Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Costuri renovare completă 2 camere

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Mai mobila lipsea in pretu asta! :)

#20
cosu77

cosu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.10.2007
Mobila o am! Oricum, mulţumesc pentru răspunsuri!

#21
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Mesterul cerea 14.000lei si l-am negociat la 12.000.
10.000lei - schimbat instalatia sanitara + parchet/gresie/faianta + zugravit + usi
  2.000lei - manopera la instalatia electrica.

Trebuia sa dureze 2 luni pt 1 om. A durat 2luni + 2sapt din cauza mea ca nu am avut timp sa iau unele materiale.

Dpdv al beneficiarului, e important sa-i iei pe mesteri cand chitaie de foame (prin nov/dec/ian e ideal). Daca il caut acum pe acelasi mester, probabil ca imi ia pe la 14.000lei sau un pic in plus.

#22
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
E scump, probabil e oferta de la o firma care are un patron care incaseaza in timp ce are cativa sclavi pe minim care muncesc... de aici si pretul, ca trebuie sa ii iasa si patronului cel putin cat e partea angajatilor.
Eu am gasit echipa independenta de 2 indivizi (rude) la 1000 euro. Din care unul lucra part time, dupa program.
Interesant e ca am fost mai multumit de ei decat de idiotii adusi de un patron alta dati... au lucrat si mai rapid (s-au incadrat in timpul la care s-a facut intelegerea desi nu am stat cu biciul pe ei), si mai curat, si mai bine. Atenti la detalii (in special cel tanar). Chiar i-am recomandat si altora.
In timp ce experientele mele cu patronii din domeniu... una e in intelegere alta fac in practica, numai tepari (au incercat sa ma fure la materiale, crezand ca nu ma prind)... vorbesc una, fac alta, trag de timp si trebuie sa stai cu biciul pe ei, cu telefoane si verificari...

Eu am invatat ca atunci cand e vorba de munca, e bine sa nu folosesti intermediari daca vrei sa fie si munca de calitate si ieftin. Ca in orice domeniu, intermediarul va lua grosul, iar cel ce munceste va munci in scarba, ca oricum iese lucrarea el tot isi ia salariul la fel de mizer.

Edited by projectfp, 24 March 2019 - 23:38.


#23
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
E corect pretul de 2000 de euro la ce spui ca e de facut acolo. E minim.

#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Important e sa nu dai avans.  Cu atât mai mult cu cât vei plăti doar manopera.
Eu fac lucrări cu materiale se la mine și dacă sunt sub 6-7000, nu iau avans. Dacă sunt mai mari ori iau avans pentru materiale ori le împart în bucăți de 5-7000 și plătește fiecare bucată când e gata.

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
in general plata pe bucatele mici e varianta optima.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate