Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Conectare fir cupru in conector cu surub

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Salut!

Am de conectat niste fire de alimentare de cupru in conectori cu surub (ca si in poza atasata)

Cum pot sa fac sa maximizez contactul firului in special in cazurile cu fir subtire? Cand strang surubul majoritatea filelor au tendinta sa fuga spre margine unde surubul nu face contact.

Am incercat sa cositorect firul inainte sa il insertez dar din cauza ca sunt subtiri se rupeau cand strangeam surubul.

Mersi anticipat!

Attached Files



#2
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Pini terminali.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Il indoi si il pui in 2-3-4....


#4
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
tub de capat,gasesti in dedeman,ori ceva papuc furca

#5
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019
CE fel de "fir"? Monofilar sau multifilar?

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 Ionu201x, on 23 martie 2019 - 20:41, said:

Am incercat sa cositorect firul inainte sa il insertez dar din cauza ca sunt subtiri se rupeau cand strangeam surubul.
Fa o biluta de cositor sa fie mai mare si o strangi pe aia su surub, nu prea tare.

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 Menela0s, on 23 martie 2019 - 20:52, said:

CE fel de "fir"? Monofilar sau multifilar?
A pus foto cu multifilar.

#8
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Functie de ce fire ai, sunt doua metode:
  • daca sunt cat de cat sanatoase (nu 4 fire de par) le rasucesti daca sunt multifilare cam subtirele, le indoi in 2-3, si gata.
  • daca sunt 4 fire de par (am vazut astfel de tampenie la unele chinezisme, ba chiar erau de fier cuprat, nu cupru...), le indoi o singura data chiar langa izolatie si bagi firul cu tot cu izolatie in gaura. Strangi surubul pe izolatie, aceasta e cat de cat elastica si va tine firul in contact cu corpul metalic al conectorului. Nu e insa un compromis indicat pentru ani indelungati, deoarece izolatia cu timpul isi pierde elasticitatea si firul se slabeste, motiv bun pentru a iesi niste fum din zona aia. Poate chiar un mic (?) incendiu, depinde....

Edited by addysoftware, 23 March 2019 - 21:11.


#9
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Nu poti sa renunti la conectorul acela si sa folosesti o clema Wago?

#10
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 dorin_2k, on 23 martie 2019 - 20:56, said:

A pus foto cu multifilar.
Da, acum m-am uitat la poza. Conectorul ala cu surub nu este potrivit pentru diametrul acelui cablu. Chiar daca foloseste ferule, tot nu va fi ok. Ar trebui sa foloseasca cleme elastice si de un diametru adecvat.

 addysoftware, on 23 martie 2019 - 21:08, said:

Nu e insa un compromis indicat pentru ani indelungati, deoarece izolatia cu timpul isi pierde elasticitatea si firul se slabeste, motiv bun pentru a iesi niste fum din zona aia. Poate chiar un mic (?) incendiu, depinde....
Exact! Solutia recomandata e un fel de t.iganie...

Edited by Menela0s, 23 March 2019 - 21:14.


#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Si eu recomand Wago. Uiti de probleme.

#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Ca un paradox, desi exista foarte multe cabluri/conductori MADE in CHINA/TURCIA, unde calitatea/cantitatea firelor conductoare sunt muuuult sub standarde, nu au inventat si cuple/conectori adecvati.
Cum a spus mai sus un coleg: ori pin de contact(nu recomand pe cabluri de toat rahatul), ori rrommanie cu rasucire si incercare de infasurare dupa surub.
Raman la parerea mea, de a folosi cabluri/conductori adevarati, nu 2 fire - 2 paie, ca ori se topeste izolatia, ori se intrerupe firul.
Suntem prea saraci ca sa dam banii pe lucruri ieftine!

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Ionu201x, on 23 martie 2019 - 20:41, said:

Salut!

Am de conectat niste fire de alimentare de cupru in conectori cu surub (ca si in poza atasata)

Cum pot sa fac sa maximizez contactul firului in special in cazurile cu fir subtire? Cand strang surubul majoritatea filelor au tendinta sa fuga spre margine unde surubul nu face contact.

Am incercat sa cositorect firul inainte sa il insertez dar din cauza ca sunt subtiri se rupeau cand strangeam surubul.

Mersi anticipat!

Tocmai d-asta e cazul să chemi pe cineva care se pricepe și are și sculele necesare.
Nu c-ar fi mare chestie, dar e mai bine decât să dai tu foc la casă...

Edited by DaculScoril0, 23 March 2019 - 22:55.


#14
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Mersi pentru recomandari! Conectorul cu surub e standard pentru prizele din UK, nu prea pot renunta la el.

Am gasit niste inele metalice pentru conectori de apa, le-am taiat in bucati si am facut niste cleme.

Ar trebui sa isi faca treaba binisor! Era misto daca aveam tabla mai subtire! As incerca capacul de borcan, dar nu conduce la fel de bine curenul ca si cuprul :D

Attached Files



#15
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ai facut o treaba destul de buna, felicitari.
Ce curent trebuie sa transporte trebusoara asta?

 Menela0s, on 23 martie 2019 - 21:13, said:

......Exact! Solutia recomandata e un fel de t.iganie...
Nu e chiar ...recomandata, dupa cum poate vedea oricine ca am descris eventualele consecinte. Insa daca ar fi fost vorba de o solutie temporara, pentru cateva saptamani sau luni, why not? poate doar pentru faptul ca deseori chestiile temporare raman definitive, nu-i asa?

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Alea-s fire de 3x0,5? Ca nu par de 3x1,5. Pt 230V?

#17
Menela0s

Menela0s

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 193
  • Înscris: 18.03.2019

 Ionu201x, on 23 martie 2019 - 23:18, said:

Mersi pentru recomandari! Conectorul cu surub e standard pentru prizele din UK, nu prea pot renunta la el.
Am gasit niste inele metalice pentru conectori de apa, le-am taiat in bucati si am facut niste cleme.
Ar trebui sa isi faca treaba binisor! Era misto daca aveam tabla mai subtire! As incerca capacul de borcan, dar nu conduce la fel de bine curenul ca si cuprul Posted Image
Bravo, felicitari! Uite asa ati ajuns sa ne faceti de rahat si prin UK cu "ingeniozitatea" voastra romaneasca. Cablul ala nu se foloseste pentru prize nici in Africa.

 dorin_2k, on 24 martie 2019 - 06:19, said:

Alea-s fire de 3x0,5? Ca nu par de 3x1,5. Pt 230V?

2.5, ca l-a pus la prize "UK".

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
De ce ai tăiat 3x1,5?
https://www.dedeman....5-mmp/p/1000205
Sigur nu e 3x2,5. Vezi prima foto.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate