Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Conectare blitz Vashika TF-103 la Panasonic FZ300

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Am cumparat (f.ieftin) un blitz Vashika TF-103.Nu e auto,e simplu,numar ghid=20 si am vrut sa-l testez pe o camera Panasonic FZ300.Surpriza: nu intra patina pe camera,fiind mai groasa cu 0.1-0.2mm...N-ar fi o problema sa o subtiez,ca sa intre,dar,ma gandesc sa nu pateasca ceva camera,din cauza tensiunii prea mari a contactului de sincronizare a blitzului.Blitzurile simple,cu un singur contact central (ca acesta),au 250V pe acel contact.Camerele vechi tip SLR (cu film),la declansare fac un contact mecanic la patina bltzului,care suporta orice tensiune...Oare camerele moderne digitale (bridge cum e amea) au ceva electronic care da comanda la blitz si care s-ar putea arde?
Subliniez ca e vorba numai de contactul central...Am probat camera cu un alt blitz Nikon (deci alt brand),automatic si functioneaza,dar acesta nu are 250V pe contactul central (masurat de mine).
A folosit cineva astfel de blitzuri,cu camere digitale,moderne (DSLR,bridge,etc)?

#2
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Cred ca sunt putine subiecte pe SP,la care sa nu-si dea nimeni cu parerea de peste 24 de ore Posted Image...E de apreciat faptul ca nestiutorii s-au abtinut.Din pacate,constat ca sunt putini "stiutori". Din acest motiv,m-am documentat singur si,considerand ca concluziile la care am ajuns ar putea fi utile si altora,le voi expune aici,dandu-mi singur raspunsul la intrebarea mea:
E foarte posibil,ca daca blitzul ar fi intrat fara probleme pe camera,in acest moment,eu sa fi avut o camera defecta,cu ceva prajit in ea...Recunosc,nu m-am gandit initial la acest aspect (diferenta de tensiune la trigherare),am vrut sa testez repede blitzul recent achizitionat...Mea culpa!...Cu un blitz perfect functional,cumparat cu 5 Lei!!! din targ,riscam sa ard o camera de 2.000Lei,noua!
Blitz-urile moderne au tensiuni mici de trigherare (declansare) si la fel sunt construite si camerele foto moderne...Sunt unele care rezista (sunt protejate) la tensiuni mari,dar...putine.
Vestea buna e ca exista adaptoare/convertoare special concepute pentru acest scop si nu sunt scumpe.Pentru detalii despre acest subiect:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hot_shoe
Personal,cred ca l-as putea folosi mai degraba ca "slave",conectat la un adaptor cu fotocelula,pe care pot sa mi-l fac singur sau sa-l cumpar (nu e foarte scump).
Poate ca un moderator ar trebui sa schimbe titlul subiectului (eu nu mai pot s-o fac),problema fiind una generala,legata de conectarea unui blitz cu tensiune mare de trigherare la o camera moderna,indiferent de marca celor 2 aparate.

Edited by danpet, 26 March 2019 - 09:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate