Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

GOLF 6 - Achizitionare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alin10011

alin10011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.03.2014
Salut,

As dori sa achizitionez un GOLF 6. Buget, 5000 +- 300 euro.
Ce sa aleg intre un golf 6 benzina vs diesel? Merg cam 10-15 km pe zi pana la munca si inapoi si eventual in weekend iesire in afara orasului.(plus vara/iarna ceva excursii/plecari la munte mare).
Daca merita diesel, si daca da, ce motorizare sa aleg intre 1.6 si 2.0. Care e mai fiabila, putin stricabila?

Am condus azi un Passat 2.0 140cp 2011 facelift si am ramas uimit ce fel se misca o masina diesel in oras. Totul e superb de la a frana/schimba viteza/apasare pe pedala de acceleratie.
Acuma sunt foarte nedumerit intre 1.4 tsi 122cp si un diesel.

Momentan am un golf 3/97 care e destul de veche.

Astept pareri!

Multumesc anticipat!

#2
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Nu prea faci km ca sa merite diesel. Nici 10.000 anual. Aia 10-15 zilnic sunt urbani sau extraurbani ?

#3
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

View Postalin10011, on 23 martie 2019 - 21:05, said:

Am condus azi un Passat 2.0 140cp 2011 facelift si am ramas uimit ce fel se misca o masina diesel in oras.
Si la ce te asteptai la un diesel de 140 CP? Sa se taraie ca un Logan? La cati km faci tu, ia-ti pe benzina ca o sa-ti inghete oole iarna in diesel, se va incalzi atunci cand ajungi la destinatie.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Benzina

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Bafta la cautat golf 6 bun la 5000euro (1.4tsi sau 2.0tdi) Posted Image

#6
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Parerea mea e ca mai bine cauti in banii astia un Golf 5 spre sfarsit de cariera, ai sanse sa gasesti un model bine intretinut cu dotari faine si motor bun.

Daca te intereseaza doar anul/generatia, atunci ia-ti golf 6 chel.

#7
alin10011

alin10011

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.03.2014

View PostKatta92, on 25 martie 2019 - 14:20, said:

Parerea mea e ca mai bine cauti in banii astia un Golf 5 spre sfarsit de cariera, ai sanse sa gasesti un model bine intretinut cu dotari faine si motor bun.

Daca te intereseaza doar anul/generatia, atunci ia-ti golf 6 chel.
Benzina, diesel?

#8
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Părerea mea e că la 5000 de euro, cel mai cinstit G6 este... 1.4 80 CP. Nu glumesc (și acum puteti rade). Pentru că TSI-urile din vremea aia nu prea sunt la fel ca TSI-urile de acum. Iar mașina aia are ambreiaj clasic. Înseamnă un cost de reparație mult mai mic , pentru o mașina de 5000 de euro. In plus, un Golf configurat așa, îl găsești în mințile lui și la un rulaj de bun simt, zic eu undeva pe la 140-150000 de km reali. Ori un TSI , dacă mai are și ceva dotări, "sare de 200000 de km. Și ținând cont de fiabilitatea generala a lui Golf din perioada aia... Eu sincer nu m-aș baga. Deci ori un G6 mai "liniștit" dar de încredere, ori m-aș reprofila spre un Auris de exemplu, 1.3 100 CP.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate