Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Vă este frică de moarte?

  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postiladi, on 25 martie 2019 - 11:44, said:

Daca viata a aparut in urma unor accidente atunci asta e, viata nu are rost. Daca, in schimb, esti de parere ca viata a fost creata de divinitate, atunci ti-as rauspunde ca viata a aparut la misto pentru ca divinitatea se plictisea si a vrut jucarie noua. Suna mai bine acum ca ti-am dat un scop?
Raspunsul asta il poate da si un copil. Personal nu cred ca Viata ca fenomen este un "accident" fiindca este un fenomen extrem de complex ca sa nu mai vb.de inteligenta.
Daca pt.tine evolutia de la Big Bang pana astazi este doar un sir de accidente, atunci te-as intreba cum se face ca aceste "accidente" au evoluat de la haos la complex?
De ce Universul nu a ramas o masa gazoasa? Ce erau musai toate transformarile astea?
Repet, nu trebuie musai ca toate astea sa aiba o conotatie religioasa dar sa afirmi ca tot ce s-a intamplat sunt doar accidente denota o viziune extrem de simplista.

#74
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostValmont43, on 25 martie 2019 - 11:34, said:

Asta inseamna ca de fapt noi nici nu existam si totul este o iluzie.

View PostPopaXXX, on 25 martie 2019 - 11:45, said:

Felicitari, ai descoperit ceea ce au descoperit si marii maestri spirituali acum mii de ani.

Iluzia aceea descoperită de maeștrii spirituali nu e în înțelesul vulgar perceput de majoritate, adică ceva gen magie de iluzionist, ci iluzia în sensul la care a ajuns fizica cuantică azi și care ne-a oferit revelația faptului că ceea ce numim noi real și materie este de fapt nimic și energie.

#75
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Ca sa raspundem stiintific la intrebarea asta trebuie sa mai treaca cateva sute de ani cel putin. Noi momentan nu intelegem nici care este mecanismul de formare al amintirilor de exemplu.
Nu stim daca universul curent este singurul care exista sau mai sunt si altele. Nu stim ce s-a intamplat inainte de big bang, nu stim nici macar ce a provocat big bangul si de unde a venit materia respectiva.
Ce intrebi tu nu se poate discuta decat la nivel filosofic avand in vedere nivelul curent al stiintei si tehnologiei.

#76
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View PostValmont43, on 25 martie 2019 - 11:54, said:

denota o viziune extrem de simplista.

Fiecare cu viziunea lui. A mea e KISS, a ta e ca "daca exista, e musai sa fie complicat"?

Dar te pot intelege ca nu accepti ca esti doar un graunte insignifiant la scara cosmica. Fiecare ar vrea sa fie buricul Universului (si sa locuiasca in Cluj ;) )

View PostValmont43, on 25 martie 2019 - 11:54, said:

te-as intreba cum se face ca aceste "accidente" au evoluat de la haos la complex?

Ce te face sa crezi ca haosul nu e complex? Sau ca haosul nu a fost mai complex decat "complexul" actual? Te-ar surprinde daca acum complexitatea pe care o crezi tu e mai simpla decat "haosul" oroginar?

#77
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostWhatabeetch, on 25 martie 2019 - 11:18, said:

Hm.. pentru mine, frica se raporteaza direct la consecinte -- pe scurt, imi e frica de lucruri care stiu ca ar avea (sau ar putea avea) consecinte negative pentru mine. Nu pot sa spun ca imi este frica de moarte in sine, nu ideea ca mor este cea care ma sperie, ci mai degraba ce s-ar putea intampla dupa.. dar, de aici o dam in religie si spiritualitate  s.a.m.d.
Valeu!

#78
Whatabeetch

Whatabeetch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.03.2019

View PostIon_de_la_Raion, on 25 martie 2019 - 12:44, said:

Valeu!

no, nu te speria amu!

#79
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postiladi, on 25 martie 2019 - 12:15, said:

Fiecare cu viziunea lui. A mea e KISS, a ta e ca "daca exista, e musai sa fie complicat"?
Pai intre un copac si o mobila de sufragerie este o diferenta, daca copacul nu e prelucrat nu obtii mobila....dupa tine mobila este un "accident" sau ceva banal....adica e ceva obisnuit ca acel copac s-a transformat in mobila...

View Postiladi, on 25 martie 2019 - 12:15, said:


Ce te face sa crezi ca haosul nu e complex? Sau ca haosul nu a fost mai complex decat "complexul" actual? Te-ar surprinde daca acum complexitatea pe care o crezi tu e mai simpla decat "haosul" oroginar?
Eu sper din suflet ca glumesti cand afirmi asa ceva...

#80
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View PostValmont43, on 25 martie 2019 - 14:06, said:

Pai intre un copac si o mobila de sufragerie este o diferenta, daca copacul nu e prelucrat nu obtii mobila....dupa tine mobila este un "accident" sau ceva banal....adica e ceva obisnuit ca acel copac s-a transformat in mobila...


Eu sper din suflet ca glumesti cand afirmi asa ceva...

Inca nu-mi dau seama care este legatura intre metafora dumitale cu viata si rostul ei in Univers. Nici macar prin reducere la absurd. Din punctul dumitale de vedere, sa pare ca mobila este mai complexa, doar pentru ca un individ a dat cu tesla in copac. Din punctul meu de vedere copacul e mai complex pentru ca traieste. Pentru dumneata conteaza doar forma sau nivelul de organizare a materiei?

Doamne fereste, nu-mi pot permite glume cu sufletul dumitale.

#81
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Deci Iladi draga, ca sa simplificam discutia ce reprezinta pt.tine Viata si Universul? Posted Image

#82
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Imi e frica doar in sensul de a fi tras la raspundere pentru ce am facut aici. Frica de Iad, mai ales ca eu nu suport deloc durerea. Sper sa ajung in Rai sau sa fie bine (comod, confortabil) si dincolo, chiar daca profit de toate placerile aici si scopul vietii mele sunt placerile si pasiunile.

Pana in 2014 eram foarte norocos, dupa doar norocos. Sper sa fiu norocos si dincolo sau acolo sa ne fie tuturor bine. Din 2014 imi e frica de cancer prin durerile pe care le provoaca si am vazut la tata in 2014 cat de nasoale sunt. Imi e frica de infarct sau AVC ca te iau pe nepregatite.

Nu sunt ateu dar nici bisericos. Vreau sa mor spovedit, impartasit si cu lumanare. La cancer ai timp, la infarct nu.

Edited by Neaceasca85, 25 March 2019 - 15:44.


#83
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View PostValmont43, on 25 martie 2019 - 15:28, said:

Deci Iladi draga, ca sa simplificam discutia ce reprezinta pt.tine Viata si Universul? Posted Image


42

View PostNeaceasca85, on 25 martie 2019 - 15:43, said:

La cancer ai timp, la infarct nu.

Caz in care te sfatuiesc sa eviti bautura si mancarurile grase dar sa-i dai bice cu cele pline de E-uri. Poate ai noroc.

#84
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Tigari, bautura si droguri nema, mancare gustoasa en gros, aia e problema.

#85
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postiladi, on 25 martie 2019 - 15:57, said:

42

???

View PostNeaceasca85, on 25 martie 2019 - 16:00, said:

Tigari, bautura si droguri nema, mancare gustoasa en gros, aia e problema.
Bea, mananca, fu..e, canta
Ca te-asteapta o groapa adanca

Posted Image

#86
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008

View PostValmont43, on 25 martie 2019 - 16:20, said:

???


42 is the "Answer to the Ultimate Question of Life, the Universe, and Everything" in The Hitchhiker's Guide to the Galaxy books.

#87
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
voi astia care sustineti ca nu aveti o problema...vorbiti din experienta? v-a trecut glontu' pe la ureche si nu v-ati cacat pe voi de frica? instinctual de supravietuire e cel mai puternic instinct. dudelor.

#88
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Instinctul de conservare.

#89
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postceanu1980, on 25 martie 2019 - 11:34, said:

la mine cel mai mare regret e asta
nu voi putea vedea cum va fi lumea si evolutia ei peste sute de ani

Asculta-ma pe mine ...praful si pulberea se va alege de tot.

#90
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postnessun, on 25 martie 2019 - 06:50, said:

ginditi-va, in care dintre comunitatile stravechi, oamenii mureau bucurosi, senini

si aici nu ma refer la daci

Normal.Lipsa de educatie si bigotismul face ravagii.Uita-te la obiceiurile religioase din estul tarii,daca nu ma crezi.
Numai idiotii asteapta cu sufletul la gura sa moara,cica viata de apoi este mai dulce/Nu inteleg de ce nu se sinucid la 10 ani cand incep sa-si constientizeze ego-ul,sa ajunga mai repede pe tarumul vesnic verde.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate