Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prindere grinzi lemn de centurã beton

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Ami27M

Ami27M

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.12.2018
Bunã ziua! Construim o casa si suntem la stagiul de turnat grinzi peste care vom pune grinzi de lemn si apoi sândurã de 5cm.Care este cea mai sigurã prindere a grinzilor de lemn de centurã?Pereti in continuare vor fi din bca.Multumesc!

#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Dat cu suspensie de bitum (se gaseste la caldare) peste capetele grinzilor din lemn care se sprijina pe beton, si zidit caramida plina intre grinzile din lemn, pana la fata de sus a grinzilor.

#3
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
In zona mea se leaga cu sarma de 6mm prinsa in betonul centuri!

#4
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 Ami27M, on 24 martie 2019 - 09:59, said:

Bunã ziua! Construim o casa si suntem la stagiul de turnat grinzi peste care vom pune grinzi de lemn si apoi sândurã de 5cm.Care este cea mai sigurã prindere a grinzilor de lemn de centurã?Pereti in continuare vor fi din bca.Multumesc!

Legi "mustati" de otel-beton de armatura grinzilor inainte sa torni betonul, exact in locurile unde vor veni grinzile din lemn.
Daca deja le-ai turnat si nu ai pus "mustati", dai gauri in BCA imediat sub grinda si bagi pe acolo sarmele.
Dar Doreii care iti construiesc casa, ce ti-au zis?

Edited by Menela0s, 24 March 2019 - 10:33.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am lasat mustati din fier OB de 6mm. Recomandat sa le pui inainte de a turna betonul. Ulterior le poti pune cu ancore chimice, dar nu merita bataia de cap.

#6
Ami27M

Ami27M

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.12.2018
Constructorul spune cã la o zi dupã turnare fixeaza piulite expandabile M12Ś50mm cu tije filetante.Eu mã tem cã este prea crud betonul pentru a fi ingãurit si nu va avea rezistențã.Ce pãrere aveti?



#7
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019
...Sisteme de fixare in beton inainte de turnare centura;
-mustati din fier beton de 8-10 mm in diametru, sau tije cu filet de 8-12 mm in diametru

..iar daca este turnata se pot folosi sistemele pentru fixare in beton ...vezi link

https://www.proidea....ucturi_lemn.pdf

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9naAeI92DtI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.piatrasil...peris.php?art=4

#8
Ami27M

Ami27M

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.12.2018
Ianoss777 Tijele filetante cum se monteaza inainte de turnare?

Edited by Ami27M, 24 March 2019 - 10:57.


#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017
Cred ca le poti infinge in beton imediat dupa turnare.

#10
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

 george_alexandru, on 24 martie 2019 - 11:03, said:

Cred ca le poti infinge in beton imediat dupa turnare.
....asa este... le poti infinge tijele  in beton imediat dupa turnare pozitionate in locul dorit, capatul tijei introdus in beton sa fie cu piulita insurubata pentru mai buna ancorare-n beton...

#11
Ami27M

Ami27M

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.12.2018
Tijele trebuiesc indoite unde intrã in beton ori puse asa ?Ce e mai ok tije fixate in beton ori "mustati"otel beton?

ok.Vã multumesc mult!Vã mai intreb ceva...Grinzile  lemn la capete unde se aseaza pe centura trebuie date cu bitum?Constructorul considera cã nu e nevoie.

#12
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

 Ami27M, on 24 martie 2019 - 11:13, said:

Tijele trebuiesc indoite unde intrã in beton ori puse asa ?Ce e mai ok tije fixate in beton ori "mustati"otel beton?
...nu trebuie indoite, se insurubeaza o piulita la capatul incastat in beton....
  ....sau sudezi o musta din fier beton de tija...

Edited by ianos777, 24 March 2019 - 11:18.


#13
Ami27M

Ami27M

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.12.2018
Capetele grinzilor de lemn trebuie date cu bitum(smoalã lichidã)?.Constructorul spune cã nu e necesar dar nu stiu dacã e corect asa.

#14
ianos777

ianos777

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 07.02.2019

 Ami27M, on 24 martie 2019 - 11:34, said:

Capetele grinzilor de lemn trebuie date cu bitum(smoalã lichidã)?.Constructorul spune cã nu e necesar dar nu stiu dacã e corect asa.

...meseriasul stie din proprie experienta cum se poate face....

....poate aici gasesti raspunsul...de ce si cum.....

https://www.misiunea...ceasta-problema

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Piulițe expandabile, conexpanduri etc.  Toate au aceeași problema. Expandeaza.  Combinația expandare -beton proaspăt nu o văd prea bine. Cred ca va fisura.
  Eventual șuruburi pentru beton.  Au avantajul ca nu expandeaza. Oricum am înțeles că se ca zidi peste grinzi, deci nu prea au unde sa meargă, vor fi încastrate în  perete.
Dacă am înțeles greșit,  atunci baga sistemul de ancorare când torni betonul. Indiferent de  sistemul ales.
Pentru comoditate poți folosi așa ceva
https://m.emag.ro/su...rch-Action=view
Găsești la majoritatea depozitelor de materiale și magazine de bricolaj.

Edited by PoeOvidiu, 24 March 2019 - 12:34.


#16
Ami27M

Ami27M

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.12.2018
Multumesc!😊

#17
zut1

zut1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 18.02.2018
Eu cand am turna centura am facut scoabe lungi care le-am turnat in beton dupa ce am pus grinzile am batut scoabele in grinzi.

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
daca grinzile vin intre etaje nu trebuie prinse cu nimic fiindca le tine zidaria dar daca vin la acoperis trebuie introduse in ciment tije filetate de 12-14 mm de care s-au sudat mustati,personal nu le-as pune numai cu o piulita pe ele fiindca nu se stie niciodata

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate