Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Placa turnata cu cifa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,440
  • Înscris: 30.08.2017
Totusi, dirigintele si proiectantul ce parere au? Ei trebuie sa iti dea ok-ul pentru ce e acolo sau sa propuna solutii de remediere daca nu accepta.

 chachypee, on 24 martie 2019 - 20:01, said:

Adica in loc de 2 X transport, au bagat 4X transport. Tocmai pt ca e simplucalculul, Mereu il faceam dinainte, stiam f bine cat trebuia sa le dam. Plus ca nu era prima data cand veneau la noi si mereu stiam cat costa

Tot nu vad cum se poate ajunge la asta. La mine la fiecare cifa venea soferul cu un document sa semnez. Pe document erau cantitatea (9mc sau completarea), ora, etapa proiectului, tipul de beton cu diversi indicatori si alte info care acum nu-mi vin in minte.  Acele documente serveau si ca justificare pentru cantitate. E drept, eu am mers cu CRH...poate sunt ei mai protocolari din fire...

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
daca-l vibrai iesea bine, nu l-ai vibrat, zi mersi ca se putea mai rau.

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 chachypee, on 24 martie 2019 - 20:11, said:

Si meseriasii spun ca nu se pune problema de rezistenta,dar cine naibii ii mai crede?��
Nici nu ai cum sa ii crezi. Pot fi segregari majore.
Manopera a fost necorespunzatoare. Posibil ca si cofrarea sa fi fost deficitara si "laptele" de ciment s-a scurs.

Ai fost de fata cand s-a turnat ?

Edited by pasilla, 24 March 2019 - 20:46.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 ldpe, on 24 martie 2019 - 20:14, said:

"nu a avut apa suficienta"
Cel de pe statie e vinovat, el trebuie sa stie exact : cati km va fi transportat, temperatura exterioara, pentru ce trebuie . Betoanele uscate sau cu apa putina sunt betoane asfaltice , se folosesc la consolidari rutiere nu la placa de casa, acolo e un beton facut din alte agregate , dupa reteta se merge cu 5 sorturi .
aici nu e vorba ca a trecut priza primara, ci doar ca a fost turnat la bascalie.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 ionut76, on 24 martie 2019 - 19:04, said:

Nu cred ca este vina betonului, ai, sper, probele prelevate si buletinul de analiza. In el ce scrie ? Mai degraba cred ca este vina meseriasilor care NU ti-au vibrat bine betonul la turnare.
Exact asta ma gandeam si eu, nu e vibrare, are goluri... poate fi si ceva gresit la reteta, prea vascos/prea putina apa dar asta e o speculatie, doar la analiza se vede.

Edited by andreic, 24 March 2019 - 22:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate