Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

program software motor de cautare

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Mi-a trecut prin cap ca un motor de cautare s-ar putea face si altfel decat cu google sau oricare alt site. M-ar interesa daca nu cumva s-ar putea face un fel de motor de cautare dintr-un software de peer to peer file sharing....care in loc sa transmita fisiere , ar transmite de fapt liste de site-uri categorisite.  Un server central  ar tine evidenta trackerelor cu cei ce au site-urile.
daca se vrea eliminarea completa a serverelor se poate adauga un mainline DTH softului....
https://en.wikipedia...ki/Mainline_DHT
https://en.wikipedia.org/wiki/Kademlia
Cei ce isi fac site-uri le uploadeaza in propriul lor client de file sharing iar restul lumii da un "update" si noile site-uri apar. Prin update-uri succesive te conectezi la din ce in ce mai multa lume si la din ce in ce mai multi creatori de site-uri. Update-uri se transmit descentralizat de la user la user. fiecare fisier ar avea un fel de taguri sau metadata care ar spune cat sunt de noi si cine le-a adaugat.
fara reclame fara nimic.
Ce parere aveti, este fezabil?

#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
tu vrei sa reinventezi roata.....pardon google?
sorry, dar te-ai trezit cu 20 ani prea tarziu.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Tu nu intelegi dilema motoarelor de cautare.
Problema nu este spatiu sau resursele, ci ce site si de ce apare acel site pe pozitia X pt un termen dat.

#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postrex, on 22 martie 2019 - 18:27, said:

tu vrei sa reinventezi roata.....pardon google?
sorry, dar te-ai trezit cu 20 ani prea tarziu.

Mai degrabă seamănă cu un web portal ce zice el.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAdm, on 22 martie 2019 - 18:54, said:

Tu nu intelegi dilema motoarelor de cautare.
Problema nu este spatiu sau resursele, ci ce site si de ce apare acel site pe pozitia X pt un termen dat.
pai si? tot descentralizat s-ar putea transmite si numarul de accesari pentru un site astfel ai avea practic un algoritm exact ca cel al motoarelor de cautare numai ca descentralizat....practic la fiecare accesare site-ul ar trimite un update in retea cu contorizarea accesarilor....sau la fiecare 10 minute sa zicem...ca sa nu fie flood

#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Mda; un fel de rețea de windowsuri fără server; numai stațiile alea țipă continuu "eu sunt cutare, eu sunt aici, cine mai e pe-aici", după care își fac o listă cu cine mai e pe-acolo și continuă să țipe adăugând și "xulescu mai ești pe-aici, y mai ești pe-aici" în protocolul lor proprietar de rețea.

#7
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postjobist, on 22 martie 2019 - 21:56, said:

Mda; un fel de rețea de windowsuri fără server; numai stațiile alea țipă continuu "eu sunt cutare, eu sunt aici, cine mai e pe-aici", după care își fac o listă cu cine mai e pe-acolo și continuă să țipe adăugând și "xulescu mai ești pe-aici, y mai ești pe-aici" în protocolul lor proprietar de rețea.

Nu că făceau alegeri și puneau un șef, alegeau un computer browser  master care ținea lista.

Edited by eugeniusro, 22 March 2019 - 22:49.


#8
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
karax, prietene, vad ca esti dornic, avid de cunoaster.
Dar de ce pescuiesti aiurea si nu o iei si tu sistematic, structurat, de la simplu la complex?
Nu de alta, dar ajungi sa intelegi prea simplist complexul.

Despre motoarele de cautare, daca te intereseaza, trebuie sa cunosti cum functioneaza Google. Poti s-o faci in mod simplist citind pagina wikipedia despre PageRank.
Dar poti s-o faci si sistematic, structurat, intelegand in detaliu modul de functionare astfel:
inveti ceva probabilitati.
Inveti ceva statistica.
Inveti despre lanturi Markov.
Si apoi citesti despre PageRank.

Pentru ca.. mergand inspre inapoi, PageRank e un algoritm care e implementat pe o structura de lant Markov ergodic, discret, cu anumite particularitati (mod de atribuire a distributiei statice + mod de asigurare a ergodicitatii) Iar cand dai tu sa caute un cuvant, de fapt se duce acel lant Markov la steady-state(calculata distributia la convergenta), obtinandu-se cele mai relevante pagini.

Trebuie sa cunosti minim asta, apoi state-of-the-art-ul domeniului pentru ca sa poti mai apoi sa emiti pretentii ca ai putea la o adica descoperi nustiu ce chestie in domeniu.

Te avertizez insa ca niciun domeniu tehnic nu  prea mai poate fi imbunatatit fara a cunoaste matematica la cel mai mare nivel. Inventatorii si cei care au imbunatatit, deja nu au precupetit niciun efort pentru a baga cele mai bune ingrediente matematice. Sansele pentru a optimiza, imbunatati sau veni cu o idee,fara a cunoaste matematica la nivel foarte inalt sunt ZERO.

Edited by maccip, 23 March 2019 - 00:56.


#9
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Probabil https://yacy.net/en/Searchportal.html "Web Search by the people, for the people"

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am si alta idee...daca in browser ar exista o extensie care pur si simplu ar forma sute de adrese pe minut si le-ar vizita automat , scotand rezultatele in forma organizata , avand datele cu vizitele si relevanta din niste tag-uri si metadata?
nu stiu daca prin lege este permis IP scanning-ul.... sa ma lamureasca cineva ......
asta daca site-urile ar avea toate un IP de forma speciala , specific website-urilor

100% descentralizat ...!!!!!!!!

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cat iti ia sa vizitezi sa zicem 10 mil de adrese daca "formezi" sute pe minut?

De unde aflii care sunt acele 10 mil de adrese?

Edited by dani.user, 23 March 2019 - 10:17.


#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pe de alta parte s-ar pune intrebarea de unde naiba stie calculatorul unde sa caute...sa presupunem ca fiecare hub si magistrala de net ar avea o adresa separata ....de fapt eu cer o cautare pe layerul de transport din cate imi dau seama .....
ar fi necesar ca fiecare aparat sa aiba o sub adresa.....
ar fi similar cu reteaua de telefonie .....
site-urile ar avea un hub dedicat cu adresa de o anumita forma ....

View Postdani.user, on 23 martie 2019 - 10:17, said:

Cat iti ia sa vizitezi sa zicem 10 mil de adrese daca "formezi" sute pe minut?
aici e problema .....nu stiu cat ia ldin latimea de banda .... pe de alta parte niste tag-uri si ceva metadata de la fiecare ar trebui sa fie putin...

poate ar trebui ca fiecare hub sa aiba IP configurabil de o anumita forma in functie de domeniul de activitate al site-ului asa cum exista . org, .com, .tv etc etc astfel cautarea ar fi mai la sigur

fiecare IP ar avea codificat in el si un subdomeniu de activitate pentru ca acea cautare sa fie si mai la tinta , strict pe ce trebuie...bazat pe zone , locatii si alte criterii...

Edited by karax, 23 March 2019 - 10:19.


#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Acelasi IP iti poate gazdui 100 de site-uri, fiecare pe domeniu diferit. Mai mult, daca nu stii domeniul nici n-o sa-ti raspunda ceva relevant.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
de exemplu am avea "moda/bucuresti/ieftin/"

View Postdani.user, on 23 martie 2019 - 10:23, said:

Acelasi IP iti poate gazdui 100 de site-uri, fiecare pe domeniu diferit. Mai mult, daca nu stii domeniul nici n-o sa-ti raspunda ceva relevant.
mno nu stiu atunci.....era doar o propunere.....

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
imi trecea prin cap ca la tehnologia actuala vitezele si magistralele nu sunt o problema

#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postrepublicall, on 23 martie 2019 - 10:06, said:

Probabil https://yacy.net/en/Searchportal.html "Web Search by the people, for the people"
Cam asa functioneaza cele 2 motoare Google si YaCy:

Attached Files



#17
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Posteugeniusro, on 22 martie 2019 - 22:48, said:

Nu că făceau alegeri și puneau un șef, alegeau un computer browser  master care ținea lista.
Ok; cine-l alegea pe master? stațiile între ele, așa aleator? master care ținea lista degeaba; că stațiile făceau tot ce știau ele; am avut samba și stații '98 și xp; stațiile comunicau între ele tot haotic; doar partajările de pe samba le vedea brici; crezi că anunțau stațiile că se duc la culcare? Nu; le scotea samba din listă după ceva timp.

#18
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postjobist, on 23 martie 2019 - 16:47, said:

Ok; cine-l alegea pe master? stațiile între ele, așa aleator? master care ținea lista degeaba; că stațiile făceau tot ce știau ele; am avut samba și stații '98 și xp; stațiile comunicau între ele tot haotic; doar partajările de pe samba le vedea brici; crezi că anunțau stațiile că se duc la culcare? Nu; le scotea samba din listă după ceva timp.

Exact se alegea aleator conform protocolului SMB, dacă vroiai să fie permanent un computer anume master trebuia să activezi pe acel computer serviciul Computer Browser, stațiile comunicau haotic fiindcă aveai samba pe o rețea cu windowsuri, și existau incompatibilităti între ele. La protocolul de rețea iar trebuia ca la wins adresses să aibe adresa acelui computer care este master în computer browser, configurezi fie manual fie dacă ai multe stații prin DHCP server.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate