Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Uber va fi interzis in Romania de saptamana viitoare

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#1
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017
,,Bravo" guvernantilor. Inca o idee geniala. De ce sa avem servicii civilizate de ride-sharing cum sunt si in SUA cand ii putem avea pe baietii cu ,,boss, fara 50 de lei nu bag nici cheia in contact"?
link



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DvwFrP__VBw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yXiOlVMNeN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OIHHc33Kg7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_CkLReTNXic?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4fYcJwPuUsM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kappa17, 23 March 2019 - 10:39.


#2
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Si cum ii interzice?
Ii baga la puscarie?
Ca alta metoda nu exista.

Eu stiam ca guvernul actual milita pentru scoaterea oamenilor de la puscarie si arderea dosarelor... sau poate asta e doar pentru cei cu carnet de membru de partid?

Clar, nu mai merita sa votezi cu ei, ca au luat-o pe calea gresita, vor sa bage lumea la puscarie pentru nimic.

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Al treilea topic pe tema asta?
Nu se va interzice.

Edited by don_dannielo, 23 March 2019 - 10:49.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Parca a mai fost interzis de 10 ori pana acum...

Nu am auzit pana acum sa existe vreo lege care sa interzica vreo firma, ci practicile incorecte.
Uber poate oricand sa cumpere licente de transport, autorizatii, sa-si puna soferii sa-si ia atestate,sa plateasca asigurari RCA destinate companiilor ce efectueaza transport de persoane, nu destinnate persoanelor fizice.

Daca soferul Uber cauzeaza vatamari unor terte persoane, asiguraratorul de i-a incheiat RCA-ul poate refuza plata despagubirilor catre acestea.

Intrebarea e alta, vrea uber sa intre in legalitate? Nu, pentru ca nu ar mai fi profitabil.
De ce sa lase Uber banii in tara, cand pot frumos sa-i spele prin paradisuri financiare.

Edited by gumball3000, 23 March 2019 - 10:58.


#5
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Mai bine sa-l interzica...
Vor fi proteste...pica guvul si macar ne alegem cu ceva.
Vine alt guv si-l baga la loc.
Si tot asa.

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
de parca daca se interzice uber nu se va mai putea practica ride sharing....
pai vorbesti pe facebook cu un grup de prieteni in privat "fratilor hai sa ne impartim masinile"....si ai uber gratuit  100%
cu un grup larg de 150 persoane deja e fix taximetrie.....

#7
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View Postgumball3000, on 23 martie 2019 - 10:52, said:

Parca a mai fost interzis de 10 ori pana acum...

Nu am auzit pana acum sa existe vreo lege care sa interzica vreo firma, ci practicile incorecte.
Uber poate oricand sa cumpere licente de transport, autorizatii, sa-si puna soferii sa-si ia atestate,sa plateasca asigurari RCA destinate companiilor ce efectueaza transport de persoane, nu destinnate persoanelor fizice.

Daca soferul Uber cauzeaza vatamari unor terte persoane, asiguraratorul de i-a incheiat RCA-ul poate refuza plata despagubirilor catre acestea.

Intrebarea e alta, vrea uber sa intre in legalitate? Nu, pentru ca nu ar mai fi profitabil.


Hai sa lasam birocratia deoparte. Cine ofera servicii mai de calitate? Uber sau taximetristii? Cu care ai prefera sa mergi?
Oare de ce nu se fac taximetristii uberisti daca tot e mult mai bine sa fii uberist? Nu cumva pentru ca la cum se poarta multi dintre ei zboara rapid afara?

Edited by Kappa17, 23 March 2019 - 11:04.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cu aia care functioneaza legal.
Nici unii, nici altii nu-s mai breji.

Macar taximetristul cheltuie tot in Romania banii aia pe care nu da bon.

#9
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Postkarax, on 23 martie 2019 - 10:59, said:

de parca daca se interzice uber nu se va mai putea practica ride sharing....
pai vorbesti pe facebook cu un grup de prieteni in privat "fratilor hai sa ne impartim masinile"....si ai uber gratuit  100%
cu un grup larg de 150 persoane deja e fix taximetrie.....
Da, dar acela ar fi cu adevarat ride sharing... in timp ce Uber nu e ride sharing, ci doar o aplicatie de taxi, un app dispecer de taxi si nimic mai mult.

#10
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Cum adică să împărțim mașinile ? Facem schimb de roți sau cum ? Eu va duc pe voi la club iar voi îmi plătiți mie consumația ?

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKappa17, on 23 martie 2019 - 10:36, said:

De ce sa avem servicii civilizate de ride-sharing cum sunt si in SUA
Deja ai terminat discutia... ca fac astia la noi NU e ride sharing ci taximetrie, vanatoare comenzi Posted Image
Si nu e interzis nimic, se face legal atata tot.

Edited by andreic, 23 March 2019 - 11:11.


#12
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
De ce uraste asa de tare lumea taximetristii?

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostPopaXXX, on 23 martie 2019 - 11:05, said:

De ce uraste asa de tare lumea taximetristii?
Pt ca nu exista reglementari, cod de conduita samd.
Apoi cand ajungi sa dai 75% din ce castigi inapoi, normal ca te comporti ca un salbatic.

Solutia e simpla, aplicat sanctiuni drastice, pana la ridicarea atestatului (sau cum s-o numi), majorat tariful /km sau reduse taxele cerute de stat.

Edited by gumball3000, 23 March 2019 - 11:11.


#14
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Pt că s ghiolbani și mârlani. Pt că le am zis in Gara de Nord București să mă ducă până în Victoriei și mi a trântit o scurt 50 de lei. Când i am zis că ajung pe jos in 10 minute a zis că da, dar am bagaj și e noapte.
Iar Uber, din câte citesc, sunt tot niște taximetriști, dar mai tehnologizați, departe de conceptul ride sharing. Păi, să și asume asta și să intre în legalitate atunci.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View Postgumball3000, on 23 martie 2019 - 10:52, said:

Parca a mai fost interzis de 10 ori pana acum...

Nu am auzit pana acum sa existe vreo lege care sa interzica vreo firma, ci practicile incorecte.
Uber poate oricand sa cumpere licente de transport, autorizatii, sa-si puna soferii sa-si ia atestate,sa plateasca asigurari RCA destinate companiilor ce efectueaza transport de persoane, nu destinnate persoanelor fizice.

Daca soferul Uber cauzeaza vatamari unor terte persoane, asiguraratorul de i-a incheiat RCA-ul poate refuza plata despagubirilor catre acestea.

Intrebarea e alta, vrea uber sa intre in legalitate? Nu, pentru ca nu ar mai fi profitabil.
De ce sa lase Uber banii in tara, cand pot frumos sa-i spele prin paradisuri financiare.
nu cred ca ai habar cum e cu "luatul" licentelor. esti optimist tare cu acel oricand, de fapt e oricand ai pile cunostinte relatii la primarie plus banii de spaga.

si prostia aia cu asiguratorul care nu plateste, de unde ai scos-o?

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAmaryl, on 23 martie 2019 - 11:11, said:

Pt că s ghiolbani și mârlani. Pt că le am zis in Gara de Nord București să mă ducă până în Victoriei și mi a trântit o scurt 50 de lei. Când i am zis că ajung pe jos in 10 minute a zis că da, dar am bagaj și e noapte.
Si la uberisti cand sunt ceva conditii speciale (exact cand ai nevoie) iti baga un surge price de te saturi Posted Image

Edited by andreic, 23 March 2019 - 11:13.


#17
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View Postgumball3000, on 23 martie 2019 - 11:01, said:

Nici unii, nici altii nu-s mai breji.
Eu zic ca diferenta este enorma. Dupa ce a aparut UBER in Bucuresti n-am mai mers niciodata cu taxiul. Oare faceam lucrul asta daca nu eram multumit?

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostAmaryl, on 23 martie 2019 - 11:11, said:

Pt că s ghiolbani și mârlani. Pt că le am zis in Gara de Nord București să mă ducă până în Victoriei și mi a trântit o scurt 50 de lei. Când i am zis că ajung pe jos in 10 minute a zis că da, dar am bagaj și e noapte.
Iar Uber, din câte citesc, sunt tot niște taximetriști, dar mai tehnologizați, departe de conceptul ride sharing. Păi, să și asume asta și să intre în legalitate atunci.
Soferii Uber nu ar avea cum sa intre in legalitate si sa mai faca si profit in conditiile actuale ale legii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate