Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nu știu unde să postez

  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 floaka, on 23 martie 2019 - 22:52, said:

Corect: Sunt aici pentru ca am cerut sa ma indrumati, nu ca sa vorbesc.

Un sfat bun: Religia sau Psihiatria. Daca merg la religie o sa lesine lumea cand va citi ce scriu - sa nu uitam, nu cred in evolutie.
Sunt si alte optiuni?

mai trebuie sa ne intrebi daca pui data Posted Image), ca la scoala

Edited by jimi91, 23 March 2019 - 22:57.


#20
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015

 floaka, on 23 martie 2019 - 21:53, said:

Sunt singur si simt nevoia sa vorbesc cu cineva. Parca-s membru din 2003, nu am mai fost aici de ani de zile. ... Va rog sa ma ajutati cu un link, am nevoie de un loc in care sa zic ce am pe suflet.
Mi-as dori sa fie aici pe Softpedia, ma simt legat oarecum. Va multumesc, respect si sa nu uitam : ne implicam si ajutam.Multa iubire si Dumnezeu sa aibe grija de voi.
Posted Image Bagă mare atât aici https://forum.softpe...-entertainment/  cât și aici https://forum.softpe...8-cafepedia-ii/   și pe aria  Posted Image https://forum.softpe...m/19-dezbateri/
sau Posted Image https://forum.softpe...ate-si-religie/ Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PoSMRxMxLvQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheStarkestTruthMatters, 23 March 2019 - 23:15.


#21
floaka

floaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 30.12.2003

 pasilla, on 23 martie 2019 - 22:55, said:

Sunt o multime. Tu stii despre ce vrei sa vorbesti si in functie de asta alegi unde vrei sa vorbesti (cu consecintele de rigoare )

Vrei: limba romana e colorata, are farmecul ei. Imi doresc sa ma exprim romaneste si sa le zic lucrurilor pe nume
Alegi asta: https://forum.softpe...48-sexy-lounge/

Vrei discutii mai rigide, alegi asta: https://forum.softpedia.com/forum/338-spiritualitate-si-religie/
Multumesc. Cred ca asta caut, spiritualiate. Am sa incerc acolo, vedem ce o sa iasa. Nu vreau sa injur si nici sa jignesc dar imi doresc sa fiu liber in exprimare.
Alte idei sunt binevenite, nu trebuie sa fie pe site-ul Softpedia. Oriunde.

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 floaka, on 23 martie 2019 - 22:41, said:


Scuza-ma, nu inteleg ce inseamna ca  vreau ceva "nisat".
Vreau ceva serios, nu bascalie. Asta inseamna "nisat"?

Nu te scuz, că nu am nimic cu tine :D
Nișat... că văd că din ce spui, colegii te trimit spre aria de religie ;)

#23
floaka

floaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 30.12.2003

 crisstonne, on 23 martie 2019 - 23:18, said:

Nu te scuz, că nu am nimic cu tine Posted Image
Nișat... că văd că din ce spui, colegii te trimit spre aria de religie Posted Image

Okay...hai sa incercam cateva vorbe, cred ca asta va ajuta sa clarificam tendinta mea catre... si anume :religie.
Am sa incerc sa folosesc cuvinte mai calde, gen zdreanta. Cineva atins? Cu siguranta, doar ca Zdreanta e un caine (ma rog...printre altele).
Imi e usor sa fac un copy-paste:


Zdreanta, de Tudor Arghezi


L-ați văzut cumva pe Zdreanță,
Cel cu ochii de faianță?
E un câine zdrențuros
De flocos, dar e frumos.
Parcă-i strâns din petice,
Ca să-l tot împiedice,
Ferfenițele-i atârnă
Și pe ochi, pe nara cârnă,
Și se-ncurcă și descurcă,
Parcă-i scos din calți pe furcă.
Are însă o ureche
De pungaș fără pareche.
Dă târcoale la coteț,
Ciufulit și-așa lăieț,
Așteptând un ceas și două
O găină să se ouă,
Care cântă cotcodace,
Proaspăt oul când și-l face.
De când e-n gospodărie
Multe a-nvățat și știe,
Și, pe brânci, târâș, grăbiș,
Se strecoară pe furiș.
Pune laba, ia cu botul
Și-nghite oul cu totul.
- "Unde-i oul? a-ntrebat
Gospodina. - "L-a mâncat!"
"Stai nițel, că te dezvăț
Fără mătură și băț.
Te învață mama minte."
Și i-a dat un ou fierbinte.
Dar decum l-a îmbucat,
Zdreanță l-a și lepădat
Și-a-njurat cu un lătrat.
Când se uita la găină,
Cu culcușul lui, vecină,
Zice Zdreanță-n gândul lui
"S-a făcut a dracului!"


Sa ne uitam la text si sa cautam cuvinte care-s interpretate:
Sa recunoastem, e o poezie frumoasa. Nu imi mai aduc aminte exact dar cred ca am invatat-o la scoala cand eram copii. Sa fim cinstiti, la naiba, nimic grav, poate un pic vulgara. Lumea insa a privit-o ca fiind, cred, distractiva.

Am cautat cuvinte care-s (nu mai stiu c:ine a zis) politically incorect:

primul e in titlu: zdreanta
urmeaza: flocos (nimic rau, doar ca...)
nara carna - nimic grav, doar ca....
pungas - Doamne, aici deja se complica treaba...
laiet. laiet? Stiu - ma rog, nu stiu doar ca cred ca tu nu stii ce-a aia laiet. Iti fac un copy paste din dex. Asta stii: Dictionarul Limbii Romane : LĂIÉȚ, -IÁȚĂ, lăieți, -e, s. m. și f., adj. (Rrom nomad) care face parte dintr-o laie; p. ext. (om) cu înfățișare neîngrijită, cu părul lung și nepieptănat. – Laie + suf. -eț.  rrom nomad? Stii ce inseamna nomad? Nimic rau, doar ca unii e posibil sa se simta.
mai e : laba (ai mari sanse sa zici laba si nimeni sa nu se rasuceasca-n.. nu stiu, in ceva.
dracului. asta e ultimul. Cred ca tine de religie. Suntem de acord ca e ceva nasol.

Asta-i un exemplu, din nou, unul poate prost insa incerc sa-mi construiesc ceva.


Acum: E.. acum se complica treaba. Eu vreau sa vorbesc deschis despre ceva ce ma apasa. Intr-adevar poate ca dau impresia ca-s crestin in sensul ala mai rau. Hai sa-ti spun ceva interesant, ceva ce crestinii nu stiu si majoritatea o sa lesine.
Ai auzit de Lilith? Nu cred. Gasesti despre ea pe net, arunca o privire.
E posibil ca povestea sa mi se fi alterat, o zic asa cum in capul meu o stiu. Cum am zis, lamureste-te. Ai net, cauta, asimileaza, fii mai bun ca mine.
Lilith... Lilith a fost o zdreanta. Adam a iubit-o. Mult. Si ea pe el (da, e acelasi Adam cae probabil tu ai crezut ca a fost facut de Dumnezeu odata cu Eva). Lilith si-o tragea cu Adam doar ca nu vroia sa stea sub el. Vroia drepturi egale, vroia sa fie ca el. Se pare ca desi l-a iubit, l-a parasit mai tarziu. Dumnezeu, care L-a facut pe Adam (la ora aia nu si pe altii) nu i-a placut ca doamna Lilith facea fite. Si a decis sa-l adoarma, sa ia din coasta lui si sa-i faca o femeie. O femeie care sa-l urmeze, pentru ca e carne din carnea lui. Asa a aparut Eva.
Povestea continua, dar ma opresc aici.
Lucrurile astea au o legatura cu ce mi s-a intamplat mie. In capul meu. E ca si cum incerc sa scriu o carte si ce zic acum e o introducere.
Revin, cred in Dumnezeu dar povestea mea nu e una religioasa. Probabil ca e una cu probleme la mansarda. E povestea mea si vreau un loc in care lui Lilith sa-i zic javra, pentru ca asta consider. Nu vreau un loc in care sa mi-o bag si sa mi-o scot pentru ca nu cred ca-s vulgar si orcum nu asta e ideea.
Ajutati-ma sa-mi gasesc un loc in care sa ma exprim.
Si da, sunt sigur ca spun lucruri interesante.
La final... Doamne, sper sa nu se fi ster ce am scris pt ca am facut eforturi. Aia nu inseamna ca daca zic Doamne trebuie sa postez la religie. Lucrurile sunt dinamice, incepem cu religia, trecem la relatii apoi probabil.... hai sa fie un secret.
Va doresc sa fiti iubiti!
Am ajutat?


ps: am gresit ceva, e posibil ca textul sa fie razna, dar sper sa nu.

Am asa o exprimare proasta, ar trebui sa corectez ce scriu nu sa le zic doar asa.

#24
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Atunci, ești de ,,Dezbateri " tată.
@Barboso, mă scuzi de problema creată :D :arigato:

#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Poti sa dezbati cu dorel, pe aria de religie...nu-l trimite pe dezbateri, althea ma are deja pe mine :))...sunt suficient :))

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Althea este Barboso ?! :D

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 floaka, on 24 martie 2019 - 00:41, said:

Si da, sunt sigur ca spun lucruri interesante.

Poate pentru tine, eu n-am aceeasi parere

#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce drc vrea sa spuna ca io nu nteleg..??!!! sau vrea sa ne tina n suspans?

#29
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
S o despartzit de una lili. Stiti clipul ala? Il intreaba pe unul: cum treci mai usor peste o despartire? La care tipul zice: Laba. Fac laba. Asa si aici...

Edited by mediasick, 24 March 2019 - 11:35.


#30
floaka

floaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 30.12.2003
Multumesc ca am fost multat la locul potrivit.
Din pacate asta-mi strica ideea cu care m-am sculat.
Asa stricata, o zic:

NOAPTEA E UN SFETNIC BUN

E seara tarziu, casti si te scarpini in fund prin pijamalele alea vechi de plastic. Te gandesti sa te intinzi in pat, ca-i timpul. Imediat auzi niste batai in usa care nu numai ca te sperie dar iti si alunga somnuletul. El zice, somnuletul : ma car, in conditiile astea nu pot sa stau. Si pleaca. Tu mergi la usa si intrebi:
Cine-i?
Noaptea.
Deschizi. Ea iti strange mana la intrare ca si salut si zice:
Am venit, treci la somnic!
Asa?
Da, hai repede-n patut eu am sa stau langa tine, in colt...
Bine, dar...
Nici un dar, nu plec pana dimineata de aici.
Fiind simplu si supus ca majoritatea te intinzi neconditionat in pat sperand ca pozitia verticala te ajuta sa adormi repede. Somnicul insa umbla cu vaca pe tarla, nici o sansa sa te fure. Dupa putin timp tragi plapuma de peste ochi ca s-o vezi, si-i zici:
Auzi, daca tot nu pleci pana dimineata si stai aici langa mine, nu vrei sa-mi faci un cacao cu laptic? Lu' somic ii place si va veni sa ma ia.
Si ea-ti face, si tu dormi. Dus. Bine. Dus bine.
Dimineata se crapa de ziua. Ce expresie...niciodata nu se crapa de noapte. De fapt cum se crapa? Crapi o nuca.... ma rog, asta e o alta poveste, acum sa avem grija de ale noastre. Dimineata s-a crapat, s-a crapat de mult ca tu te-ai trezit tarziu. Ai idei noi (ca mine) te ridici in cur, te freci la ochi si zici:
Noaptea e un sfetnic bun!
Bine... idei noi ai zi de zi doar ca uiti asta. Cum Doamne iarta-ma sa zici ca noaptea e un sfetnic bun? Sfetnicul e un consilier, un sfatuitor la curtea domnului. Noaptea nu e sfetnic iar tu nu esti domn. Total nonsens.

Revin la mine. M-am sculat cu o idee, una de zis. De fapt m-am sculat singur, ideea probabil m-a lovit in acelasi timp in cap...insa din nou, vorba vine...
Eram nemultumit de mutarea mea la religie, aici intervine ideea:

Sa zicem ca-s un tantalau care face stendap comedi (hei...incercam sa vorbim in limba romana). Probabil juma e adevarat... prima parte. Si io am spectacol si vorbesc de Adamu si de Elohim. Ca sa clarificam: Adamu e Adam, Elohim e Zei - sau Dumnezei, dupa caz. Tu esti un fain, sau poate esti un nasol. Esti fain ca platesti biletul si pot si eu sa bag ceva-n gura, esti nasol pentru ca intri pe usa din spate. Esti nasol pentru ca faci daunload si asculti muzica pe care ar trebui s-o cumperi. Suficient, ai prins ideea. Intrebarea e:
Se numeste ca vii la biserica cand vii la spectacol?

Asa m-am sculat azi, sperand...
Sa ne bucuram de pareri contradictorii, asta-i un fel de teoria conspiratiei. Nu-i bai, sunt fericit, am un loc unde sa scriu.

lov tu ol!

 mediasick, on 24 martie 2019 - 11:35, said:

S o despartzit de una lili. Stiti clipul ala? Il intreaba pe unul: cum treci mai usor peste o despartire? La care tipul zice: Laba. Fac laba. Asa si aici...

Foarte corect, e singurul mod in care treci peste despartire.
Nu stiu clipul ala, cer un link.
Lilith... cred ca-i Lili.

 silesax, on 24 martie 2019 - 06:15, said:

ce drc vrea sa spuna ca io nu nteleg..??!!! sau vrea sa ne tina n suspans?

Am vorbit direct din cap. Promit ca o sa scriu, apoi sa corectez iar la urma sa postez.

Edited by floaka, 24 March 2019 - 12:03.


#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Geniile sunt neintelese Posted Image)...eu la concluzia asta am ajuns Posted Image)

 crisstonne, on 24 martie 2019 - 01:38, said:

Althea este Barboso ?! Posted Image

N-am vazut ca sunt amandoi pe dezbateri Posted Image...initial am crezut ca barboso e pe aria unde a fost postat  mai inainte

Edited by jimi91, 24 March 2019 - 12:56.


#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Șiiiiiii ?!
Mai urmează ceva ? :D

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Mi-ar place un topic comun, floaka si lupul cel rau.

#34
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Dar de la ce vine numele tau?

#35
floaka

floaka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 30.12.2003

 Puferiu_, on 12 aprilie 2019 - 21:31, said:

Dar de la ce vine numele tau?

Nu stiu exact, dar cred ca de la numele meu, l-am capatat prin postliceala pe la 24 ani - ma cheama florin.

 crisstonne, on 11 aprilie 2019 - 14:06, said:

Șiiiiiii ?!
Mai urmează ceva ? Posted Image
Da.

 jimi91, on 24 martie 2019 - 12:55, said:

Geniile sunt neintelese Posted Image)...eu la concluzia asta am ajuns Posted Image)

Nebunii.


Urmeaza trei intrebari:

Daca apa e dreapta, de ce pamantul e rotund?
De ce femeile cu sprancene si le smulg, iar cele fara isi dau contur?
De ce as crede ca azi e joi, 18 aprilie si nu septembrie 12?

bonus: cum urca apa intr-un copac inalt la frunze?


Am sa revin cu raspunsurile mele.

#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Fenomenul de capilaritate.
De ce femeile cu sprîncene frumoase, le smulg.
Ca mai apoi să le mîzgălească" cu creionul, și să arate ca niște măscărici.
Probabil ceva lipsă de încredere, în propria persoană.
Astfel, intră într-un cerc vicios, ele cred că sînt mai atrăgătoare, de fapt resping, apoi sînt căzute psihic.
Fără să înțeleagă ce li se întîmplă.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate