Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Salariile angajaților români au crescut cu 18% în ultimul an, până la aproape 3.000 de lei net

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
159 replies to this topic

#109
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

View Postcipri2bau, on 24 martie 2019 - 20:36, said:

ce-s mulţi? un meseriaş bun ia in germania mai mult chiar dublu sau 2,5x
Dar tu îți permiți să plătești manopere că ăla din Germania? Este un tu generic, nu te panica :)

#110
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017

View PostSabinatu, on 24 martie 2019 - 19:16, said:

Dacă ți-aș spune că nevastă-mea are o colegă care ia 1000 de lei în mână, având pe cartea de muncă salariul minim de 1263, nu m-ai crede.
poveste. prietena lui colega lui colegu lu varu. Nu are cum să aibe doar atât, cel mai probabil e pe jumate de normă sau scrie atât acolo şi restul sunt bonuri de masă şi incă un supliment la negru dat. Salariile si preturile sunt mai mari in marile metropole de la vest si mai mici in moldova. Mpldova e jale, a ajuns mai rău decât sora de dincolo de prut. Ei se bazau pe agricultură dar au cam luat ţeapă şi blocaj de când cu piaţa unică UE şi importurile masive de la alţii. In rest industria si asa mică au inchis-o şi se bazează doar pe banii trimisi de cei plecti din tară.

Quote

Dacă ți-aș spune că am prieten care lucrează la patron, vinde în frig și ia exact 1263, nu m-ai crede.
idem mai sus

Quote

Dacă ți-aș spune că știu firme din mediul rural care lucrează în domenii asimilate construcțiilor și care vor să dea afară oameni, pentru că OUG 114 îi obligă să dea 3000 de lei tuturor angajaților, inclusiv paznic, femeie de serviciu etc, nu m-ai crede.
să dea afară, să se inchidă, daca nu pot asigura salariile inseamnă că nu-i rentabilă afacerea de carpăceală a lor


Quote

Dar ce zici de asta? E vorba de TPL Suceava, societatea de transport al cărei acționar unic e CL Suceava.
,,Pentru a-şi susţine punctul de vedere, aceştia au prezentat două situaţii concrete – salariul unui şofer tânăr, cu trei copii, pe care trebuie să-i întreţină cu cei 1415 lei pe care îi primeşte pentru o lună de muncă, în condiţiile în care este responsabil zilnic de vieţile a mii de călători care circulă cu autobuzul pe care îl conduce, cât şi cel al unui şofer cu experienţă şi vechime maximă, care îi aduce un plus de 25% la salariu, dar care îi asigură un venit net de 1698 de lei."

,,Cât despre taxatori – cei care dau bilete şi fac curăţenie în autobuze, având în grijă şi integritatea acestora, stând opt ore sau mai mult în trafic, în picioare şi în aglomeraţie, sfidaţi de unii şi chiar batjocuriţi pe nedrept, deşi fac o muncă grea, nedorită de alţii – situaţia e şi mai sumbră, salariul lor fiind cel minim pe economie."
nerentabili. Să se inchidă, să liberalizeze traseele. Cluj Oradea Arad Brasov Bucuresti Constanta de unde au bani şi de soferi şi de experimente cu aruncat banii pe tot felul de masini cu baterii nefiabile?




Quote

La aceeași Primărie, polițiștii locali, niște proști/incompetenți/inutili absoluți cu uniformă, ajung la 4000-5000 de lei.
apartin de MAI. Au un salar ca si parlamentarii sau presedintele

Edited by cipri2bau, 24 March 2019 - 20:54.


#111
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Politistii locali apartin de MAI? De cand?

View Postdcr, on 24 martie 2019 - 20:46, said:

Dar tu îți permiți să plătești manopere că ăla din Germania? Este un tu generic, nu te panica Posted Image
Nu stie cat e chiria, ca tot zicea ca a muncit in germanica.
Plus ca nu face nimeni lucrari cu particulari :)))

Edited by MotanulAlb, 24 March 2019 - 20:52.


#112
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdon_dannielo, on 24 martie 2019 - 16:28, said:

Si totusi ai bani de internet.
Eu sunt mai special. Insa gradul de penetrare a internetului in zona e foarte mic. Din cartierul meu sunt singurul care are aer conditionat (exceptie firmele), cateva apartamente nu au nici curent.

#113
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostLunaCrystal, on 24 martie 2019 - 21:27, said:

Eu sunt mai special. Insa gradul de penetrare a internetului in zona e foarte mic. Din cartierul meu sunt singurul care are aer conditionat (exceptie firmele), cateva apartamente nu au nici curent.

Deci stai acolo doar pentru ajutoare?

#114
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View Postgeostorm, on 24 martie 2019 - 16:27, said:

Încă 6.000 de români au intrat în clubul ‾Peste 100.000 de euro în bancă“. Peste 35.000 de români aveau în 2018 depozite mai mari de 100.000 de euro

https://m.zf.ro/banc...e-euro-17949613

În nouă ani, numărul conturilor care depăşesc acest prag aproape s-a triplat.

Un număr de 35.181 de personae fizice aveau sfârşitul anului 2018 depozite mai mari de 100.000 de euro, cu o valoare cumulată de 36,8 mld. lei (circa 8 mld. euro), potrivit celor mai recente statis­tici ale Fondului de Garantare a De­po­zitelor Bancare (FGDB) aferente anului trecut.

Si asta cum demonstreaza teoria ca, in ianuarie 20-18 salariul a crescut datorita unui OUG din decembrie 20-18?

#115
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006

View PostNeaceasca85, on 24 martie 2019 - 17:39, said:

Mobil prepay.

In Romania oricat de saraci ar fi oamenii, din casa nu lipseste niciodata televizorul si televiziunea, lucru constatat de colegul LunaCrystal, militant anti-TV.
Stai linistit, de la un grad de saracie incolo lipseste si televizorul unii l-au dus la amanet daca era modern, altii l-au vandut in targ. Sa nu mai zic de cei care nu au nici curent, automat nu au nici tv.

#116
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si ce pana mea sa faca oamenii mai saraci daca nici la tv sa nu se uite? tu vb de saracia extrema?

#117
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdon_dannielo, on 24 martie 2019 - 21:29, said:

Deci stai acolo doar pentru ajutoare?
Ce ajutoare? Nu am luat niciodata vreun ajutor social de la stat nici eu nici vreun membru al familiei, cred ca ar si rade de mine aia de la ajutoare sociale daca as merge sa cer. Si eu nu prea pot zice ca stau acolo, doar ca am domniciliul in buletin (CI) acolo mai degraba pot zice ca nu am locatie stabila.

#118
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postcipri2bau, on 24 martie 2019 - 20:47, said:

poveste. prietena lui colega lui colegu lu varu. Nu are cum să aibe doar atât, cel mai probabil e pe jumate de normă sau scrie atât acolo și restul sunt bonuri de masă și incă un supliment la negru dat.

idem mai sus
să dea afară, să se inchidă, daca nu pot asigura salariile inseamnă că nu-i rentabilă afacerea de carpăceală a lor

nerentabili. Să se inchidă, să liberalizeze traseele. Cluj Oradea Arad Brasov Bucuresti Constanta de unde au bani și de soferi și de experimente cu aruncat banii pe tot felul de masini cu baterii nefiabile?

apartin de MAI. Au un salar ca si parlamentarii sau presedintele
1. Colega nevestei e cu normă întreagă. (Nu prietena lui colegu lu văru). Repet, ia 1000 în mână (din ianuarie, că până atunci lua 900).
Fără suplimente sau bonuri de masă. Că tu nu crezi, că trăiești într-o bulă unde România e roz nu e problema mea.
2. Prietenul vinde la patron în celebrul bazar al Sucevei. Repet, 1263 lei. Idem mai sus
3. Firmele alea din mediul rural vor renunța cu siguranță la cel puțin un post. Cred că femeia aia de serviciu care lua 1263 de lei o să fie foarte fericită când NU va lua 2000 de lei.
4. Nerentabili, să închidă Primăria firma de transport local. Nici nu vreau să comentez așa ceva.
5. Polițiștii locali sunt slugile primarului, nu țin de MAI.

Am spus ce am avut de zis despre subiect, devine penibil pentru mine să mă justific în fața unor anonimi pe care-i bănuiesc că fac parte din acea clasă socială pe care o detest: sinecuriștii bugetari, ființe vertebrate fără coloană vertebrală. Slugi. Care mai și sugerează că eu aș minți.


#119
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postcipri2bau, on 24 martie 2019 - 20:47, said:

poveste. prietena lui colega lui colegu lu varu. Nu are cum să aibe doar atât, cel mai probabil e pe jumate de normă sau scrie atât acolo şi restul sunt bonuri de masă şi incă un supliment la negru dat. Salariile si preturile sunt mai mari in marile metropole de la vest si mai mici in moldova. Mpldova e jale, a ajuns mai rău decât sora de dincolo de prut. Ei se bazau pe agricultură dar au cam luat ţeapă şi blocaj de când cu piaţa unică UE şi importurile masive de la alţii. In rest industria si asa mică au inchis-o şi se bazează doar pe banii trimisi de cei plecti din tară.
Probabil colega asta mai incaseaza si ceva ajutoare de handicap pe motiv de prostie, care e considerat handicap si iti dau si salariu si beneficii de bugetar pentru o ruda. Deci stai fara griji, ca e o hoata.

View Postcipri2bau, on 24 martie 2019 - 20:47, said:

apartin de MAI. Au un salar ca si parlamentarii sau presedintele
Politistii locali nu au apartinut niciodata de MAI, sunt o structura aflata in subordinea primariei si sunt functionari publici ca si restul angajatilor din primarie.
In rest, sunt aceeasi mizerie, tot niste prosti angajati sa fie slugi si sa execute la comanda partidului pe cine nu place partidul. In timp ce pe infractorii de partid ii protejeaza. Vezi atatea cazuri in care chiar politistii erau criminalii, violatorii, pedofilii, traficantii de droguri, etc si erau protejati de colegi... in timp ce pe altii amarati care nu faceau nimic ii umpleau cu amenzi si dosare penale inventate ca sa zica ca au si ei ceva activitate.

View Postcipri2bau, on 24 martie 2019 - 20:47, said:

să dea afară, să se inchidă, daca nu pot asigura salariile inseamnă că nu-i rentabilă afacerea de carpăceală a lor
Aici ai nimerit, daca nu e rentabil inseamna ca nu e afacere, ci o bisnita mica prin care unul profita de altii mai prosti si castiga din intermedierea sclaviei. Adica ceva ce oricum ar trebui sa dispara.
Eu nu stiu de unde tot vin astia cu exemplele astea inexistente in piata, cine are o afacere, chiar si din aia cu angajati pe salariul minim, tot ar iesi pe profit si daca s-ar tripla salariul minim si asta fara sa schimbe preturile.

Edited by projectfp, 24 March 2019 - 22:36.


#120
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,238
  • Înscris: 23.07.2014

View PostMotanulAlb, on 24 martie 2019 - 14:10, said:



Du-te mai si te sparge .
https://newspunch.co...int-money-rich/

E chiar pe bune chestia asta, sau e ceva gen times new roman? Posted Image

#121
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019

View PostSorinGT, on 25 martie 2019 - 01:04, said:


E chiar pe bune chestia asta, sau e ceva gen times new roman? Posted Image
E colegul lui galeo.

#122
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.11.2017
Greu, dacă prețurile au crescut & cresc pe măsură...

#123
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Pentru orice non-retardat e mai mult decat evident ca din greseala autorul a incurcat anii si a scris 2017 si 2018 in loc de 2018 si 2019. Doar retardatii pot face caz de o greseala marunta.

#124
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postvanitty, on 24 martie 2019 - 20:03, said:

amice termina cu propaganda regurgitata initial de alti colegi de ai tai. A venit si lupini cu aceasta teorie si s-o facut de kkt.


Nu e propaganda ci realitate ..

Si stii ce este regretabil?
Regretabil este ca TarileRomane nu au avut ocazoasaseimplice in acest comert!!!!

#125
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostTruthHurts, on 25 martie 2019 - 11:46, said:

Pentru orice non-retardat e mai mult decat evident ca din greseala autorul a incurcat anii si a scris 2017 si 2018 in loc de 2018 si 2019. Doar retardatii pot face caz de o greseala marunta.

Tovarase, inainte sa gasesti scuze imbecile analfabetilor functional care scriu in presa ciumei rosii, gadeste-te ca pana si un copil de gradinita stie exact anul in care traieste. Cum de nu stie unul de la Hartia Igienica Financiara ar fi si pentru un copil de clasa I o nedumerire!
Mai mult, daca era un simplu typo, aveai doar una din date gresita. In cazul asta le ai ambele gresite (dupa spusele tale, bineinteles), deci, ori au turnat cifrele si litere cu furca cum se obisnuieste la PSD, ori is chiar atat de tampiti si rupti de realitate incat au crezut toti ca treiesc in 20-18!

Asta-i teligenta ciuma rosie, cu toate uneltele si instrumentele din dotare, prin care mai vin si cu pretentii sa le faca cititorul articolul si erata! Posted Image

Edited by gabyxm, 25 March 2019 - 12:18.


#126
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMotanulAlb, on 25 martie 2019 - 08:43, said:

E colegul lui galeo.
Asa e mai corect

View PostTruthHurts, on 25 martie 2019 - 11:46, said:

Pentru orice non-retardat e mai mult decat evident ca din greseala autorul a incurcat anii si a scris 2017 si 2018 in loc de 2018 si 2019. Doar retardatii pot face caz de o greseala marunta.
Doar un retardat face copy/paste excitat de 2 cifre dintr-un titlu, fara sa treaca prin hipotalamul ce scrie acolo...
Si doar alt retardat ii poate lua apararea pentru asa ceva, Posted Image
Poate-o puneti d-o hora ceva

Apropo, de ce nu=l lasi sa se odihneasca in pace?

Edited by Tsunnnami, 25 March 2019 - 12:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate