Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

ce este personal si ce e public?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
acum niste ani aveam un tovaras care s-a certat cu gagica din nu stiu ce problema. Eu mai saritor din fire , am zis "hai bai nene sa ii zic fetii ca ala o inseala si face asa si pe dincolo". insa discutand cu altcineva , respectiva persoana mi-a zis ca asa ceva nu e o problema publica si priveste numai persoanele in cauza. Chestia aia mi-a dat de gandit si am renuntat sa il dau in gat pe amicul meu. Pe de alta parte ce te faci in cazul in care sa zicem ca treci pe strada si auzi cum la etajul 3 al unui bloc sa zicem unu isi snopeste nevasta in bataie? Iei atitudine? Te bagi peste ei? Sau respecti dreptul de proprietate sau ceva? Dar ce te faci in cazul asta cu respectiva femeie care probabil va ajunge la spital batuta zdravan? Pe de alta parte toti suntem barbati si fiecare mai gresim. Sau poate nu? Poate nu toti suntem la fel? In orice caz dilema e interesanta si as vrea si cateva opinii de la voi. Las in final o melodie pe care mi-a lasat-o persoana care m-a avertizat sa nu ma bag si care mi-a dat de gandit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GFxsoICIF3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
rufele se spala in familie, nu in public

in cazul ipotetic de care vorbesti suni la politie, si gata

Edited by MarianG, 22 March 2019 - 16:30.


#3
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Înșelatul nu e același lucru cu atacul/bătaia.
Nu ai absolut nicio treaba cu ce se întâmplă între ei. Nu există datoria de ”bun cetățean” la așa ceva.
Dacă se bat doi olteni, chemi poliția, nu intri la ei în casă. Pe stradă e altceva.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Ce amici erați, dacă doreai să îi faci rău, să îl ,,dai în gît"?!
Asta este ca faza pe care o auzi periodic la știri: ,,... și-a înjunghiat mortal prietenul ".
Păi, erau prieteni sau dușmani ? :ewwpu:

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostMarianG, on 22 martie 2019 - 16:29, said:

rufele se spala in familie, nu in public

in cazul ipotetic de care vorbesti suni la politie, si gata
corect , pe de alta parte ce te faci in cazul in care legislatia tarii e incompleta? ajungem la ceva in genul filmului "kramer contra kramer" in care unul care era martor era cat pe ce sa fie acuzat de sfidare a curtii doar pentru ca si-a expus o parere personala cu privire la un fapt. revenind la cazul nostru daca legea e incompleta ce facem? legal daca intervenim putem fi acuzati de incalcare a unei proprietati. moral , stim cu totii ca legea in tara este incompleta, simtim asta , n-avem nevoie de avocati si experti in drept sa ne spuna asta. si asta in multe domenii. cu toate astea daca ne revoltam suntem asteptati cu jandarmii ....mai ales cand protestam pe economie sau ceva.
revenind la filmul "kramer contra kramer" respectivei femei din film i s-a dat o replica de genul " felictari, ati schimbat legea care da definitia familiei" , replica spusa pe ton ironic. legea pana la urma este una la moment sau e una care se schimba constant? ori daca legile si constitutiile ar ramane la fel ca acum zeci si sute de ani , ce s-ar alege de noi? probabil ca cineva ar zice ca expertii si guvernele trebuie sa isi dea cu parerea. dar noi restul? suntem obligati doar sa privim si sa acceptam? atunci ce rol mai au alegerile si procesul democratic? la fel de bine putem avea dictatura si gata. ce nevoie mai e sa gandim si noi? las' ca gandesc altii pentru noi....

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
In care caz ?
Legal ai violare de domiciliu, si tot nu rezolvi nimic daca femeia nu depune plangere pentru violenta domestica.

Legislatia nu este incompleta (e atat cat este, si se modifica) n-ai citit tu destul din ea.

Edited by MarianG, 22 March 2019 - 16:42.


#7
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postcrisstonne, on 22 martie 2019 - 16:37, said:

Ce amici erați, dacă doreai să îi faci rău, să îl ,,dai în gît"?!
Asta este ca faza pe care o auzi periodic la știri: ,,... și-a înjunghiat mortal prietenul ".
Păi, erau prieteni sau dușmani ? Posted Image
Nu ti-ai dat seama ca el balea la iubita "prietenului"?

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postcrisstonne, on 22 martie 2019 - 16:37, said:

Ce amici erați, dacă doreai să îi faci rău, să îl ,,dai în gît"?!
Asta este ca faza pe care o auzi periodic la știri: ,,... și-a înjunghiat mortal prietenul ".
Păi, erau prieteni sau dușmani ? Posted Image
hai sa zicem ca eu am privit ca o datorie morala fata de sexul slab. pe de alta parte poate nu era bine nici pentru el, pentru ca daca continua asa ar fi ajuns ca orice femeie sa il evite cunoscandu-i reputatia. era oare bine cum vroia el sa fie? sau asta era stilul lui si nu discutam niciodata ce stil are fiecare? si daca amicul vine dupa aia gen "frate da femeile astea nu fac decat probleme".....? ce sa ii mai zici?

View PostMarianG, on 22 martie 2019 - 16:42, said:

In care caz ?
Legal ai violare de domiciliu, si tot nu rezolvi nimic daca femeia nu depune plangere pentru violenta domestica.

Legislatia nu este incompleta (e atat cat este, si se modifica) n-ai citit tu destul din ea.
caz ipotetic...eu doar pun in fata niste situatii ipotetice , incercand sa ma apropii de o solutie din aproape in aproape.... incerc sa pricep in primul rand ce se face in cazuri din astea pentru ca discutia e interesanta si sunt pasionat de astfel de probleme de principii....
posibil sa nu fi cititt insa de obicei la noi legea nu prea e completa. si se stiu n cazuri in n domenii. oricum eu am dus discutia spre principii de drept juridic si alte alea ....

Edited by karax, 22 March 2019 - 16:47.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postkarax, on 22 martie 2019 - 16:43, said:

ce sa ii mai zici?
plm,

nu zici nimic

ca tu nu ai nimic de zis, ci el.
ii dai o bere si asculti, aprobi ce zice, si bei

#10
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Cum il dai in gat pe Petre Roman ?

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
... si ce dileme morale or avea prietenii lu’ cristi borcea?

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu mai ai nimic de cercetat ? Acuma o dai cu "sifoneala" ?

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da o întrebare buna, îi zici prietenului ca partenera îl inseala sau taci?

#14
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
karaxe, te manca in cur de te-ai bagat tu peste relatia lor?

View Postkarax, on 22 martie 2019 - 16:24, said:

Las in final o melodie pe care mi-a lasat-o persoana care m-a avertizat sa nu ma bag si care mi-a dat de gandit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GFxsoICIF3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca eram in locul tau ii trimiteam si eu clipul asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KovXnXjcFDU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postkarax, on 22 martie 2019 - 16:24, said:

acum niste ani aveam un tovaras care s-a certat cu gagica din nu stiu ce problema. Eu mai saritor din fire , am zis "hai bai nene sa ii zic fetii ca ala o inseala si face asa si pe dincolo". insa discutand cu altcineva , respectiva persoana mi-a zis ca asa ceva nu e o problema publica si priveste numai persoanele in cauza. Chestia aia mi-a dat de gandit si am renuntat sa il dau in gat pe amicul meu. Pe de alta parte ce te faci in cazul in care sa zicem ca treci pe strada si auzi cum la etajul 3 al unui bloc sa zicem unu isi snopeste nevasta in bataie? Iei atitudine? Te bagi peste ei? Sau respecti dreptul de proprietate sau ceva? Dar ce te faci in cazul asta cu respectiva femeie care probabil va ajunge la spital batuta zdravan? Pe de alta parte toti suntem barbati si fiecare mai gresim. Sau poate nu? Poate nu toti suntem la fel? In orice caz dilema e interesanta si as vrea si cateva opinii de la voi. Las in final o melodie pe care mi-a lasat-o persoana care m-a avertizat sa nu ma bag si care mi-a dat de gandit.


Un parolist va fi intotdeauna un om respectat si admirat.
Un
om care stie sa discearna,sa puna in sita vietii problemele cu adevarat capitale,este si va fi intotdeauna admirat,respectat si frecventat si cu prieteni adevarati.

ps.
Sa nu uiti niciodata vorba aia mare care zice Iubesc tradarea,dar urasc pe tradatori.

Edited by adisz, 22 March 2019 - 19:08.


#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
atitudine tipic creștină.. bem împreună, apoi cand pleci îți f nevasta.. fimear scârbă

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View Postsilesax, on 22 martie 2019 - 18:23, said:

da o întrebare buna, îi zici prietenului ca partenera îl inseala sau taci?
de profitat nu zice nimeni nimic?

Edited by MarianG, 22 March 2019 - 19:37.


#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postlaffin, on 22 martie 2019 - 18:34, said:

karaxe, te manca in cur de te-ai bagat tu peste relatia lor?

Daca el nu are ce ... de ce sa ... si prietenul lui ? Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate