Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Apa de la puț sau de la retea?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Salutare!
Nu stiu ce sa aleg intre a folosi apa de la put sau pe cea de la retea.
Am put de vreo 20 de m adancime, nu am facut niciodata analize la apa stiu doar ca atunci cand ploua aud cu se scurge apa din curte pe langa tubul si gaura (care este mai mare cu vreo 100 de mm) in care este bagat tubul.
Am observat cand spal masina ca apa este foarte calcaroasa, masina neagra ramane alba dupa spalare:)

Ce solutie este pentru a filtra apa astefl incat sa poata fi potabila si cam ce costuri implica?

Daca nu ma racordez la reteaua de apa pot sa fiu racordat doar la canalizare?

Multumesc!

#2
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006
Eu folosesc apa din put.Calcaroasa, miroase a "metal", nu o folosesc nici macar pentru a fierbe macaroane.Tot asa, spal masina, si raman dare albe pe ea.Sunt legat la canalizarea unui vecin, nu am posibilitate sa ma racordez si la apa, dar mi-as dori.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 crt82sil, on 23 martie 2019 - 13:07, said:

Daca nu ma racordez la reteaua de apa pot sa fiu racordat doar la canalizare?
Multumesc!
Cred ca se poate vezi la compania de utilitati... insa racordeaza-te totusi la apa potabila de retea, daca tii la sanatate dar si la instalatii ca n-ai idee ce sufera de la contaminarile din puturi.

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Atentie,ca apa din put colmateaza centrala termica!!! Am vazut o centrala noua,la care dupa 3 luni nu mai trecea niciun strop de apa pe circuitul de ACM (apa calda menajera)...si omul vroia sa-i rezolvam centrala...pe garantie Posted Image Posted Image
Exista sisteme de filtrare si dedurizare,dar sunt cu atat mai scumpe cu cat apa e mai dura.Pentru baut si facut o cafea,un ceai,se poate folosi apa plata.Atentie,ca si astea sunt de diferite calitati...Eu am masurat duritatea la niste ape plate ieftine din comert si m-am speriat.

Edited by danpet, 23 March 2019 - 13:43.


#5
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 04.02.2006
Exista in unele zone (apropiate de rauri in general) retele de apa care sunt racordate la rauri

De exemplu in judetul BT in partea de est exista in anumite localitati apa de la robinet din Prut; exista si canalizare la aceasta apa

Edited by ssss, 23 March 2019 - 13:41.


#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
De put dacă e buna

Eu mai ies cu bicicleta prin nordul Bucureștiului tunari, Balotești Căciulați și diferă mult gustul apei de la curțile oamenilor

Undeva lângă Balotești au unii la curte o apa rece și buna la gust că de izvor

Dar au săpat adânc cică.

In Pipera apa mi se pare proasta.


Iar apa buna am băut în Comana.

In București apa buna mi se pare aia din orășelul copiilor izvorul ăla.

Nu e că aia de la rețea de pute a clor de sunt momente când nu se poate bea.




#7
adibrl

adibrl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 01.09.2014

 danpet, on 23 martie 2019 - 13:38, said:

Atentie,ca apa din put colmateaza centrala termica!!! Am vazut o centrala noua,la care dupa 3 luni nu mai trecea niciun strop de apa pe circuitul de ACM (apa calda menajera)...si omul vroia sa-i rezolvam centrala...pe garantie Posted Image Posted Image
Exista sisteme de filtrare si dedurizare,dar sunt cu atat mai scumpe cu cat apa e mai dura.Pentru baut si facut o cafea,un ceai,se poate folosi apa plata.Atentie,ca si astea sunt de diferite calitati...Eu am masurat duritatea la niste ape plate ieftine din comert si m-am speriat.

Nu cumva era de la uleiul din caloriferele noi? Sau altceva.

Eu nu cred că în 3 luni se poate "înfundă" o centrala noua

#8
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Totusi, cam ce instalatie s-ar potrivi in cazul meu?

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003

 zzhunt, on 23 martie 2019 - 13:46, said:

Undeva lângă Balotești au unii la curte o apa rece și buna la gust că de izvor
Dar au săpat adânc cică.
Daca sapau mai adanc dadeau de apa termala :)

#10
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 01.10.2004
Incearca sa te racordezi la apa+canal si esti asigurat ca in caz de ceva, ai pe cine sa dai vina. Furnizorul de apa trebuie sa fie la zi cu toate analizale de potabilitate.
Am cochetat si eu cu ideea tratarii apei cu instalatie proprie, dar am ajuns la concluzia ca este costisitor. Am put in panza 2, dar are un miros sulfuros, plus ca lasa pete in PET-ul cu care mai ud florile de pe terasa.
De obicei serviciile de apa si canal se vand impreuna. Exista o Lege a serviciului de alimentare cu apa si de canalizare nr. 241/2006, in care se prevedea ca acolo unde exista retea de canalizare utilizatorii de surse proprii de apa trebuie sa se racordeze, asta daca nu au statii de epurare avansata care respecta conditiile de descarcare a apelor epurate in mediul natural.
In perspectiva cred ca se va ajunge si la noi la solutia ca in localitatile unde sunt retele de apa si canal administratia locala sa descurajeze localnicii prin politica de impozite sa foloseasca surse proprii.

Imi povestea o ruda ca asa s-a procedat in Spania, cine a dorit sa foloseasca apa din put era pus la plata unui impozit descurajant. In caz de racordare primaria venea si sigila cu beton gura putului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate