Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Skype vs. WhatsApp -de ce primul n-a avut succes?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Si care ar fi aplicatia aia care te pune sa muncesti sa acumulezi credit pe care sa il consumi la ei?

#38
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
daca e vorba de inregistrat pai de ce nu se face domne direct o aplicatie prin care bagi IP-ul cunoscutilor si gata? pe tehnologie peer2peer

#39
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu mai exista IP-uri. Nu mai e posibila tehnologie peer2peer.

#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
de ce?

#41
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Pentru ca nu mai exista IP-uri.
Fara IP-uri ce spui tu acolo cu p2p nu e posibil.

#42
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008

 projectfp, on 03 aprilie 2019 - 21:20, said:

Si care ar fi aplicatia aia care te pune sa muncesti sa acumulezi credit pe care sa il consumi la ei?


s-ar putea sa se refere la Yolla ; e doar alta aplicatie voip, nimic extraordinar ( nici de bine , dar nici de rau )

Am instalat-o sa vad cum merge ( pt 4 dolari credit , taxeaza 5.3 euro daca cumperi credit din aplicatie, prin google store,folosind creditul de pe telefon)

-eventual sa ne dea un referral link, si sa faca 3 dolari pe zi, recomandand aplicatia...( e plina tzara de 'intreprinzatori' )

Edited by marmota_vasi, 04 April 2019 - 11:59.


#43
costinred

costinred

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.06.2018

 marmota_vasi, on 04 aprilie 2019 - 11:57, said:

s-ar putea sa se refere la Yolla ; e doar alta aplicatie voip, nimic extraordinar ( nici de bine , dar nici de rau )

Am instalat-o sa vad cum merge ( pt 4 dolari credit , taxeaza 5.3 euro daca cumperi credit din aplicatie, prin google store,folosind creditul de pe telefon)

-eventual sa ne dea un referral link, si sa faca 3 dolari pe zi, recomandand aplicatia...( e plina tzara de 'intreprinzatori' )
Nu e vorba de niciun Yolla, este vorba de Dingtone.

 projectfp, on 03 aprilie 2019 - 21:20, said:

Si care ar fi aplicatia aia care te pune sa muncesti sa acumulezi credit pe care sa il consumi la ei?
De muncit, nu muncesti, ca la un servici. Este vorba de Dingtone. Eu sunt multumit de aplicatie. Chiar si de wowapp sunt multumit.

#44
costinred

costinred

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.06.2018
http://dingtone.me/d?i=zDj3pu aceasta este aplicația dingtone. De unde am cumpărat număr de telefon mobil din America.

#45
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Lasa-ne frate cu reclama mascata, sunt zeci de aplicatii de genul le foloseam inainte sa scoata astia roamingul pe Europa. Erau una mai proasta ca alta pentru ca incercau sa monetizeze cat mai dubios prin reclame sau "promotii" un numar mic de useri ca sa acopere taxa aia de interconectare. Whatsup a fost prima sau printre primele din noua generatii de aplicatii in care iti faceai cont cu nr de telefon. Practic orice analfabet care nu e capabil sa isi faca un email avea portile deschise doar cu telefonul. Nu subestimati nivelul de prostie a userilor, chiar si oamenii de la meetingul PSD din Craiova se descurca sa isi faca cont de whatup dar unul de mail e mai greu, nu mai zic ca trebuie sa mai tii minte si parola :)

#46
costinred

costinred

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.06.2018

 filipxxx, on 15 aprilie 2019 - 15:14, said:

Lasa-ne frate cu reclama mascata, sunt zeci de aplicatii de genul le foloseam inainte sa scoata astia roamingul pe Europa. Erau una mai proasta ca alta pentru ca incercau sa monetizeze cat mai dubios prin reclame sau "promotii" un numar mic de useri ca sa acopere taxa aia de interconectare. Whatsup a fost prima sau printre primele din noua generatii de aplicatii in care iti faceai cont cu nr de telefon. Practic orice analfabet care nu e capabil sa isi faca un email avea portile deschise doar cu telefonul. Nu subestimati nivelul de prostie a userilor, chiar si oamenii de la meetingul PSD din Craiova se descurca sa isi faca cont de whatup dar unul de mail e mai greu, nu mai zic ca trebuie sa mai tii minte si parola :)
Eu nu fac reclamă mascată așa cum visezi tu. Este o aplicație destul de bună. Dacă nu ții minte o parolă înseamnă că nu ai memorie bună. Dacă nici parola de la card bancar nu ții minte, mai scoți banii prin magie. De WhatsApp nu am nevoie.

#47
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Păi dingtone văd că zice ceva de bani; mai bine iei un DON la gigi!

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,603
  • Înscris: 07.02.2003
Mai zice ceva ding teapa in link...

The requested URL cannot be provided
http://dingtone.me/d/?i=zDj3pu
Blocked by Web Anti-Virus
Reason: threat of data loss
Detection method: cloud protection

Problema e cu ce urmeaza dupa /d

Edited by andreic, 04 May 2019 - 02:08.


#49
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Skype a dat publicitatii numarul de daily active users: 40 de milioane, in timp ce Whatsapp are 1 miliard DAU! Adica de 25 de ori mai multi utilizatori zilnici!
Chiar daca Skype are succes in mediul business cum ziceti voi, la nivelul utilizatorilor de rand a dat-o cu oistea-n gard! Ca sa nu mai vorbom ca acum are un concurent tot de la compania-mama, Microsoft si anume Zoom.
Credeti ca in cel mai scurt timp Zoom il va canibaliza pe Skype? Dupa cum vad, cam asta e trendul, Zoom e folosit si pt. cursuri online cu pandemia asta, de firme, cu cate 50 de oameni odata poti face apel etc.
Poate ca daca nu l-ar fi cumparat Microsoft si fondatorii originali l-ar fi pastrat, azi ar mai fi fost acolo, sus, mai dadea din coada...

#50
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 toto_riina, on 03 august 2020 - 10:34, said:

Credeti ca in cel mai scurt timp Zoom il va canibaliza pe Skype? Dupa cum vad, cam asta e trendul, Zoom e folosit si pt. cursuri online cu pandemia asta, de firme, cu cate 50 de oameni odata poti face apel etc.
Microsoft are si Teams, care e mai popular decat Zoom in mediul business. Si daca to am mentionat de business, Cisco este lider in asta cu suita business Webex - Jabber.
Eu unul mai folosesc skype cu vreo 3-4 persoane, ocazional. Pana nu se va anunta oficial sfarsitul suportului pentru Skype, acesta inca va avea utilizatori la nivel global.

#51
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Stiu ce zici, dar mi se pare ca Skype isi traieste acum ultimul cantec de lebada, cam la fel cum s-a intamplat cu YM dupa ce au rebranduit messenger-ul in maxim 3-4 ani au disparut!
Pe mine ma intereseaza mai mult.dpdv. al utilizatorilor persoane fizice, la astia ma refer, nu la firme! Skype de fapt n-a reusit niciodata sa penetreze  cu adevarat persoanele fizice, cate contacte aveati acum 10 ani in YM si cate in Skype? Hai sa fim seriosi, YM era miezu, dupa care cand a aparut Facebook a luat-o la vale, la fel ca HI5!
Va muri, la fel cum au murit si chaturile de lan messenger atunci cand au aparut routerele wi-fi (borgchat, vypress chat etc. nu mai sunt folosite de nimeni de aproape 10 ani).

#52
redmartian

redmartian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.07.2020
Competitia reala e de fapt intre Skype si Zoom si Google Meet, care au acelasi format si sunt platforme similare folosite majoritar  pentru uz office pe PC.
Si da,   Skype, care e  o platforma invechita,   va pierde competitia in fata celor de la Zoom care au avut parte de un "boom" la numarul de utilizatori care au apelat la el in perioada pandemiei.

WhatsApp, care este un chat privat folosit mai mult pe telefon mobil,  nu are niciun competitor serios pe piata care sa fie la fel ca el - ar fi Google Hangouts, WeChat din China, Telegram, Viber, dar putina lume stiu de ele.

Edited by redmartian, 04 August 2020 - 09:55.


#53
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Multi ani in urma am folosit intensiv skype.Aveam abonament lunar la ei sa vorbesc in tara.Au fost printre primii,daca nu cel mai bun voip, daca aveai net bun.Am fost tare multumit.Nu rivaliza cu wa deoarece nu toti cei dragi lasati in tara au abilitati de uz al telefonului mobil,sau varste sa le permita.

#54
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 redmartian, on 04 august 2020 - 09:55, said:

WhatsApp, care este un chat privat folosit mai mult pe telefon mobil,  nu are niciun competitor serios pe piata care sa fie la fel ca el [...]
iMessage rupe tot in US of A .... msi putin in Europa.
Eu am ajuns sa il prefer in discutiile cu familia/prietenii care folosesc iPhone ... este superior oricarui alt IM de pe piata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate