Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hartuire

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postlight1, on 24 martie 2019 - 10:08, said:

Te-ai gandit mult, cand ai scos-o pe-asta ? Ce crezi ca face ala in fata blocului ?
Are dreptate. Deocamdată e clar doar că stă pe domeniul public, restul sunt speculații.

#20
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Sigur. Tu cand te desparti de cineva, vrei sa-l vezi in fiecare zi dupa aceea, de mana cu actuala iubita.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Din ce a spus până acum nu e nimic penal în ce face băiatul ăla. Hai să nu născocim drame, ok?

#22
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

View Postalthea, on 24 martie 2019 - 10:22, said:

Din ce a spus pânã acum nu e nimic penal în ce face bãiatul ãla. Hai sã nu nãscocim drame, ok?
Eu n-am spus ca este penal, ci ca este anormal. Adica, fata poate sa se teama si sa nu poata face nimic ptr a rezolva ceva.
Iar asta cu "nascocitul" este o atitudine tipica autoritatilor, care nu misca un deget, pana nu se intampla "drama". :)

Edited by light1, 24 March 2019 - 10:30.


#23
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Ce spui tu nu e hartuire.
Ar fi aberant sa vina un idiot sa dea o lege care sa bage lumea in puscarie pentru simplul motiv ca exista pe planeta si nu vrea fosta sa se intalneasca prin oras cu el :D
Asta e, daca nu ii place tipei sa se vada cu fostii, sa se gandeasca sa isi gaseasca parteneri din alte orase, astfel limitand destul de mult sansele de a se vedea cu fostii prin orasul ei.

#24
Whatabeetch

Whatabeetch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.03.2019
Desi poate parea dubios ca individul se tot plimba in zona blocului, fapta nu se poate cataloga drept "hartuire" doar pentru atat. In orice caz, daca lucrurile degenereaza, cel mai indicat ar fi sa se anunte politia. Eventual, un ordin de restrictie, nu am foarte multe informatii legate de subiecte de genul.. dar, autoritatiile cu siguranta vor putea oferii mai multe detalii.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostWhatabeetch, on 24 martie 2019 - 19:41, said:

Eventual, un ordin de restrictie, nu am foarte multe informatii legate de subiecte de genul.. dar, autoritatiile cu siguranta vor putea oferii mai multe detalii.
Partea asta era mai bine să lipsească din mesajul tău... ordinele de protecție se pot emite doar împotriva membrilor de familie ai victimelor. Aici n-avem nici măcar victimă.

#26
Whatabeetch

Whatabeetch

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.03.2019

View Postalthea, on 24 martie 2019 - 20:08, said:

Partea asta era mai bine să lipsească din mesajul tău... ordinele de protecție se pot emite doar împotriva membrilor de familie ai victimelor. Aici n-avem nici măcar victimă.

Cum spuneam, nu am cunostiinte in domeniu, fapt pentru care am si incurajat adresarea problemei catre autoritati, in cazul in care degenereaza :) Am mentionat si asta. Avand in vedere cum stau lucrurile in situatia prezentata de catre initiator, bine inteles ca nu se pune problema de asa ceva.. omul pur si simplu frecventeaza foarte des zona respectiva.

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Legile sunt ambigue , tocmai pentru a da o marja de manevra judecatorului . In lege se explica ce este " hartuirea " dar nu si cum poate fi probata  existenta ei . Atata timp cat nu exista actiune directa , cu urmari , nu exista nici o hartuire. In cazul unei audieri preliminare , nimeni nu isi asuma riscul sa declare hartuire ceva fara urmari pentru ca este usor de demontat la proces .
Initiator , daca este prietena ta cea hartuita , amesteca-te ...daca nu este prietena ta " intima " ...lasa sa rezolve altii . Nu te incarca cu toate problemele omenirii ca iti explodeaza neuronii . Solutii exista dar sunt "la purtator " . Depinde de persoana care vrea sa linisteasca apele . Daca te astepti sa ti le linisteasca Politia sau vreo alta institutie ....uita si treci mai departe .
"Amica " ta trebuie sa priceapa ca ordinea si siguranta nu sunt starile naturale si normale . Dimpotriva , dezordinea si nesiguranta sunt constantele vietii . Noi ne tot chinuim sa facem ordine , sa ne securizam prezentul si viitorul , de multe ori fara a fi nevoie , doar pe baza unor inchipuiri .

#28
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View PostJurasikMan, on 24 martie 2019 - 21:10, said:

Legile sunt ambigue , tocmai pentru a da o marja de manevra judecatorului
Legile sunt ambigue pentru a lasa loc de manevre, sa se poata face vinovatii scapati si nevinovatii abuzati, totul folosind interpretari diferite ale aceluiasi articol.

Din ce povesteste el in primul post, nu e vorba de o problema.
Mai degraba pare ca actualul e ingrijorat ca va fi parasit de iubita care se va intoarce la fostul pentru ca il vede... si vrea cumva sa faca ca fostul sa fie abuzat si facut disparut printr-o celula astfel incat iubita sa nu il mai vada si sa ramana cu el :D
Stim cu totii cum e cu "dragostea" in tinerete... cea mai mare temere a actualului/actualei e ca ea/el se va impaca cu fosta/fostul daca o/il vede in continuare si poate avea contact cu ea/el.

#29
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Si eu imi urmaream fosta iubita.
Parcam mereu in fata casei unde locuia sa-mi vada gipanul luat dupa ce am scapat de ea. Fraierul cu care era , tragea de un Audi  la mana a doua.
Asta inseamna sa-i dai fiori, nu sa stai ca papagalul in drum.

#30
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005

View Postlight1, on 24 martie 2019 - 10:08, said:

Te-ai gandit mult, cand ai scos-o pe-asta ? Ce crezi ca face ala in fata blocului ? O asteapta sa se dragaleasca, dupa ce pleaca actualul iubit ?
De prezumtia de nevinovatie ai auzit?

#31
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View Postpinguinul666, on 23 martie 2019 - 21:46, said:

Am o intrebare:  se da o fata - sa ii zicem Ana - o buna amica a mea, care insa mi-a zis ca fostul ei iubit o hartuieste, recte il vede in zona intrarii ei in bloc, inclusiv seara cand revine din oras, dupa o plimbare cu actualul ei iubit.
De fapt, sa impingem speta nitel mai departe:  daca tocmai v-ati cuplat cu o tipa, va placeti mult reciproc, dar fostul o hartuie astfel...ce faceti ?
Deci tu esti amicul, da? Nici fostul nici actualul. Eu n-as face nimic, lasa-i pe ei sa-si scoata ochii si poate te scoate Ana din friendzone.

#32
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016

View Postprojectfp, on 24 martie 2019 - 13:01, said:

Ce spui tu nu e hartuire.
Ar fi aberant sa vina un idiot sa dea o lege care sa bage lumea in puscarie pentru simplul motiv ca exista pe planeta si nu vrea fosta sa se intalneasca prin oras cu el :D
Asta e, daca nu ii place tipei sa se vada cu fostii, sa se gandeasca sa isi gaseasca parteneri din alte orase, astfel limitand destul de mult sansele de a se vedea cu fostii prin orasul ei.
Asta cu puscaria este o psihoza colectiva, care a lovit Romania. Se pot interzice anumite lucruri, cum ar fi urmarirea rutinei unei persoane, culegerea informatiilor despre cunoscuti si vecini, fara a face puscarie. Pur si simplu, nu ai ce cauta zi de zi, la domiciliul unei alte persoane, cu care nu esti in relatii de prietenie si care se simte amenintata de tine. Esti avertizat, ca vei fi la randul rau monitorizat si pus pe lista suspectilor, in caz ca se intampla ceva, primesti amenda, ceva de genul asta. Nici nu trebuie sa te gandesti prea mult, ar fi suficient sa copiezi procedura din statele civilizate. Dar atunci, n-ar mai putea sa hartuie toti lachi flausati din sistem, orice femeie.

Edited by light1, 25 March 2019 - 14:50.


#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postlight1, on 25 martie 2019 - 14:41, said:

Asta cu puscaria este o psihoza colectiva, care a lovit Romania. Se pot interzice anumite lucruri, cum ar fi urmarirea rutinei unei persoane, culegerea informatiilor despre cunoscuti si vecini, fara a face puscarie. Pur si simplu, nu ai ce cauta zi de zi, la domiciliul unei alte persoane, cu care nu esti in relatii de prietenie si care se simte amenintata de tine. Esti avertizat, ca vei fi la randul rau monitorizat si pus pe lista suspectilor, in caz ca se intampla ceva, primesti amenda, ceva de genul asta. Nici nu trebuie sa te gandesti prea mult, ar fi suficient sa copiezi procedura din statele civilizate. Dar atunci, n-ar mai putea sa hartuie toti lachi flausati din sistem, orice femeie.

Pai si ce faci in cazul in care Eu si Ea am fost intr-o relatie dar din anumite motive ne-am despartit. In urma despartirii eu stau la scara A cum stateam si inainte de relatie si ea sta la scara B al aceluiasi bloc cum statea inainte de relatie si singura cale de acces este o singura alee si inevitabil dam ochi in ochi ? O sa fiu obligat sa ma mut doar pentru ca ea se simte amenintata ?

Dar ce ma fac daca eu vreau sa ma mut in bloc cu ea ? Nu o sa am voie ? Adica am restrictie sa nu ma apropii 100m de ea, dar nu am nici o restrictie sa imi cumpar apartament/mut cu chirie, in acelasi bloc... Deci cum e ?

#34
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Cauta pe net, cazuri specifice. Am scris mai sus.

#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postlight1, on 25 martie 2019 - 15:07, said:

Cauta pe net, cazuri specifice.  
Nu se argumentează așa nici măcar într-o discuție generalistă, d-apoi pe Juridic când se discută o speță concretă.

Prezența pașnică a unui fost în preajma locuinței poate crea doar disconfort, nu teamă și nu poate fi considerată hărțuire.

#36
light1

light1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 07.10.2016
Dar nu am argumentat. Sunt obligata sa argumentez ? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate