Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Zbarnait lejer in boxa

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Am observat zilele trecute ca un difuzor de la o boxa triangle zerius 902 zbarnaie dar foarte incet, practic in timp ce canta muzica, daca esti la cel putin un metru distanta este imposibil de auzit.

Se aude in momentele cand suna doar niste basuri fara nicio melodie si zbarnaie in special cand vibreaza difuzorul pe melodia de bas nu cand ii da kick-ul.

Boxa are doua difuzoare de 16,5 cm si un tweeter, zbarnaitul vine clar de la difuzorul amplasat jos care e identic cu celalalt. Nu-i vorba ca-i slab fixat, vreun plastic sau mai stiu eu ce. Vine fix din el.

Am fost la magazin de unde le-am luat si mi-au spus sa o duc la ei ca apoi sa o trimata la triangle si o recuperez in vreo 3 saptamani sau mai mult. Ohohooo.... Taman acum cand nu lucrez si am si eu timp sa ascult muzica.


Caatare nu deranjeaza, dupa cum spuneam nu se aude deloc in mod normal dar eu deja stiu ca este o problema acolo si nu-mi da pace. Din cand in cand inchid inaltele de la potentiometrul de la amplificator si apropii urechea de difuzorul cu pricina, " aha , problema e inca aici".

Boxele au in jur de doua luni de cane le-am cumparat noi. Nu stiu daca de la inceput facea asa. Nu am abuzat de ele, fiind la bloc nu dau tare la muzica si in plus am un sub care completeaza basul, nu am fost nevoit sa-i dau din potentiometre.

Credeti ca repara asa ceva pe garantie sau le-o trimit in zadar ca dupa trei saptamani sa o primesc la fel?

Sunt patit cu un telefon huawei, avea o mica pata verde pe ecran si mi l-au trimis inapoi cu tot cu pata, cica i-au reinstalat sistemul, l-au verificat si nu are nicio problema..

As umbla eu in ea sa  verific daca e intr-adevar de la difuzor, sa nu atinga vreun fir ceva insa ma tem sa nu cunoasca si sa refuze reparatia pe garantie.

Edited by vinciun, 23 March 2019 - 16:15.


#2
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Credeti ca au cum sa cunoasca daca demontez difuzorul sa vad ce are? Am observat ca daca tin cu degetele pe marginea difuzorului, avand o amplitudine mai mica nu mai zbarnaie. Initial, ma gandeam ca i s-au dezlipit cateva spire de sarma de la bobina dar cred ca acestea ar face zgomot in continuare daca tin degetul pe difuzor, ca in principiu ele provoaca miscarea. Alta teorie ar fi ca se dezlipeste usurel membrana difuzorului de suspensie generand zgomot, daca ar fi asa si as picura un pic de clei ma tem sa nu dezechilibrez masa difuzorului.. Cum n-ai da tot la garantie e mai bine.

Edited by vinciun, 23 March 2019 - 16:34.


#3
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Daca tot esti in vacanta si ai timp liber bucura-te de boxe cat poti, si dupa cand te reintorci la job le trimiti la garantie.

Asa aveam si eu probleme la tweetere, mi s-a parut ca se stricasera ca se auzeau prea metalic la volum peste mediu, intre timp schimbasem si DAC-ul si am constatat ca erau doar piticii mei de pe creier. :D

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Cum ai descrie mai precis sunetul, ca un zbarnit sau ca un huruit?

#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Zbarnait, exact ca atunci cand e membrana sparta sau altfel.. cand pui boxa pe spate si lasi un gunoi pe difuzor sau cand abia atingi difuzorul cu un obiect si auzi zbarnaind.
Pentru ar fi foarte clar imediat de unde vine problema daca l-as demonta...

Acum am observat ca desi seamana la aspect, nu suna exact la fel diful de sus cu cel de jos, acel de jos scoate doar bas, al de sus si bas si melodie. La ambele boxe e asa. Poate ca asa-s reglate din filtre. Asta fara sa aiba vreo legatura cu problema, strict informativ.

Edited by vinciun, 23 March 2019 - 17:15.


#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Din ce descrii pare ca un fir leonic atinge in membrana,calota desprinsa,sau partea nasoala:s-a descentrat/umflat lacul de pe bobina si freaca bate in intrefier.
Iar ca paranteza uite pe ce rahaturi cer astia bani cu caruta in hi-fi.
Tocmai de asta sunt foarte sceptic cand vine vorba de cabinete hi-fi indiferent cate zerouri are pretul.
Cand desfaci frate o incinta de peste 1000E si constati ca la interior sunt niste trompete de filtre de ordin 2, ori chiar un banal condensator!,niste difuzoare pe care nu scrie nimic(de zici ca-s de pe vapor) si pana si antifonarea cutiei lipseste sau este rudimentara......
LE:Ala de sus se vrea a fi de medii.
Ar fi prins bine sa-i dai un ton pe la 60-100hz si sa inregistrezi cu tekefonul zbarnaiala si sa o urci aici.
Pe dealta parte poti desface difuzorul si sa vezi daca e vorba de fir leonic.
Daca soliciti membrana cu mana simti cum freaca pe undeva?(trebuie sa apeși pe ea cat mai perpendicular si mai pe centru)
Si ca sa inchei, astfel de zgomote nu se pot decat agrava in timp pana la distrugerea difuzorului.Asa ca daca ti-e frica ca nu-l repara in garantie dai in el fara mila pana cedeaza de tot si apoi il trimiti ca sa-ti inlocuiasca incinta cu totul sau macar diful.

Edited by geo123, 23 March 2019 - 17:39.


#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Exact ca tine am zis si eu dupa ce am verificat o multime de site-uri de electronice. Mi-am zis ca data viitoare le fac eu. Macar stiu ce componente am bagat si ies mult mai ieftin. Doar partea estetica va avea de suferit.



Lacul nu cred ca freaca nicaieri fiindca, cand nu canta, daca apas cu degetul merge perfect, nu agata nimic si nu scoate nici un sunet gen carait.

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E greu sa le faci si singur daca nu ai experienta si ceva dotari.

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Inca o chestie, strict informativa, ce nu prea are legatura cu problema e ca din 4 difuzoare aparent identice, unul ( altul, nu acel care zbarnaie) daca-l apas cu degetul si il las brusc revine lent, celealte trei revin imediat, practic nu prea reusesti sa dezlipesti degetul de pe ele ca revin instant. Dar la sunet nu se observa nimic diferit, deci nu am ce sa-i reprosez.

 geo123, on 23 martie 2019 - 17:43, said:

E greu sa le faci si singur daca nu ai experienta si ceva dotari.

experienta profi nu prea am, dar fac boxe de mic copil :D. Am facut si un subwoofer de care sunt destul de multumit la cat am cheltuit pe componente. In calcule si proiectari sunt brici. Formule de calcul si ghiduri gasesti peste tot.

Am ceva idei in tehnica, am absolvit facultatea de energetica, specialitatea termoenergetica ce-i drept.

#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cel mai simplu este sa replici proiecte de succes gata facute de altii cu experienta.
Pe domeniul PA te puteam ajuta cu o multime de proiecte care bat la cur d'alde Dynacord si altii.Unele le-am construit si eu.
Imposibil sa nu gasesti si pe hi-fi faca sapi bine pe net.
Daca spui ca nu freaca inseamna ca raman in calcul firele leonice,calota dezlipita  sau ceva corp stain sub calota(bucata de adeziv desprins etc..)

#11
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 vinciun, on 23 martie 2019 - 17:48, said:

Inca o chestie, strict informativa, ce nu prea are legatura cu problema e ca din 4 difuzoare aparent identice, unul ( altul, nu acel care zbarnaie) daca-l apas cu degetul si il las brusc revine lent, celealte trei revin imediat, practic nu prea reusesti sa dezlipesti degetul de pe ele ca revin instant. Dar la sunet nu se observa nimic diferit, deci nu am ce sa-i reprosez.


Daca are incinta separata si de compresie  este corect sa revina incet , anormalitatea este la celalalt intrucat incinta nu e perfect etansa

Edited by ciine, 23 March 2019 - 18:45.


#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011

 geo123, on 23 martie 2019 - 17:28, said:


Si ca sa inchei, astfel de zgomote nu se pot decat agrava in timp pana la distrugerea difuzorului.Asa ca daca ti-e frica ca nu-l repara in garantie dai in el fara mila pana cedeaza de tot si apoi il trimiti ca sa-ti inlocuiasca incinta cu totul sau macar diful.

Depinde care sunt conditiile de garantie, unele magazine nu acorda garantia in cazul in care bobina e desprinsa sau arsa, se considera defect din vina utilizatorului.

#13
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Scrie ca nu acorda garantie daca bobinele sunt arse din cauza amplificatorului sau difuzorul prezinta deteriorari mecanice.

Pe forumuri insa am citit doar de bine despre triangle, unul spunea ca i-au trimis la cerere niste borne de  racordare fiindca vechile se oxidasera dupa vreo 7 ani ( desi in garantie se mentioneaza ca nu repara cand e vorba de oxidare) iar altul spunea ca i-au rebobinat un difuzor gratis, tot dupa mai multi ani. Una din conditiile foarte importante e sa fii primul detinator, adica garantia nu se transmite urmatorului cumparator.

#14
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
In proportie de 90% firul leonic atinge membrana, am mai patit si eu cu niste Wharfedale, Triangle, etc.
De la transport, manipulare se poate intampla acest lucru, nu e grav, doar neplacut.

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Am demontat azi difuzorul, in primul rand am gasit pe membrana, in spate, un strop de cositor lipit si un fir. Mi-am zis ca asta e! Am dezlipit cu grija murdaria, am reconectat insa nicio schimbare, zornaitul e de la bobina la sigur. Sper ca nu o sa faca galagie la garantie. Altfel cat sa coste un difuzor nou original?

[attachment=2212141:P_20190324_092813.jpg][attachment=2212142:P_20190324_093514.jpg][attachment=2212143:P_20190324_093651.jpg]

#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Tot informativ, difuzorul  de deasupra nu se vrea de medii fiindca in timpul percutiilor vibreaza la fel de tare ca si cel de jos, au cam aceeasi cursa la ochi. Diferenta e ca cel de sus e midbass iar cel de jos doar bass si cel de sus e pe compresie iar cel de jos bas reflex. In descriere sunt catalogate "pe 2.5 cai", adica nici 2 nici 3.

In rest par bine lucrate. Sunt aproape pline cu material fonoabsorbant, o sa vedem daca nu se dau cu fundul la gard sa mi-o repare pe garantie.

Edited by vinciun, 24 March 2019 - 12:28.


#17
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Triangle ca si alte marci prestigioase au hotarat sa se adapteze pietei de larg consum si sa scoata produse low cost. Probleme pot sa apara la orice marca, important e cum rezolva fiecare brand problemele care apar si din cate stiu Triangle isi respecta blazonul si inlocuieste componentele cu defecte de fabricatie . pentru a scoate un produs la un pret mic se prefera mana de lucru ieftina si componente de calitate inferioara .
Sigur difuzorul ala "de medii" e pe compresie, nu ai tub de bass reflex si pe spatele boxei. Nu am stat sa cercetez dar vad ca difuzorul de joase e inentic cu celalalt , la vechile modele difuzoarele sunt diferite , cel de joase are suspensie de cauciuc, celalalt e pe con de hartie . Eu zic ca problema e de la bobina, ori s-a intamplat ceva cu rasina ori pur si simplu difuzorul s-a descentrat. Iti recomand sa inversezi si canalele, cunosc cazuri cand parea ca o boxa are probleme dar defectul s-a constatat a fi dintr-un canal al amplificatorului.

@geo123
Azi e foarte simplu sa vezi ce e in interiorul fiecarui model sau marca, exista google image si iti poti satisface curiozitatea...ca la proba practica, nu stiu cate boxe de peste 1000 de euro ai desfacut.

#18
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 vinciun, on 23 martie 2019 - 16:11, said:


Am fost la magazin de unde le-am luat si mi-au spus sa o duc la ei ca apoi sa o trimata la triangle si o recuperez in vreo 3 saptamani sau mai mult. Ohohooo.... Taman acum cand nu lucrez si am si eu timp sa ascult muzica.

Ce atâta discuție, dacă produsul are un defect, mergi frumos la garanție, iar dacă în a 16-a zi calendaristica nu este gata poți linistrit să le soliciți banii înapoi, sau înlocuirea produsului ( conf. 449/2003 ,Art.11 cu 4 ). Unde-i lege, nu-i tocmeală! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate