Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

PlayStation 5

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
4386 replies to this topic

#3403
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View Postovydiks, on 17 septembrie 2021 - 10:07, said:

Este un card ce ofera pentru produsele cumparate cu el protectie impotriva defectelor/distrugerilor/furtului.De exemplu planul Metal de la revolut. Din experienta proprie, am desfacut un RTX 3080 sa-i schimb pad-urile termice si am reusit sa-l belesc, in 8 zile am avut 1900 EUR in cont inapoi si nici macar nu mi-au cerut placa inapoi; placa ce am reparat-o si functioneaza in continuare acum Posted Image

Nu te cred frate, ce crezi, ai vazut un prost pe net si acum vrei sa faci misto de el...  fanteziile astea, nu imi da cineva 1 $.
IMI CER SCUZE, dar, nu stiu ce sa fac frate cu Humble Bundle, nu pot de niciun fel sa iau choice... am incercat ca data trecuta sa il pacalesc ca nu poate decat cu carduri fizice si toate pe care le am sunt virtuale, revolut si raiffeisen bank, si am folosit intermediar paypal, si a mers, sa iau 3 luni...
acum am incercat iar dar nu inteleg de ce mama naibii nu merge si te scoate din sarite, pe cuvant... astia sunt tolomaci si in doare pe langa pix oricum, iti raspund dupa o saptamana ca nu pot face nimic si alte romanisme... cu fanatical nu am avut niciodata probleme.


nu stergeti mesajul, AJUTOR!! Sa ma ajute cineva!!!

Edited by bigpanz3r, 17 September 2021 - 12:39.


#3404
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Credeti voi ca o sa fie capabila sa joace jocuri AAA la 8K? Cum fac ei reclama, si la 120fps. Sau cum ar zice unul de la xbox, Up To 120 fps. Dar totusi cand activezi optiunea de 120 fps pe series s, o sa Scada din calitatea vizuala multicel, depinde de joc. Bine... e foarte frumos ca exista posibilitatea de alegere... ca software xbox e net superior, din pacate. Tre' sa si platesti macar 10 dolari sa joci acel Ghost of Tsushima de pe PS4 Pro pe PS5... desi tu ai cumparat jocul.

#3405
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Solutie pentru memorie externa/nvme ssd-uri

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eyLnmB3WjPE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3406
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Arata smecher rau de tot acel PS5.

#3407
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006

View Postbigpanz3r, on 17 septembrie 2021 - 15:55, said:

Credeti voi ca o sa fie capabila sa joace jocuri AAA la 8K? Cum fac ei reclama, si la 120fps. Sau cum ar zice unul de la xbox, Up To 120 fps. Dar totusi cand activezi optiunea de 120 fps pe series s, o sa Scada din calitatea vizuala multicel, depinde de joc. Bine... e foarte frumos ca exista posibilitatea de alegere... ca software xbox e net superior, din pacate. Tre' sa si platesti macar 10 dolari sa joci acel Ghost of Tsushima de pe PS4 Pro pe PS5... desi tu ai cumparat jocul.
La ghost of tsushima pentru ps5 tocmai s-au marit preturile,era undeva pe la 320 de ron acuma e mai scump cu cativa zeci de ron.

#3408
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
E bataie de joc prietene... si nu e nimeni sa ii traga de cravata...

#3409
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 11.12.2007
Ghost of Tsushima are exact aceleași prețuri la lansare. Nu folosiți site-uri de care n-a auzit nimeni sau care nu aduc jocul pe căi oficiale. Varianta de PS5 costă 370 de lei pe Altex la fel cum a fost și cu precomandă (320 pentru varianta PS4). Nu mai răspândiți informații false.

#3410
Bhelzebuth23

Bhelzebuth23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.10.2020

View Postro_explorer, on 07 septembrie 2021 - 23:28, said:

Device-ul ala este un "controler emulator". Practic, cu mouse-ul emulezi controlul analogic din dreapta, clickurile de la mouse se mapeaza pe triggere si restul butoanelor (inclusiv controlul analog din stanga) se mapeaza pe butoane de tastatura. Totul e configurabil cu un PC.

Cei de la Hori au un sistem super tare pentru PS4 (Hori tac pro) ... ar fi fain sa obtina certificarea si pentru un PS5 cu ceva similar ... daca o sa se apuce de asa ceva.
La PS4 am preferat hori-ul in general (luat la un an dupa cronus ... cronus avea nevoie de un PC ca sa emuleze MKB .. acum insa, il programezi si apoi nu iti mai trebuie PC aparent.

Cand o sa invatati si voi sa jucati normal default fara tot felul de chestii care sa va ajute, pe mine ma amuza ca te lauzi ca rupeai in jocuri.

#3411
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBhelzebuth23, on 21 septembrie 2021 - 13:11, said:

Cand o sa invatati si voi sa jucati normal default fara tot felul de chestii care sa va ajute, pe mine ma amuza ca te lauzi ca rupeai in jocuri.
Unii avem o varsta...nu mai avem dexteritate.
Si hai sa o spunem pe aia dreapta ca de exemplu altfel joci un RPG pe PC si alta e pe PS. Acolo unde ai nevoie de acuratete, astfel de solutii sunt necesare. De exemplu eu n-am reusit sa termin Crisys pentru ca pur si simplu oricat m-am chinuit nu am reusit la final sa trec pentru ca trebuia sa ma misc repede si sa trag din mers catre o tinta mobila. Pur si simplu mi s-a taiat.

#3412
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBhelzebuth23, on 21 septembrie 2021 - 13:11, said:

Cand o sa invatati si voi sa jucati normal default fara tot felul de chestii care sa va ajute,
Pai joc normal, cu MOUSE si KEYBOARD.
Fa diferenta intre macro-uri care sa te ajute (lucru cu care nu sunt de acord in mediu competitiv) si metode diferite de input.

Controllerele sunt bune la simulatoare, atat .. in rest sunt doar o carpeala. Sa joci shootere cu controller, noaptea ratiunii, asta nu inseamna ca nu se poate ... cu aim assist, si cu alte artificii, da, dar nu mai e acelasi lucru. Sa nu mai zic de jocuri gen starcraft ... succes la jucat cu controller.

Ca idee, si la PC folosesc un controller de XBOX, dar doar pentru jocuri gen driving/flying ... in rest, MKB FTW cum s-ar zice.

View PostBhelzebuth23, on 21 septembrie 2021 - 13:11, said:

pe mine ma amuza ca te lauzi ca rupeai in jocuri.
Si pe mine ma amuza asta ... maxim.
Dupa ce mi-am format "muscle memory" cu mouse si keyboard pentru cca 30 de ani, sa treci la alt tip de input si sa ai pretentia sa ai aceeasi dexteritate este cel putin exagerat ...
Valabil si invers ... da-i MLB unui gamer de consola sa vezi cum nu mai nimereste nici un perete cu mouse-ul.

Edited by ro_explorer, 22 September 2021 - 00:26.


#3413
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View PostBhelzebuth23, on 21 septembrie 2021 - 13:11, said:

Cand o sa invatati si voi sa jucati normal default fara tot felul de chestii care sa va ajute, pe mine ma amuza ca te lauzi ca rupeai in jocuri.

nu stie desteptul ca nu este fair ca orice cu mouse este ca pentru niste copii cretini, cand ii vad pe oameni ca joaca DOOM cu mouseul pe mine ma apuca greata si scarba instant... dar se lauda ma....

Deci daca folosesti mouse in jocuri esports, poti sa iei si ban, sunt interzise chestii d astea de golan. Cel putin pe joc, daca nu intreg contul PS. SI sunt absolut de acord.
Cine are oare sanse mai mari sa bata in apex si r6s ? Cel cu mouse.

E PAREREA MEA.

View Posttehnics, on 21 septembrie 2021 - 15:13, said:

Unii avem o varsta...nu mai avem dexteritate.
Si hai sa o spunem pe aia dreapta ca de exemplu altfel joci un RPG pe PC si alta e pe PS. Acolo unde ai nevoie de acuratete, astfel de solutii sunt necesare. De exemplu eu n-am reusit sa termin Crisys pentru ca pur si simplu oricat m-am chinuit nu am reusit la final sa trec pentru ca trebuia sa ma misc repede si sa trag din mers catre o tinta mobila. Pur si simplu mi s-a taiat.

@technics , care este treaba cu dintii si organul? ce naiba e asta?

View Postro_explorer, on 22 septembrie 2021 - 00:22, said:

Pai joc normal, cu MOUSE si KEYBOARD.
Fa diferenta intre macro-uri care sa te ajute (lucru cu care nu sunt de acord in mediu competitiv) si metode diferite de input.

Controllerele sunt bune la simulatoare, atat .. in rest sunt doar o carpeala. Sa joci shootere cu controller, noaptea ratiunii, asta nu inseamna ca nu se poate ... cu aim assist, si cu alte artificii, da, dar nu mai e acelasi lucru. Sa nu mai zic de jocuri gen starcraft ... succes la jucat cu controller.

Ca idee, si la PC folosesc un controller de XBOX, dar doar pentru jocuri gen driving/flying ... in rest, MKB FTW cum s-ar zice.


Si pe mine ma amuza asta ... maxim.
Dupa ce mi-am format "muscle memory" cu mouse si keyboard pentru cca 30 de ani, sa treci la alt tip de input si sa ai pretentia sa ai aceeasi dexteritate este cel putin exagerat ...
Valabil si invers ... da-i MLB unui gamer de consola sa vezi cum nu mai nimereste nici un perete cu mouse-ul.

ba nu este chiar noaptea ratiunii... de ce puteam sa bat o echipa intreaga cu 1 hp cu Fuze in Rainbow 6 Siege? Nu exista instincte si skilluri pe consola?? LOL.
Si dupa ce am facut pauza de niste luni s-au dus pe pluta... sunt foarte incet la gandire... ma frustreaza. Dar sunt oameni care sunt foarte buni la controller. Dar daca vine vreun ceva scripter hacker FAKER (LoL) nebun, care e zeu absolut al mouseului si micro management si fast paced thinking... ce sanse sa aiba ceilalti... nu se presupune sa ai un enviro modificabil pe console, ca apoi de aceea sunt Console, stii care era definitia PCului ?
Ce facem ... sa fim cat se poate de egali, cu aceleasi instrumente, fara avantaje. De ajuns ca sunt unii cu controllere mai modificate...

#3414
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbigpanz3r, on 22 septembrie 2021 - 13:56, said:

Dar sunt oameni care sunt foarte buni la controller.
Asta am zis si eu. Daca te nasti cu controllerul in brate ala devine "de facto". Eu m-am nascut cu tastatura in brate si apoi am avut si mouse. Controllerele pe vremea mea erau doar butoane cu click ... exact ca la tastatura, doar ca in alt format.
Nu voi avea never ever aceeasi dexteritate cu controllerul pentru ca creierul meu este format pe MKB, asadar voi folosi MKB oricand.

View Postbigpanz3r, on 22 septembrie 2021 - 13:56, said:

Dar daca vine vreun ceva scripter hacker FAKER (LoL) nebun, care e zeu absolut al mouseului si micro management si fast paced thinking... ce sanse sa aiba ceilalti... nu se presupune sa ai un enviro modificabil pe console, ca apoi de aceea sunt Console,
Eu nu vorbesc de hacking si de enviroment modificat, doar de un alt tip de input. In loc sa imi misc degetele mari pentru move si aim eu folosesd wasd si mouse, atat, nici o alta diferenta.

View Postbigpanz3r, on 22 septembrie 2021 - 13:56, said:

Ce facem ... sa fim cat se poate de egali, cu aceleasi instrumente, fara avantaje. De ajuns ca sunt unii cu controllere mai modificate...
Nu exista "cat se poate de egali" ... exista doar console la fel. Oamenii ies din utere, nu din ștanțe in fabrica. Unii sunt buni cu volan si pedale, altii cu controllere si altii cu mouse si keyboard. Cat timp este mapare 1:1 nu vad care e problema.

#3415
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
E CONSOLA, la PC se presupune ca ai voie si chiar e misto sa aduci modificari.

Si nu, aberezi, nu esti deloc mai prost decat ceilalti, fiindca ma stiu pe mine insumi, habar nu ai, doua maini (mai rau decat) stangi. Nu puteam sa fac nimic. In orice subiect, acorda suficient timp si energie si o sa ai rezultate. Credema. Nu te-ai nascut nici cu mouseul mai repede ca mine, caci asta am facut de cand ma stiu, sa ma joc. Si nici nu ai fost mai prastie la controller de consola. Vrei doar sa alegi calea usoara, vezi ca te bat copiii de pe Metin2 si incerci sa cresti si tu, dar nu este fair play dupa mine.

Mai ales daca joci Doom... oamenii aia sunt scarbosi LOL. E mult PREA usor cu mouseul acolo.
Eu nu sunt the sharpest tool in the shed ma las doar purtat de val, si am observat ca daca ma incordez nu rezolv nimic, ba sunt mai prost chiar, atuni cand stii sa te lasi dus de val totul vine de la sine.
Nu prea sunt in lucruri tehnice, nu imi reglez ca vreun pro player sau hacker DPI ul si profilele si alte artificii. Ma pierd in peisaj, in complexitate, si vreau sa ma distrez, nu stii CE anume sa faci cand reglezi prima data vreun controller pro sau vreun mouse de gaming smecher.

Zic acum ceva ce nu are legatura poate dar, stii ca se spune ca odata cu timpul investit capeti EXPerienta, si inevitabil o sa evoluezi, ei bine, eu am patit sa fiu in apogeul meu de la Primele Momente de cand as juca ceva, si sa devin din ce in ce mai retardat (nu jucam cu boti LOL) , mi s-au facut si observatii, si nu de cateva ori, de genul, " sigur esti tu sau esti fratele lui mai mic si joci pe contul sau? Nu te cred, minti, nu esti aceeasi persoana, esti execrabil, nu se poate."
Iti dai seama ce e in sufletelul meu? :)) macar stiu Totusi ca am fost semi decent candva poate

De aici am spus eu de definitia PC ului si despre modifying si customizing the system.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GLuNGi22WMA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3416
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbigpanz3r, on 22 septembrie 2021 - 14:31, said:

Nu prea sunt in lucruri tehnice, nu imi reglez ca vreun pro player sau hacker DPI ul si profilele si alte artificii.
Eu sunt in "lucruri tehnice". La mine tastele trebuie sa actueze in punctul in care sunt eu obisnuit si sa aiba forta de apasare pe care m-am reglat eu.
Mouse-ul trebuie sa aiba mereu raspuns liniar, mereu acelasi unghi de pan pe aceeasi distanta pe mousepad. Asa mi-am format "muscle memory", asa ma descurc cel mai bine. Mouse-ul meu este setat mereu pe 500dpi, alunecarea pe pad este cu un anume drag force. Nu vreau sa schimb asta.
Primele 20 de minute din orice joc nou la mine reprezinta tuning de periferice.
Problema nu e ca nu pot sa joc cu  controller, dar nu vreau. Nu in situatii unde se cere precizie si acuratete (shootere).

Jocuri gen HZD sau TLOU le-am jucat cu cea mai mare placere cu controllerul. Pentru restul exista MKB.
Ca idee, cand s-a lansat Paragon pe PS4 am jucat doar cu MKB .. si, culmea, era suportat nativ in playstation ... fara emulatoare. Era si crossplay la un moment dat, PC si console la un loc, pe aceleasi servere .... cum este acum si fortnite. La Destiny insa, lag-ul si modul de feedback de la controller sugea rau de tot, asadar dupa cca 1 ani am trecut la MKB. Nu ma descurcam semnificativ mai bine in crucible sau in raduri ... dar ma simteam eu mai bine si depuneam mai putin efort pentru aceleasi rezultate.

Dupa cum spuneam, sunt jocuri si jocuri. Si acum, daca maa apuc de un Microsoft flight simulator il joc cu controller si keyboard (cina a butonat stie ca nu ai nici o sansa doar cu controller). Daca joc un NFS sau Forza, controller ... dar la un PUBG sau warzone te kk pe ele de controllere.

Ah, sa nu uit, emulatorul celor de la Hori este certificat de Sony pentru playstation .... ca sa stii despre ce vorbim.

Asadar, ramane cum am stabilit ... foloseste cu ce te simti bine, impotant e sa te bucuri de ceea ce faci,

Edited by ro_explorer, 22 September 2021 - 14:48.


#3417
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Dar tu nu aveai PC de gaming ? Sau te joci pe ambele, cum apuci jocurile in functie de pret, spre exemplu?

#3418
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Regula e simpla: daca jocul nu e pe PC il joc acolo unde e. Adica pe Playstation sau pe Switch.

#3419
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbigpanz3r, on 22 septembrie 2021 - 14:36, said:

E CONSOLA, la PC se presupune ca ai voie si chiar e misto sa aduci modificari.

Si la consola de ce se presupune ca nu e misto sa aduci modificari ?
Hai ma fugi de aici...
Eu jocurile le joc pentru distractie. Pierd sau castig mi-e tot una. Ma doare in paispe ce folosesc altii.

View Postbigpanz3r, on 22 septembrie 2021 - 14:36, said:

mi s-au facut si observatii, si nu de cateva ori,....
.........
Iti dai seama ce e in sufletelul meu? Posted Image)
La astfel de replici ma doare tot in paispe. Jocul il joc pentru mine, nu pentru altii si parerile altora.

E un JOC. Nu e real-life, nu e competitie sportiva cu premii. Nu iti ies banii din Playstation daca tu esti mai bun decat media....no hard-feelings.

De exemplu si un mare exemplu: War of Warfare. Se poate juca si pe PC si pe Consola pe fix acelasi cont, acelasi servere. Userii sunt marcati acolo care joaca pe consola si care joaca pe PC. Adica e un mix intre PC si Consola in fix acelasi joc. Si nu se mai agita nimeni.

Asa ca lasa frate sa joace fiecare cum poate si cum vrea.

Edited by tehnics, 23 September 2021 - 09:44.


#3420
Bhelzebuth23

Bhelzebuth23

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 15.10.2020

View Postro_explorer, on 22 septembrie 2021 - 00:22, said:

Pai joc normal, cu MOUSE si KEYBOARD.
Fa diferenta intre macro-uri care sa te ajute (lucru cu care nu sunt de acord in mediu competitiv) si metode diferite de input.

Controllerele sunt bune la simulatoare, atat .. in rest sunt doar o carpeala. Sa joci shootere cu controller, noaptea ratiunii, asta nu inseamna ca nu se poate ... cu aim assist, si cu alte artificii, da, dar nu mai e acelasi lucru. Sa nu mai zic de jocuri gen starcraft ... succes la jucat cu controller.

Ca idee, si la PC folosesc un controller de XBOX, dar doar pentru jocuri gen driving/flying ... in rest, MKB FTW cum s-ar zice.


Si pe mine ma amuza asta ... maxim.
Dupa ce mi-am format "muscle memory" cu mouse si keyboard pentru cca 30 de ani, sa treci la alt tip de input si sa ai pretentia sa ai aceeasi dexteritate este cel putin exagerat ...
Valabil si invers ... da-i MLB unui gamer de consola sa vezi cum nu mai nimereste nici un perete cu mouse-ul.


Eu am zis pur si simplu sa joci default fara apex,chronus zen si alte chestii iti zic din experienta series x cu monitor de gaming joci in 120fps battle royale si se misca incredibil de bine si poti sa fii competitiv.Sunt foarte multi oameni de joaca cu chestii ajutatoare nu e normal ca eu sa am recoil pe diferite arme si tu sa iti bagi no recoil,auto aim,si  alte chestii sa te ajute, in unele jocuri iti depisteaza astea si primesti ban sper ca la urmatorul update de warzone sa bage ceva mai strict pentru codati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate