Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Hyundai i20 Vs Renault Clio

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
https://imgur.com/a/HGoMYiK

Clio zen 90 CP ajunge la pretul asta , iar dealearul mi-a zis ca ajunge in jur de 10.000 cu rabla ( culoare alba fara alte dotari )

#20
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
Zic sa te uiti si la un Sandero Stepway.

#21
CorinaAndreea14

CorinaAndreea14

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 03.04.2018
Vrei doar dintre acestea doua? La alti dealeri ai mai fost? In caz ca te intereseaza iti atasez niste poze cu ofertele primite de mine sapt. asta pt. C3 si pt. Corsa. Ambele au acelasi pret pe care i20 l-ar avea cu vopsea metalizata, doar ca sunt mai dotate. In ambele cazuri, daca vrei variata mai puternica a motoarelor, poti scoate vopseau metalizata si roata de rezerva din optiuni  si vei ajunge la acelasi pret la Corsa si cu vreo 200 de euro in plus la C3.

Attached Files



#22
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Multumesc Corina,dar am fost la Corsa si nu m-a incantat,mai frumos era modelul vechi si in plus se asteapta 3 luni pentru ea.C3 arata ca pentru persoane mai tinere,eu sunt mai in varsta🙁.Cred ca o sa a orientez spre i20,varianta de 84 CP.Multumesc tuturor!

#23
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Vorbim de Clio V  ?
Ca dinamica sunt total diferite cu un plus pentru clio care avand motor turbo il vei simti mai sprinten !
Nu stiu cum este i20 dar scaunele fata la clio sunt foarte ok, la fel si spatiul , in spate este alta poveste, sunt totusi niste masini din clasa mica desi au peste 4 metri lungime !
Ca si design clio, mai ales daca este noul clio !
Ca sfat, nu lua o masina cheala.
In locul tau as urca la urmatoarea varianta de echipare macar si as lua si tableta.
Vei tine masina multi ani si iti vei multumi in fiecare ca ai plusat cand a trebuit !
Dai avansul si in 3 luni poti sa mai strangi minim 1000 de euro, asta daca o iei cu banii jos !
Acele mici nimicuri fac diferenta, crede-ma ! Si eu am plecat de la buget de maxim 14k si am ajuns sa platesc 16k cu o incursiune pe la 17k !
Acum ma gandesc la cei 800 de euro pe care nu i-am dat pe o tableta mai mare si ma cam zgarii pe ...
Daca tii masina 1-2 ani nu conteaza dar daca o tii 7-8 atunci merita efortul !
Bafta !

Edited by SSpantzer, 24 March 2019 - 08:34.


#24
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

 hohaele, on 23 martie 2019 - 16:36, said:

Clio are in plus cruise control,limitator de viteza,proiectoare ceata,6 difuzoare vs 2 la Hyundai.I 20 in schimb are aspirantul de 1,2 85 CP vesus 0,9 tce 75CP.Am citit de Clio,cam are consum mare in oras si trepidatii ale motorului la relanti.Cuplurile sunt egale 120nm/2500 rotatii pe minut la Clio si 121nm/4000 rotatii pe minut la I 20.Clio imi place la design mai mult ca I20,dar e cam inghesuit.I 20 e mai comfortabil.O sa trebuiasca sa fac test drive,la hyundai au masina de test,la Renault nu au asa ceva,trebuie sa cumperi masina doar pe vazute.
Clio o sa fie mai plăcut de condus, ai cuplul maxim la turații mult mai joase fata de i20. La clio încearcă sa obții discount mai mare deoarece în 1-2 luni apare clio 5. Dacă te uiți la i20, cere oferta de preț și la Kia rio deoarece sunt aceasi mașina cu alt design :)

#25
cosmin_mm

cosmin_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.01.2007

 stalker2142, on 23 martie 2019 - 16:13, said:

http://www.hyundai-motor.ro/i20-nou
e 8960 cu tva pretul remat comfort+... 393 vopseaua metalizata

Anul trecut in martie am luat cu remat i20 comfort+ cu 8300€ + Senzori parcare aftermarket dar montati de reprezentanta - de calitate. Nu mai stiu cat au scazut de la oferta, parca 300 si senzorii.
Fara facelift, care e firesc sa fie ceva mai scump, are ecran mai mare la multimedia si parca start/stop.

Eu zic ca se mai poti incerca sa negociezi 300€ la aia 8900.
Si tichetele nu se dau atat de repede, daca te vor presa la negociere.

Masina e ok, confortabila, spatioasa si bine dotata. Surprinde placut la confort si afara orasului.
Nici ei nu stiu prea bine ce vand, eu eram suparat ca in oferta zicea ca are tamburi pe spate si am descoperit dupa livrare ca e cu discuri.
Am facut recent revizia, 650lei in Buc.


#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 cosmin_mm, on 31 martie 2019 - 23:12, said:

Anul trecut in martie am luat cu remat i20 comfort+ ...

Am facut recent revizia, 650lei in Buc.
Caaat ? Pt un junghi din clasa mini revizia costa atata ?
E adevarata zicala iei masina mai ieftina dar bagi in ea de te saturi ....

Pt initiator : Nu conteaza varsta ci cum te simti iar masina o iei pe cea care are raportul pret - calitate ( dotari confort design motor ) e cel mai ok ! Nu te lasa pacalit de coreeni ca platesti in anii de garantie de te saturi ....

#27
cosmin_mm

cosmin_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.01.2007
http://www.hyundai-m...benzina_408.pdf

Acum ca ai sarit in sus mi-am adus aminte ca in revizie nu era dat filtru de aer, dar am cerut sa-l schimbe oricum, ala fiind 150 ron.
Si atunci e fix cat au zis aia in link.

La Ford sau polo cat sunt reviziile, ca-s curios?

#28
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006
Tot pe-acolo, dar depinde de reprezentanță și oraș. Mai ales în orașele mari unde reprezentanțele fac parte din aceeași rețea (cum e Casa Auto în Iași, cu 13 mărci în portofoliu, pentru multe neavând alternative în oraș), se țin prețurile sus. Dar unii se c*** pe ei și fac comparații aiurea doar că să le iasă un argument nefondat pe nimic. :)

#29
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

 Baxon, on 31 martie 2019 - 23:35, said:


Caaat ? Pt un junghi din clasa mini revizia costa atata ?
E adevarata zicala iei masina mai ieftina dar bagi in ea de te saturi ....

Pt initiator : Nu conteaza varsta ci cum te simti iar masina o iei pe cea care are raportul pret - calitate ( dotari confort design motor ) e cel mai ok ! Nu te lasa pacalit de coreeni ca platesti in anii de garantie de te saturi ....
Tu cât plătești pentru madina ta din clasa mica supraînălțata?

#30
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006

 MicroEdge, on 01 aprilie 2019 - 07:50, said:

Tu cât plătești pentru madina ta din clasa mica supraînălțata?
700 l-ar fi costat în Cluj, oraș mare, scrie la el în jurnal, doar ulei și filtru ulei (nu și aer sau polen). Dar nu i-a convenit, și a căutat într-un oraș mai mic, Tg Mureș. Adică exact ce ziceam și eu mai sus. Dar evident, numai la el e acceptabilă strategia. La orice altă marcă e bleah, câh, nașpa, nasol, crimă împotriva umanității. :) Și e nașpa mașină cu 5 ani garanție fără limită de km, mai bine una cu 2 ani, ca să nu dai bani la reprezentanță. Că se știe că reprezentanțele sunt cămătari, vin după tine noaptea să-ți taie degetele dacă nu faci revizia la ei în perioada garanției.

#31
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Eu am dat 550 pe revizie cu ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen la ceed 1.4 anul trecut
La Mit Motors Baneasa, dar am si card de fidelitate :)

#32
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Suntem noi fraieri, Suzuki și Opel fac cele mai bune mașini și cutia automata e pentru prosti 😁

#33
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
Va salut! Ieri mi -a venit masinuta Hyundai i20 comfort plus,comandata la inceput de aprilie.Va multumesc pentru implicare!

Attached Files



#34
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 23.02.2007
Super,ce motor?

#35
hohaele

hohaele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 07.03.2006
FRESH.  1,25 litri 85 CP,aspirat,4cilindrii.

#36
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Faină! Kilometri mulți fără probleme!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate