Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Uber va fi interzis in Romania de saptamana viitoare

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#163
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,886
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmirel3003, on 20 mai 2019 - 14:11, said:

Ar trebuii unu ca Mircea Bravo prin Bucuresti care sa se urce in taxi si sa spuna ca vrea sa ajunga intr-o zona dar foarte aproape de o sectie de politie. Daca taximetristul ii cere mai mult decat face cursa accepta dar la sfarsit cand ajunge la destinatie sa ceara bon. Cum taximetristul nu a pus aparatul ii zici ca refuzi sa platesti cursa. Daca incepe sa faca scandal esti langa o sectie de politie.


Eu stau in Timisoara si aici nu am avut probleme cu taximetristii niciodata. Singurul lucru naspa e ca atunci cand ploua dimineata la 7:30-8:00 gasesti foarte foarte greu taxi, dar in rest sunt OK.

Am mers cu Taxi si in Bucuresti si da, sunt destul de scarbosi, dar nu am avut probleme grave.

1)Am facut comanda prin aplicatia Clever. Cand a juns taximetristul si m-a vazut cu trolerul si-a pus mainile in cap, si a inceput sa faca figuri ca lui nu ii convine sa ma duca la aeroport, ca nu are cu ce sa se intoarca, dar ma duce daca ii las ciubuc. I-am zis ca nu ii las nimic si ca am nevoie de bon pentru ca firma imi deconteaza... pana la aeropot in continuu s-a milogit de mine sa ii las ciubuc. cand am coborat i-am dat exact cat facea cursa (aveam marunt). A luat bacnotele si mi-a aruncat in scarba monezile si mi-a zis ca nu are nevoie.

2)Am luat taxi din Peroport Otopeni pana pe Calea Plevnei, si i-am zis taxietristului sa urmeze traseul pe care il da Waze... tot drumul a avut ceva de comentat ca lui nu ii convine ca face o ora pe traseul dat de waze, etc... dar pana la urma a facut cum am zis eu.

3)Am plecat in concediu si aveam zbor din Bucuresti... Din Timisoara pana in Bucuresti am venit cu autoturismul meu. Am lasat masina in fata la primaria din Otopeni (nu avea rost sa platesc parcare). Am chemat taxi de la primaria din Otopeni pana la Aeroport(cursa de sub 10 Ron). Cand a auzit ca trebuie sa ma duca doar pana la Aeroport a inebunit, dar m-a dus. Cursa a facut cam 8 Ron, i-am lasat 10 RON.

4)Intoarcere de la Aeropot pana in Primaria Otopeni, am facut la fel comanda prin Clever si cand a auzit ca doar pana la primaria Otopeni parca a inebunit taximetristul dar m-a dus. Era noapte, nu am mai fost atent pe unde m-a dus dar a fost cam 18 RON cursa si i-am lasat 20 Ron si era foarte foarte nervos.

Am prins si taximetristi OK in bucuresti dar mai rar... cam 1 din 3 taximetristi au fost OK
E offtopic, scuze, dar nu inteleg ceva. In fata la primaria din Otopeni e la liber parcarea cu zilele? Si sunt mereu locuri libere cat sa nu deranjeazi ca iti lasi masina acolo atat?

View Postdon_dannielo, on 23 mai 2019 - 13:39, said:

E totusi un pic scarbos cum insista cu ride-sharing-ul ala.

#164
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postcatalina1, on 23 mai 2019 - 19:45, said:

E totusi un pic scarbos cum insista cu ride-sharing-ul ala.
Daca asta vrea publicul care semneaza nu-stiu-ce-petitie pe un site care prezinta minciuni drept informatii fiscale(si nu numai), la ce altceva te astepti? Acolo e nivelul...

Edited by dexterash, 23 May 2019 - 19:55.


#165
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007
Proiectul OUG
http://m.hotnews.ro/stire/23159127

#166
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,695
  • Înscris: 23.04.2007
Gigantul rus Yandex intră cu aplicația de taxi Yango pe piața românească. Yandex a preluat în 2017 operațiunile Uber din Rusia și din alte țări ale fostei URSS

#167
hardanro

hardanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 12.12.2005

View Postcatalina1, on 18 mai 2019 - 16:44, said:

Nu, nu se poate. Daca ai acceptat cursa pe un pret, pe ala mergi.
Ba se poate sa iti intra surge (peste alt surge) si cand ajungi la destinatie. Mi s-a intamplat pana acum de 2 ori:
- Cursa din militari pana la grivitei. In mod normal era 15 lei dar, fiind dimineata, mi-au bagat surge 30 de lei. Am zis, ok, am acceptat pretul, cand m-am urcat in masina tot 30 de lei era,  si cand ajung la destinatie : 57 de lei. Ca a fost trafic, ca a facut mult timp pe drum, etc.
- Un drum pana la Ikea, duminica, nu era nici un surge, cursa acceptata 20 de lei. La destinatie: 65 lei.

Obisnuiam si eu sa cred, ca uber e mai ok, ca stii din start cat face cursa. Dar, la faze de genul asta mi se par mai hoti decat taximetristii.

#168
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,509
  • Înscris: 20.10.2006
Sa nu fi fost vreun bug, ai luat legatura cu suportul? Eu stiu ca intotdeauna surge-ul care se aplica e cel din momentul comenzii.

#169
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
https://stirileprotv...-soferilor.html

Quote

Compania de ride-sharing Uber va începe să îi interzică pe clienții care primesc în mod repetat note mici din partea șoferilor.

Singura idee buna care a respirat de la UBER - mi-as dori ca toate companiile de taxi (si nu numai de taxi) sa o implementeze. Acolo unde exista rating pentru servicii / produse / comerciant, sa existe si rating pentru client.

Edited by dexterash, 01 June 2019 - 20:20.


#170
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Exista deja, soferii dadeau stelute si pana acum.

Eu de exemplu am nota 4.89

De ce, sa mor daca stiu.
Probabil unii se simt jigniti de cursele de 10 lei, si altii de faptul ca nu-i bag in seama (nu prea ma conversez cu soferii). Alte motive nu au, nu sparg seminte in masina, sau ce mai zice in articolul ala.

Edited by don_dannielo, 01 June 2019 - 20:40.


#171
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Pai nu doar rating, cat și interzicerea clienților. Și da, in momentul in care clienții se vor trezi "banati", poate vor înțelege "importanta" notelor. Momentan, e doar un război într-un singur sens - despre cum pot freca clienții (cu intenție sau nu) imaginea unor șoferi, companii & Co. Ia sa vedem daca invers le convine. La fel cum atarnacii și postaciosii de prin Uganda umfla (sau umflau) artificial ratingul unor produse de rahat chinezești. Pe Amazon, de exemplu.

Edited by dexterash, 01 June 2019 - 21:03.


#172
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018
Nu cred ca o sa vezi clienti banati, oricat de idioti ar fi, banii lor sunt buni, asa e in afaceri.
Si oricum chiar daca ai bana, ai face asta mai mult de imagine, ca banezi un cont, si isi face altul.

Edited by VIGame, 01 June 2019 - 23:43.


#173
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostVIGame, on 01 iunie 2019 - 23:42, said:

oricat de idioti ar fi, banii lor sunt buni, asa e in afaceri.
Crezi tu. Un client prost, reclamagiu, care alunga soferii, care da ratinguri de'ampulea, care supara soferii (mai ales cei are au ratinguri bune) sau mai stiu eu ce e mai daunator decat lipsa lui. Trierea clientilor e un lucru normal in orice afacere. Sper sa apara niste algoritmi eficienti si destepti care "ejecteaza" rapid clientii de 2 bani si 3 cuie (oh, well, deja sunt, dar asta e partea a II-a :D - sa-i vedem aplicati direct).

Singurul client bun e cel care genereaza profit. Iar intre profit si incasat bani de la client e o diferenta majora.

View PostVIGame, on 01 iunie 2019 - 23:42, said:

Si oricum chiar daca ai bana, ai face asta mai mult de imagine, ca banezi un cont, si isi face altul.
Serios? Cu aceleasi date/acelasi card? Ca sa faca aceleasi mizerii?

Edited by dexterash, 02 June 2019 - 01:12.


#174
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Astept sa-mi dea rating-uri si Amazon, si eMag, si altii carora le dau bani.

Edited by don_dannielo, 02 June 2019 - 03:09.


#175
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Probabil se va întâmpla la un moment dat... Dar și acum ai rating, doar că e intern. Dar dacă faci multe "nazuri", nu crezi că îți blochează contul/îți taie accesul?

#176
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdon_dannielo, on 02 iunie 2019 - 03:08, said:

Astept sa-mi dea rating-uri si Amazon, si eMag, si altii carora le dau bani.

Le dai bani adica le donezi? Ca mi se pare ca tu platesti de fapt pentru un serviciu sau produs. Toti comerciantii au dreptul de a isi tria clientii.

#177
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Si la Uber platesc un serviciu.
Ai inteles tu.

#178
VIGame

VIGame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 24.12.2018

View Postdexterash, on 02 iunie 2019 - 01:10, said:

Trierea clientilor e un lucru normal in orice afacere. Sper sa apara niste algoritmi eficienti si destepti care "ejecteaza" rapid clientii de 2 bani si 3 cuie
Pe masura ce trece timpul democratia isi arata fata adevarata, aia de totalitarism, unde iti interzic orice pe motiv ca... n-ai sapca, iar daca iti iei sapca iti interzic pe motiv ca nu e culoarea care trebuie... si tot asa.
Nu stiu de ce oamenii doresc reintoarcerea la totalitarism.

View Postdexterash, on 02 iunie 2019 - 01:10, said:

Serios? Cu aceleasi date/acelasi card? Ca sa faca aceleasi mizerii?
Ca e si greu sa schimbi un card, nu?

#179
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,950
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdon_dannielo, on 03 iunie 2019 - 11:14, said:

Si la Uber platesc un serviciu.
Ai inteles tu.

Da, am inteles, de acceea mi se pare perfect normal ca si clientul sa aiba rating. Pe airbnb de exemplu si cei care iau in inchiriere primesc feedback de la cei care ofera spre inchiriere.

#180
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostVIGame, on 03 iunie 2019 - 11:46, said:

Pe masura ce trece timpul democratia isi arata fata adevarata, aia de totalitarism, unde iti interzic orice pe motiv ca... n-ai sapca, iar daca iti iei sapca iti interzic pe motiv ca nu e culoarea care trebuie... si tot asa.
Aha, deci e ok cand clientul are voie sa-si aleaga firma de la care cumpara, cand clientul mananca rahat la adresa unei/unor firme, cand face reviewuri de rahat pentru ca are probleme la mansarda, dar nu e ok cand firma ii da suturi clientului, nu?

Dreptul meu, e dreptul meu sa implic orice furnizor vreau eu in tranzactie! Ce, mai e vreun client cu bani asa cum sunt eu? Doar eu am bani! Restul nu cumpara!

View PostVIGame, on 03 iunie 2019 - 11:46, said:

Ca e si greu sa schimbi un card, nu?
Nu e greu? Si adresa si numele cum le schimbi?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate