Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

ce este personal si ce e public?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016

View Postkarax, on 22 martie 2019 - 16:24, said:

acum niste ani aveam un tovaras care s-a certat cu gagica din nu stiu ce problema. Eu mai saritor din fire , am zis "hai bai nene sa ii zic fetii ca ala o inseala si face asa si pe dincolo". insa discutand cu altcineva , respectiva persoana mi-a zis ca asa ceva nu e o problema publica si priveste numai persoanele in cauza. Chestia aia mi-a dat de gandit si am renuntat sa il dau in gat pe amicul meu. Pe de alta parte ce te faci in cazul in care sa zicem ca treci pe strada si auzi cum la etajul 3 al unui bloc sa zicem unu isi snopeste nevasta in bataie? Iei atitudine? Te bagi peste ei? Sau respecti dreptul de proprietate sau ceva? Dar ce te faci in cazul asta cu respectiva femeie care probabil va ajunge la spital batuta zdravan? Pe de alta parte toti suntem barbati si fiecare mai gresim. Sau poate nu? Poate nu toti suntem la fel? In orice caz dilema e interesanta si as vrea si cateva opinii de la voi. Las in final o melodie pe care mi-a lasat-o persoana care m-a avertizat sa nu ma bag si care mi-a dat de gandit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GFxsoICIF3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Amesteci o treaba care ti se pare tie ca ar fi imorala cu una ilegala.
Chiar nu vezi diferenta?
Nu e caderea ta sa judeci moralitatea actiunilor altora, fiecare e pentru el si cei implicati. Insa ilegalitatea, mai ales in cazuri de vatamare corporala si violenta e o chestie foarte diferita.

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Karax , gandeste-te invers.  Sa zicem ca tu ai o huiduma de sotie (una care ridica pianul de coadã)  , si ca tu esti mai propriu de fel. Daca te-ar bate nevasta ai dori sã intervinã vreun necunoscut sa te scoatã din ghearele ei ?

Edited by JurasikMan, 23 March 2019 - 06:44.


#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postsilesax, on 22 martie 2019 - 18:23, said:

da o întrebare buna, îi zici prietenului ca partenera îl inseala sau taci?
interesanta si dilema asta .....teoretic se aplica fix acelasi principiui? sau fac discriminare de sex si o parasc pe respectiva tocmai pentru ca e femeie si el barbat?

View Postadisz, on 22 martie 2019 - 19:08, said:

Un parolist va fi intotdeauna un om respectat si admirat.
Un
om care stie sa discearna,sa puna in sita vietii problemele cu adevarat capitale,este si va fi intotdeauna admirat,respectat si frecventat si cu prieteni adevarati.

ps.
Sa nu uiti niciodata vorba aia mare care zice Iubesc tradarea,dar urasc pe tradatori.
corect , intr-un fel poate l-as fi putut intreba pe respectivul urmatoarea chestie "uite frate pe cutare fata, frumoasa , si o inseala cutarescu, ce ai face tu? ca vad ca si tie iti cam place de ea"....

View Postvrajitoruldinoz, on 23 martie 2019 - 02:43, said:



Amesteci o treaba care ti se pare tie ca ar fi imorala cu una ilegala.
Chiar nu vezi diferenta?
Nu e caderea ta sa judeci moralitatea actiunilor altora, fiecare e pentru el si cei implicati. Insa ilegalitatea, mai ales in cazuri de vatamare corporala si violenta e o chestie foarte diferita.
moral , daca e sa vorbim moral , cum ar fi sa ii zici uneia "fah esti frumoasa dar nu chiar asa frumoasa , astfel ca te insel cat am io chef ca in nici un caz nu imi sta mintea numai la tine. A si daca ma mai uit la altele mai mult timp poate si gasesc pe vreuna pentru care sa te parasesc...si daca ma uit bine in 3 saptamani s-ar putea sa ma si plictisesc de tine".... dupa care tot unii barbati de genul se mira ca chiar ele vin si propun contract prenuptial cu jumate de avere daca le inseli.... parca vad "femeile astea , ie perverse , vor avere "....

View PostJurasikMan, on 23 martie 2019 - 06:42, said:

Karax , gandeste-te invers.  Sa zicem ca tu ai o huiduma de sotie (una care ridica pianul de coadă)  , si ca tu esti mai propriu de fel. Daca te-ar bate nevasta ai dori să intervină vreun necunoscut sa te scoată din ghearele ei ?
interesanta dilema.....numai ca vorbim de un caz aparte, respectiva fiind mai baietoaica....asa incat daca iti plac astea mai printese care sa nu te bata....eh, alea de obicei se intretin....si nu prea pun mana la munca...

#22
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Nu e treaba ta ce fac altii in relatiile de cuplu sau prietenie. Nu ai dreptul sa te bagi. Keep moving.
Cel mult poti apela politia, dar nu iti recomand ca tot tu vei sfarsi amendat.
Si ca bonus o sa te trezesti si cu masina zgariata, geamurile crapate, cauciucurile taiate.

Lumea tanjeste dupa vremurile in care sa ofere note informative la securitate despre vecini... in loc sa isi vada de viata lor, stau si spioneaza viata altora.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate