cele mai multe ori la negru). Nici asa nu este ieftin cum sugerezi matale...

Edited by the_lion, 25 March 2019 - 14:06.


#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
mai am un pic si-mi iau puncte din cauza lu asta
toti care iti dau preturi mici,banuiesc ca si-au scris toate etapele si cheltuielile
ia pune si preturi,nu cacaturi ca un prieten si din auzite
concret,frumos  si gata balciu
numa o curte amenajata cat de cat si imprejmuirea proprietatii iti taie rasuflarea la costuri

#15
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
25000 Euro 130 m utili, la rosu, caramida Porotherm de 30, doua placi turnate cu cifa, acoperis Lindab in 2007

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
ca si o completare,cunosc cateva cazuri in care numa ei stiu ce au calculat si au terminat banii si .....casa

#17
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 tatic_distrat, on 25 martie 2019 - 10:52, said:

Cred cu tarie ca, pentru constructia unei case decente, de 3-4 camere, chiar si cu etaj, pretul la 100mp nu ar trebui sa depaseasca 30 000 euro daca ai si terenul. Nu preturi de peste 65-70 mii cum cer nesimtitii, cel putin in Iasi.
Daca tie 650 - 700 euro/mp pentru o casa de 100 mp ti se pare mult (intra si terenul in pretul asta banuiesc) dute cumpara apartament la peste 1500 euro/mp...sau hai la Cluj unde sunt zone in care nu te poti apropia fara 2000 euro/mp si stai intre patru pereti. O casa la cheie, din zecile de jurnale citite deja, e undeva la 450-500 euro/mp (nu vorbim de finisaje premium) asta inseamna ca dezvoltatorului ii raman 200 euro/mp profit. Daca din banii astia trebuie sa cumpere si terenul deja calculele dau cu virgula.

#18
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.10.2015
mulți visează umed, ce spune Soflete prezintă realitatea, manopera a crescut considerabil începând din Ian 2019, fără 300E mp la roșu cu firmă nu scapi, dacă sapi tu, faci cofrage, umblii tu furtunul de nivel și plachezi polistirenul singur poate ajungi la 200E mp.
contează mult și ce materiale folosești calitativ și cantitativ.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate