Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare compresor aer pentru gospodarie

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Se poate sa ma ajutati cu alegerea unui compresor de aer pentru utilizare in casa, gospodarie, garaj, gradina.
Doresc sa fie prevazut cu butelie de aer de maxim 25 de litri si am un buget de 750 lei.
Pana acum am incercat modelul Stanley DN200 dar l-am primit cu o defect si trebuie sa il returnez. A costat in jur de 500 lei dar nu este wow - finisajele lasa de dorit plus butelia de aer cam micuta.
Ce parere aveti despre modelul asta:
https://www.emag.ro/...6/pd/D7HHVVBBM/

Gasesc ceva mai bun in categoria asta de pret?
Multumesc.

#2
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Eu am un b&d , dar acum  daca ar fi sa cumpar un compresor , clar as merge  pe acesta. Mai pui 80 lei si eu zic ca  merita .

(cel din linkul tau , il am  eu si mi se  pare  ok . Fac de  toate  cu  el : vopsesc , actionare   scule , capsatoare  si sablare ( dar  aici  am  ceva  modificare  ,  cu  inca  2  butelii )...  Cred ca-l  am  pe  cel  la  594lei   cu 2 cp ..

Attached Files


Edited by scub, 23 March 2019 - 17:45.


#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
La categoria asta de preț cele de la Lidl sunt bune.  Problema e ca apar doar de doua ori pe an. Mai aveau la Mafcom ceva apropiat.  Sculesiechipanente.ro parcă e pagina lor.
Steninhouse ăla pare ok.  Are și debit bun. E destul de mult peste ce oferă cel de la Lidl.
Eu folosesc destul de mult compresorul la vopsit.  Îl am pe cel de la Lidl.
Ce sa faci cu B&D ăla?  Sa umfli roțile?  Ca la 160 litri/min nu prea ai ce face.
Cel de Lidl are 260  iar steinhaus -ul de mai sus 392.

  Repet a nu știu câta oară.  Toată lumea se uita la butelie.  E prea puțin importantă.  Debitul e ceea ce contează.  Butelie îi poți adăuga, debit nu.

Edited by PoeOvidiu, 23 March 2019 - 17:57.


#4
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Eu am un Einhel de aproape 8 ani. Merge absolut impecabil. E folosit destul de rar.

#5
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Tot cu debit mare , unu in reducere (2 pistoane)

Attached Files



#6
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
https://www.bricodep...6-l-1100-w.html
Pe asta il am eu. L-am folosit la umflat roti, curatit drujba, motocoasa, circular. Isi face treaba cu brio. Il am de 3 ani.

#7
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Steinhause pare ok doar ca butelia aia de 50L este mult prea mare. Il face greu de transportat.
Ma gandeam la ceva cu butelie de maxim 25L
Attached File  Screenshot_20190323-194836_eMAG.jpg   207.65K   83 downloads
Vad ca sunt de le Geko cateva modele cu butelie de 24L dar toata lumea se plange de ele in review-uri: curge ulei, nu baga 210L/min, etc...

Edited by Y0samiteSam, 23 March 2019 - 19:53.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Debitul mare este caracteristic agregatelor cu 2 cilindri sau unul dar cu motor mare de 3CP. Astea fac o gălăgie că o iei la fugă. Ar trebui să cauţi un compromis între putere şi zgomot, în gospodărie debitul nu e întotdeauna important.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Depinde la ce îl folosești.  Dacă peste 6 luni Îți vin idei de luat un pistol de vopsit, dintr-o dată debitul devine important.  210litri/minut este limita minimă. Unde cât de cât poți vopsi.  Dar nu îți face iluzii de suprafețe mari.
De la 250litri/minut în sus începe sa facă față la vopsit.
Altfel pentru suflat de praf și umflat  roata îl iei pe cel mai ieftin, nu te uiți la caracteristici. Problema e ca după ce ai compresor Îți vin idei sa mai iei scule pneumatice,  inclusiv pistol de vopsit.  Și deschizi alt topic,  de ce nu merge scula aia pneumatică?

Edited by PoeOvidiu, 23 March 2019 - 20:34.


#10
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Pai recomandati un compresor calitate/pret care sa faca "de toate" - sa mearga si pentru scule pneumatice si pt vopsit.
Daca intri in hora aia e...joci pana la capat.

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Cele doua puse de @scub sunt ok.  Fac fata cam la orice sculă hobby.
Dacă vrei musai cu butelie de 24, ăsta e singurul care l-am găsit la un debit ok
https://m.emag.ro/co...rch-Action=view

Cu butelie de 50 sunt mai multe.

Edited by PoeOvidiu, 23 March 2019 - 21:03.


#12
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

 PoeOvidiu, on 23 martie 2019 - 20:56, said:

Cele doua puse de @scub sunt ok.  Fac fata cam la orice sculă hobby.
Dacă vrei musai cu butelie de 24, ăsta e singurul care l-am găsit la un debit ok
https://m.emag.ro/co...rch-Action=view

Cu butelie de 50 sunt mai multe.
Multumesc.
L-am gasit la pret mai bun aici:
https://www.centerto...source=price-ro

Oare tot in china este fabricat?

As lua in calcul si modelul asta:
https://www.travandi...ign=direct_link

#13
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Pai, aer aspirat sau refulat?

#14
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
cred ca ne intereseaza cantitatea de aer refulat

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Diferența e mică.  Aer aspirat= 1.1-1.2* aer refulat.  Depinde de compresor.  În condiții ideale cele doua debit sunt egale,  în realitate sunt pierderi (pe la segmenți,  pe la supape;  etc.) .
Fini acela cu 179 refulat,  are undeva maxim  pe la 200 aspirat.  Airmaster are aspirat 265 . Refulat undeva pe  la 230.
La toate,  cu timpul și cu uzura,  aerul aspirat rămâne la fel dar cel refulat o sa scadă.

Edited by PoeOvidiu, 24 March 2019 - 06:45.


#16
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005

 PoeOvidiu, on 23 martie 2019 - 20:30, said:

Depinde la ce îl folosești.  Dacă peste 6 luni Îți vin idei de luat un pistol de vopsit, dintr-o dată debitul devine important.  210litri/minut este limita minimă. Unde cât de cât poți vopsi.  Dar nu îți face iluzii de suprafețe mari.
..............................................................................
. Problema e ca după ce ai compresor Îți vin idei sa mai iei scule pneumatice,  inclusiv pistol de vopsit.  Și deschizi alt topic,  de ce nu merge scula aia pneumatică?
E !  Asa am 'pătit' eu .Posted Image
Am luat de 24 un b&d dar aerul era insuficient pentru sablare , si la alte  foarte multe aplicatii , pe la garaj ..
Am suplimentat volumul ( in ideea de a  avea stock de aer , pentru vopsit si sablare ) acum este ok , dar munceste saracu compresoras de-i sare pistonu' .
Vopsitul e una din micile pasiuni , am inceput usor cu un gard , o butelie , o usa  si am ajuns sa-mi trebuiasca si pentru 'aranjarea' masinii (vopsit aripi , (dupa chit, fuler etc) dat  lac. Aici lucrurile s-au complicat , ca 'lumea' pistoalelor de vopsit e mare , asa ca a trebuit set de pistoale , cu diuza de 1.7 , 1.4  .
Cand avem de vopsit si nu ne ajuta compresorul , ar trebui cautat unul (pistol) care 'papă' mai putin aer ..
Referitor la aer si la ideile ce ne vin apoi , avand aceasta forta a  aerului in batatura : sculele se vor inmulti ( eu nici  prin gand nu-mi trecea ca voi avea pe raft , bormasina , cheie roti , multifunctionala , ciocan , ghilotina de tabla , pistol de stropit  ( cu asta stropesc gradina de legume , cu piatra  vanata) si urmeaza si un slefuitor Posted Image  ..
Concluzia ar fi :  fa investitia cum trebuie , ( ma refer la compresor ) ca sa nu dai 'mărunt din buze' mai apoi.
Daca ar fi sa 'pice' maine , compresorul , m-as chinui as face rate  si as lua ce trebuie ... chiar trebuie gandit pe termen ceva mai lung cu compresoru  asta .. ( dar poate oi fi eu sucit Posted Image )

Edited by scub, 24 March 2019 - 07:41.


#17
dablue12

dablue12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 09.06.2015
Compresoarele astea fara ulei, nu au viata mai scurt decat cele cu ulei? La zgomot stiu ca sunt mai zgomotoase..

#18
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

 dablue12, on 24 martie 2019 - 08:30, said:

Compresoarele astea fara ulei, nu au viata mai scurt decat cele cu ulei? La zgomot stiu ca sunt mai zgomotoase..
Cred ca sunt o multitudine de alte aspecte in afara de "media de viata"
Trebuie sa punem mana de cartile de termotehnica sau mecanica ca sa ne facem o idee ca deh, sunt o gramada de modele: cu angrenare directa, cu surub, cu curea, cu ulei, fara ulei, cu 1 piston cu 2 pistoane, etc, etc


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate