Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Panouri ACM din policarbonat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Având în vedere că filtrul meu de apă cu policarbonat s-a dovedit a fi un succes
https://forum.softpe...ii/page__st__18
apa din policarbonat șade tot acolo după ore bune de funcționare, aș dori să trec la nivelul următor, să vopsesc negru un policarbonat de 10mm și să îl pun la soare. În față aș putea pune tot un policarbonat. Aș reduce temperatura de lucru la maxim 80 de grade pentru a preveni hidroliza policarbonatului în timp.
Nu ar fi așa eficiente ca cele vidate însă costul policarbonatului este infim. O placă de 6mp costă 300 de lei, sunt necesare 2, una pentru apă și una în față pentru izolație. La asta mai putem adăuga o izolație de 50mm din ceramică.
Eficiența per leu cheltuit ar fi cea mai mare, în opinia mea. Păreri?

#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Exista gata facut la ~430 lei / mp. Mai scump decit varianta ta, insa mai comod si mai usor de implementat.
Cauta pe net Panouri OKU

#3
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Enorm de scump și aproape la fel de greu de implementat. Tot de fac eu în plus la policarbonat este să montez țevile de colectare la capeți și să-l vopsesc negru. Policarbonatul e 250 de lei la 6 mp, hai că mai pun vopsea plus țevi, ajung la 300 de lei, asta înseamnă 50 de lei/mp, de peste 9 ori mai ieftin.

#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Dubleaza ca-ti trbuie 2 coli.  Mai trebuie si "marginile", ca trebuie cumva sa prinzi cele 2 coli una de alta, pe care banuiesc ca o sa le tai din cele 2 coli. Probabil ca o sa ajungi la peste 600 lei pentru aproximativ 5,5 mp.
Pina la urma o sa fie mai mult, ca nu ai cum sa faci un singur panou de 5.5mp ca nu rezista structural. Trebuie sa faci mai multe si mai mici, de pina intr-un metru patrat.

Edited by florin71_skoda, 24 March 2019 - 17:37.


#5
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Păi stai un pic, și alea prezentate de colegul le încastrezi în cutii, policarbonat în față și izolație în spate că doar nu vrei să ai ACM doar pe caniculă, să ți le ia vântul și să-și facă porumbeii căcăștoare din el. Posted Image
Că așa, dacă vreau piscină tot ies mai bine așa, îi trag doar o vopsea neagră în față și o folie pe polistiren extrudat în spate, îi traf un filtru grosier și tot ies mai ieftin.

Edited by benis, 24 March 2019 - 19:28.


#6
BadJoke

BadJoke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.06.2004
Cum vei face imbinarea intre policarbonat si teava? Ca sa si reziste in timp. Si eu m-am gandit la asta demult dar m-am lovit de problema asta. Am pe acasa multa sticla de termopan bucati mari pe care ma gandesc sa o folosesc pentru a face incinta in care va sta policarbonatul.

Edited by BadJoke, 25 March 2019 - 10:05.


#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu ar fi mai simplu ca pe cei 6mp disponibili, sa insirati un colac de teava PEHD de 25mm ?
Un colac de Teava PEHD apa, PE80, D25 mm, PN6, colac 50 m, costa la Dedeman 80 lei. Nu stiu exact cit are grosimea peretelui, dar daca este de 1mm, in colacul respectiv intra cam 20 litri de apa. Cu 5 colaci dinastia, ai facut un stoc de 100 litri de apa calda si nu ai probleme nici cu presiunea, nici cu imbinarile, si se poate racorda direct la teava de apa rece a casei. Cum o mufa sau un cot sint 5,50 lei, cheltuiala totala nu depaseste 450 lei, pentru o improvizatie care furnizeaza minim 100 litri de apa calda.

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,105
  • Înscris: 17.01.2012

 florin71_skoda, on 25 martie 2019 - 11:29, said:

Nu ar fi mai simplu ca pe cei 6mp disponibili, sa insirati un colac de teava PEHD de 25mm ?
Un colac de Teava PEHD apa, PE80, D25 mm, PN6, colac 50 m, costa la Dedeman 80 lei. Nu stiu exact cit are grosimea peretelui, dar daca este de 1mm, in colacul respectiv intra cam 20 litri de apa. Cu 5 colaci dinastia, ai facut un stoc de 100 litri de apa calda si nu ai probleme nici cu presiunea, nici cu imbinarile, si se poate racorda direct la teava de apa rece a casei. Cum o mufa sau un cot sint 5,50 lei, cheltuiala totala nu depaseste 450 lei, pentru o improvizatie care furnizeaza minim 100 litri de apa calda.

+o supapă de presiune, că pehd-ul nu rezistă prea mult la temp și presiuni mari...

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011

 BadJoke, on 25 martie 2019 - 10:04, said:

Cum vei face imbinarea intre policarbonat si teava? Ca sa si reziste in timp. Si eu m-am gandit la asta demult dar m-am lovit de problema asta. Am pe acasa multa sticla de termopan bucati mari pe care ma gandesc sa o folosesc pentru a face incinta in care va sta policarbonatul.
La mine am folosit silicon de acvariu. Probabil voi trece o țeavă de cupru cu un șliț în mijloc prin policarbonat, prin capăt, apoi voi pune capacul și voi lipi cu silicon, metodă testată ce rezistă inclusiv la lumină, deși acolo nu va fi lumină, va fi vopsit negru. La capeți voi mai adăuga pentru siguranță poxilină. Dar asta mai încolo, am altele pe cap. Poate fac un prototip mai mic.

 florin71_skoda, on 25 martie 2019 - 11:29, said:

Nu ar fi mai simplu ca pe cei 6mp disponibili, sa insirati un colac de teava PEHD de 25mm ?
Un colac de Teava PEHD apa, PE80, D25 mm, PN6, colac 50 m, costa la Dedeman 80 lei. Nu stiu exact cit are grosimea peretelui, dar daca este de 1mm, in colacul respectiv intra cam 20 litri de apa. Cu 5 colaci dinastia, ai facut un stoc de 100 litri de apa calda si nu ai probleme nici cu presiunea, nici cu imbinarile, si se poate racorda direct la teava de apa rece a casei. Cum o mufa sau un cot sint 5,50 lei, cheltuiala totala nu depaseste 450 lei, pentru o improvizatie care furnizeaza minim 100 litri de apa calda.
Nu, deoarece nu obțin aceași suprafață expusă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate