Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Dauna totala accident

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
@ initiator, prima varianta nu am inteles-o, iar a doua, stiu ca asiguratorul evalueaza epava si daca vrei sa ramai cu ea, iti scade valoarea epavei din suma asigurata (aia pe care o primesti ca despagubire).
Unele firme de asigurari, nu stiu daca se mai practicva acum, iti dadeau suma asigurata, si "pastau" ei epava pe care o scoteau la licitatie pe site-uri de specialitate, si o "vindeau" in numele tau (bine, tot tu semnai ca vanzator, dar se ocupau ei cu toate cele...)
Probabil prima varianta este: daca vrei sa o repari, atat iti daum noi ca asigurator (nu consideram dauna totala), restul pui matale....
Ca merge sau nu motorul, asta ar fi trebuit sa spuna service-ul unde s-a facut evaluarea.... (La cazurie astea nasoale, evaluarea nu se face.... pe strada..)

Btw, nu discutam despre "suma" ci despre "valoare"

Edited by danutzu_1069, 24 March 2019 - 20:41.


#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostAlexHrimiuc0108, on 24 martie 2019 - 16:39, said:

Eu am fost despagubit numai ca am pastrat si masina.
Masina daca o repar pot sa mai circul sau sunt obligat sa o radiez din circulatie ?
în principiu, dacă e daună totală e criminal/iresponsabil/inconștient să încerci s-o mai repari.
Mai ales dacă sunt îndoite lonjeroane sau alte elemente structurale.

Edited by DaculScoril0, 24 March 2019 - 21:30.


#21
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
^
This

#22
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View Postdanutzu_1069, on 24 martie 2019 - 20:39, said:

si "pastau" ei epava pe care o scoteau la licitatie pe site-uri de specialitate,
Ca sa aiba samsarii ce vinde mai departe Posted Image

#23
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
"pastrau", dar s-a inteles asta....
Da, sunt doua variante, fie era cumparata pentru dezmembrare, pentru piesele bune ramase. fie era cumparata pentru a fi reparata... pe indelete...
Desigur, cu a doua varianta, nici eu nu sunt de acord, decat daca se face o reparatie... capitala, ca la carte.... (dar cine face asta in Romania???)

#24
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostDaculScoril0, on 24 martie 2019 - 21:30, said:

în principiu, dacă e daună totală e criminal/iresponsabil/inconștient să încerci s-o mai repari.
Mai ales dacă sunt îndoite lonjeroane sau alte elemente structurale.

S-a scris si mai sus. Conteaza ce fel de dauna totala este. Tehnica unde elementele de siguranta sunt afectate sau economica unde nu s-ar renta sa o repari.

#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Cazul meu: dauna totala la masina noua (6 luni vechime) doar pentru faptul ca piesele de schimb originale BMW ajungeau (cu tot cu manopera de service) la peste 18K euro ...
Sasiu intact, airbaguri ne-sarite ... singurele elemente de caroserie busite erau bara fata zgariata (nu sparta) si capota varza ... plus faruri, radiatoare, suportul radiatoarelor si pa de caldura. Daca cineva ar vrea sa repare masina ar obtine o masina noua practic, fara probleme de nici un fel ...

Uite asa arata masina dupa accident: https://forum.softpe...6#entry23939788

#26
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View Postdanutzu_1069, on 25 martie 2019 - 08:20, said:

"pastrau", dar s-a inteles asta....
Da, sunt doua variante, fie era cumparata pentru dezmembrare, pentru piesele bune ramase. fie era cumparata pentru a fi reparata... pe indelete...
Desigur, cu a doua varianta, nici eu nu sunt de acord, decat daca se face o reparatie... capitala, ca la carte.... (dar cine face asta in Romania???)
Depinde de mașină. La Cielo meu dacă îi sparge un stop și bara, îmi da daună totală. După tine acea mașină e ireparabila.
E vorba de valoare reparației.  Când la o mașină de 2000 de lei reparația e 1500 deja se da dauna totala deși e posibil ca dauna sa fie una minoră.

Totul se rezuma la costuri. Mai e o problema.  La costuri intra și manopera. E posibil sa poată fi făcută o reparație corespunzătoare sub acele costuri. Problema e ca pe asigurări,  toate service -urile umflă prețul. Aceeași reparație e cu 20-40% mai ieftină dacă mergi pe banii tai, nu pe asigurare.

#27
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
^^
Eu discut despre avarii serioase, nu o bara si un far spart....

#28
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Eu îți explicam ca daună totală nu înseamnă neapărat avarii serioase.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate