Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

darwin, hitler, satan

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#19
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mane, sa stii ca nu e chiar asa treaba asta cu egalul. Acum nu vreau sa arunce oamenii cu pietre, dar daca te uiti la dezvoltarea europei vs ce e in africa nu ai cum sa pui semnul egal. Pur si simplu sunt individualitati, unii mai capabili la ceva, altii la altceva. E o ordine peste tot in natura, pestele mare mananca pe cel mic etc. Si mai las-o pe asta cu evolutia ca sincer ne-am saturat de "dezbaterea" asta.

#20
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Știința e grea, religia e ușoară. Din cauza asta avem așa mulți credincioși și atatea culte religioase... și așa puțini oameni de știință.

#21
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
stiinta nu e grea, nimeni nu stie totul, sunt specializati, iar o materie este simpla

#22
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 25 martie 2019 - 11:25, said:

Știința e grea, religia e ușoară. Din cauza asta avem așa mulți credincioși și atatea culte religioase... și așa puțini oameni de știință.
Religia nu este absolut deloc ușoară. E chiar foarte complicată. Însă, și religia și știința pot părea ușoare, dacă le privești extrem de superficial și le tratezi cu ignoranță.

#23
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
mario nu trebuie sa stii fiecare detaliu din biblie, nu iti foloseste la nimic...ca noi vrem sa ne contram sau sa pozam in inteligenti este o alta poveste

toate televiziunile crestine, rumega ce a spus pavel si uita ce e mai important, sa iti iubesti aproapele, sa il ajuti pe sarac

#24
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 25 martie 2019 - 11:52, said:

Religia nu este absolut deloc ușoară. E chiar foarte complicată. Însă, și religia și știința pot părea ușoare, dacă le privești extrem de superficial și le tratezi cu ignoranță.
Religia privită și analizată în mod științific e grea, nea eliade a scris mii de pagini pe subiect, dar pentru bipedul obișnuit e al naibii de ușoară.... Exact ca și ateismul fără bază științifică.
Uite de exemplu un băiat din ăsta "citit" m-a întrebat cum de nu cred în teoria evolutiei, poi nu văd că pe fructe ce intra în putrefacție se fac musculițe? Și nu-i vorba că io n-aș crede în evoluție, doar că nu pot accepta evoluția ca un eveniment sau fenomen intimplator/probabilistic.

#25
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
veti pieri toti desteptii..dar inainte veti fi facuti de rusine

cand vine Isus

Edited by legit10, 25 March 2019 - 12:56.


#26
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postlegit10, on 25 martie 2019 - 10:44, said:

nu trebuie sa te gandesti asa departe...sunt caini diferiti, toate rasele, dar SUNT CAINI, nu altceva
Ce ai vrea să fie? Balauri?

View Postlegit10, on 25 martie 2019 - 11:01, said:

de ce nu puteti forma viata in laborator ? o celula simpla acolo
Uite, Cirus a reușit abiogeneza în bolul cu fructe, au apărut spontan musculițe de oțet, slăvit fie Darwin. Posted Image

Eu nu înțeleg de ce nu reușesc să formeze un lanț muntos, gen Himalaya, în laborator. Posted Image

View Postmario_bril, on 25 martie 2019 - 11:52, said:

Religia nu este absolut deloc ușoară. E chiar foarte complicată. Însă, și religia și știința pot părea ușoare, dacă le privești extrem de superficial și le tratezi cu ignoranță.
Religia e foarte complicată fiindcă crezi că basmele alea au un sensuri ascunse.

#27
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
vad ca ai glume in program fiindca nu ai argumente

#28
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postlegit10, on 25 martie 2019 - 13:08, said:

vad ca ai glume in program fiindca nu ai argumente
Dacă argumentele ar funcționa pe cei religioși, le-aș aduce. Religiile nu au legătură cu argumentele. Aș putea să-ți pun o întrebare: ce dovadă te-ar convinge că evoluția se petrece? Eu pot să vin cu nenumărate idei cu privire la ce m-ar convinge că o religie e corectă, dar toate sunt basme, inclusiv a ta.

#29
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
prietene lumea e perfecta, evolutia nu ne putea da petrol, gaze aur etc, ai prins ideea ?

Edited by legit10, 25 March 2019 - 13:39.


#30
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postlegit10, on 25 martie 2019 - 13:38, said:

prietene lumea e perfecta, evolutia nu ne putea da petrol, gaze aur etc, ai prins ideea ?
Poate lumea în care trăiești tu e perfectă.

Scuze, dar voi repeta întrebarea: ce dovadă te-ar convinge că evoluția se petrece?

#31
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
aveti 2 variante sa inchideti gura oricui...faceti viata in laborator sau gasiti viata extraterestra...daca voi spuneti ca evolutia dureaza milioane de ani, nimeni niciodata nu o va putea demonstra

#32
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postlegit10, on 25 martie 2019 - 12:56, said:

cand vine Isus
Vezi că Isus e din gașca noastră.

View PostMr_nobody_, on 25 martie 2019 - 13:07, said:

Uite, Cirus a reușit abiogeneza ĂŽn bolul cu fructe, au apărut spontan musculițe de oțet, slăvit fie Darwin. Posted Image
Nu eu, un cunoscut de-al meu.

#33
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Isus nu e din voi

o sa intelegi asta cat de curand

#34
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Aparitia vietii si viata pe alta planeta nu au treaba cu teoria evolutiei.

#35
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
numai Dumnezeu poate crea viata, sau evolutia din supa...daca exista viata extraterestra inseamna ca exista evolutie

Dumnezeu nu ar face microbi pe o planeta degeaba

#36
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postlegit10, on 25 martie 2019 - 13:46, said:

aveti 2 variante sa inchideti gura oricui...faceti viata in laborator sau gasiti viata extraterestra...daca voi spuneti ca evolutia dureaza milioane de ani, nimeni niciodata nu o va putea demonstra
Viața a fost creată în laborator, dar nu știu dacă te-ar satisface niște lanțuri ARN care se copiază. Problema cu viața în laborator e foarte complicată, fiindcă laboratorul a fost o planetă întreagă, cu bombardament de meteoriți și comete, de-a lungul a multe milioane de ani. Mă tem că prima formă de viață nici măcar nu ai recunoaște-o ca fiind viață. Nu știu câte sute de milioane de ani au trecut până a apărut ceva ce ai recunoaște ca fiind viață.

E posibil să găsim viață extraterestră.
Observarea evoluției e dificilă, e adevărat. Evoluția se bazează pe modificări graduale, lente. Cel mai ușor e să observi evoluția la organismele care se înmulțesc foarte rapid, la bacterii, spre exemplu. Uite un exemplu drăguț: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/plVk4NVIUh8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Știu că nu te va convinge ceva din ce scriu eu, scriu pentru cine are ochi să vadă și minte să înțeleagă. Posted Image

View Postcirus6, on 25 martie 2019 - 13:56, said:

Nu eu, un cunoscut de-al meu.
Știu, glumeam și eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate