Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat pentru o aplicatie de sign recognition

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
worm94

worm94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.01.2015
Salutare,

Imi doresc sa imi dezvolt o apicatie pentru desktop care sa poata face sign detection. Aplicatia o sa fie dezvoltata cu C++.
Imi doresc sa se axeze in principal pe semnele pentru mijloacele de transport.

Dupa cum am zis aplicatia o sa fie dektop (am ceva constrangeri) dar eu i-as vedea utilitatea daca ar expune si un endpoint ceva online. Sa am o aplicatie pe telefon de unde sa pot face send la o imagine catre un server, iar mai departe sa-mi pot lasa un executabil care sa ofere un raspuns (nu am neaparat nevoie de asta dar ma gandesc ca ar fi de o "utilitate" mai mare).

Stiu ca era pe undeva un proiect facut de @dani.user (un forum cu C++) si folosea ceva de la apache parca dar nu-mi mai amintesc.

Cateva sfaturi si cuvinte cheie pentru un research pe google ar fi de super ajutor.

Multumesc

Edited by worm94, 22 March 2019 - 16:17.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 worm94, on 22 martie 2019 - 16:17, said:

Cateva sfaturi si cuvinte cheie pentru un research pe google ar fi de super ajutor.
Care dintre aceste carti le ai https://www.amazon.c...ef=nb_sb_noss_2 ?

 worm94, on 22 martie 2019 - 16:17, said:

Stiu ca era pe undeva un proiect facut de @dani.user (un forum cu C++) si folosea ceva de la apache parca dar nu-mi mai amintesc.
Vezi in semnatura lui dani.user.

#3
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
vezi google vision  api

#4
worm94

worm94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.01.2015

 OriginalCopy, on 22 martie 2019 - 16:25, said:

Care dintre aceste carti le ai https://www.amazon.c...ef=nb_sb_noss_2 ?


Vezi in semnatura lui dani.user.

Multumesc frumos pentru carti. Nu le-am si nu am citit cartile respective dar know how zic ca il am oarecum. Am mai iexperimentat in zona asta, o sa incep cu ceva mai dummy iar apoi o sa incerc sa imbunatatesc.

Din experienta ta crezi ca s-ar preta pentru mine varianta folosita de dani.user? Ss vrea ca aplicatia sa ofere ceva mai multe posibilitati. Nu ajuta foarte mult daca dai browse de pe o aplicatie desktop iar apoi primesti rezultate pentru imaginile respective (pentru ce as vrea eu sa invat din proiectul acesta ar fi de ajuns si asta insa incerc sa-mi dau seama cat de rea/buna este si ideea aceasta).

 Webbbob, on 22 martie 2019 - 17:29, said:

vezi google vision  api
Salut. Il stiu, mai au si cei de la Amazon dar de acolo nu poti invatata prea multe.
Nu e asa fascinant sa faci call-uri la niste endpoint-uri.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Daca vii cu asta:

 worm94, on 22 martie 2019 - 16:17, said:

Cateva sfaturi si cuvinte cheie pentru un research pe google ar fi de super ajutor.
atunci aici:

 worm94, on 22 martie 2019 - 17:40, said:

Multumesc frumos pentru carti. Nu le-am si nu am citit cartile respective dar know how zic ca il am oarecum.
te minti singur.

 worm94, on 22 martie 2019 - 17:40, said:

pentru ce as vrea eu sa invat din proiectul acesta ar fi de ajuns si asta insa incerc sa-mi dau seama cat de rea/buna este si ideea aceasta).
Daca nu esti dani.user, ai ce invata din el: cum sa scrii cod C++ modern.

Dar codul lui nu este despre CV. Greutatea cu care te vei confrunta va fi la CV, la algoritmica, nu la C++ modern - pe el trebuie sa il ai oricum deja bifat.

Si greutatea pentru tine va fi acolo, deoarece te minti singur.

Deci pasul urmator: ia-ti o carte despre CV.

#6
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 worm94, on 22 martie 2019 - 16:17, said:

Cateva sfaturi si cuvinte cheie pentru un research pe google ar fi de super ajutor
un programator trebuie sa fie autodidact si sa caute singur solutii si sa se fereasca pe cat se poate in a utiliza cod facut de catre altcineva, sau a pune intrebari simple care
la prima cautare isi gasesc raspuns.

Edited by BraviaAmpero, 22 March 2019 - 18:39.


#7
worm94

worm94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.01.2015
BraviaAmero nu as vrea sa o dăm într-o polemică aici dar clar nu îți împărtășesc punctul de vedere ... Mie îmi place să întreb și să primesc un sfat de la oamenii cu experiență.
PS: nu se pune problema de copiat cod ( dacă vroiam asta nu mai incercam să învăț ceva )
PS2: Da te rog tu un google simplu iar dacă îmi găsești răspunsul la nedumerirea mea șterg postul.

Acum revenind la lucruri mai serioase ...@originalcopy poți te rog sa îmi recomanzi o carte din cele de pe Amazon ?
Știu că într-o oarecare măsură ai dreptate .. îmi lipsesc multe noțiuni in zona asta și încerc să le mai acopăr cu proiectelul asta.

Mersi


#8
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Pai asa te auto-educi sa ceri ajutor tot timpul.Tu ai nevoie de un profesor care sa te invete  abc-ul programarii, apoi sa-ti formezi gandirea analitica.
Sfaturi de la oamenii cu experienta ii pot ajuta doar pe cei care au deja ceva experienta.
Tu nu cauti sfaturi , tu cauti un profesor care sa-ti spuna pas cu pas cum se face aplicatia X(asa crezi tu ca este aplicatie) dar este de fapt un sistem software X

Ori un programator mai intai este un cercetator si nu sta sa vina altii sa-i spuna ce sa caute, unde sa caute, cum sa caute.

Quote

Da te rog tu un google simplu iar dacă îmi găsești răspunsul la nedumerirea mea șterg postul.
Pai dpdv meu de vedere tu inca nu ai formata gandirea analitica si doresti sa realizezi inginerie software(care implica si programare insa este totul diferita).
Ceea ce iti trebuie este un sistem software care este alcatuit din mai multe programe care comunica intre ele , printre care  unele din programe trebuie sa fie facute de tine.
Adica integrare software.

Ca sa faci ce vrei tu , la nivelul tau de cunostiinte, orice sfat de la oameni cu experienta ai primi, tot nu te-ar putea ajuta concret, ci doar asa sa-ti faci o imagine generala asupra ceea ce vrei sa faci,
pt ca nici tu mai exact nu stii ce vrei sa faci .

Ca sa intelegi ce vrei tu mai exact facem urmatoare analogie:
Tu stii sa mergi doar cu bicicleta si dintr-o data vrei sa  proiectezi o masina cap-coada inclusiv motorul  ei, si aceasta sa raspunda la comenzi de pe telul mobil.
In 5 ani , daca te tii de treaba vei putea face si asta, doar ca trebuie munca si rabdare.

Edited by BraviaAmpero, 22 March 2019 - 19:14.


#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Strict pentru partea de web, ti-ar fi mai utila la inceput abordarea de aici: https://forum.softpe...-interfete-web/ E aproape ca o aplicatie simpla in consola, lasandu-te sa te concentrezi pe moment pe partea de CV, design si C++.

#10
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Ce nu inteleg de unde stii/stim nivelul lui de cunostinte in materie de IT?

Cei care dau sfaturi si s-ar vrea...analitici poate ca ar trebui sa analizeze nivelul OP apoi sa incerce sa livreze sfaturi.

#11
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
pai OP-ul cere un nivel mult peste pregatirea sa si atunci ai doua optiuni: fie il dadacesti pas cu pas si ii faci tu proiectul, fie ii spui sa se pregateasca si apoi mai tarziu in timp sa incerce.

Edited by BraviaAmpero, 22 March 2019 - 22:47.


#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 worm94, on 22 martie 2019 - 18:45, said:

Acum revenind la lucruri mai serioase ...@originalcopy poți te rog sa îmi recomanzi o carte din cele de pe Amazon ?
Știu că într-o oarecare măsură ai dreptate .. îmi lipsesc multe noțiuni in zona asta și încerc să le mai acopăr cu proiectelul asta.
Oricare din ele e ok. Suspectez ca cel mai bine pentru situatia ta actuala e sa incepi cu https://www.amazon.c...&s=books&sr=1-3

Daca te simti pierdut, pune-o pe raft pentru mai tarziu si fa un pas inapoi pentru a acoperi golurile mai de la fundatie.

Timp de studiu: 3 ani.

Succes!

#13
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Packt oferă azi o carte gratis despre OpenCV: https://www.packtpub...s/free-learning.

Limbajul folosit este Python ce-i drept.

#14
worm94

worm94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.01.2015

 BraviaAmpero, on 22 martie 2019 - 19:11, said:

Pai asa te auto-educi sa ceri ajutor tot timpul.Tu ai nevoie de un profesor care sa te invete  abc-ul programarii, apoi sa-ti formezi gandirea analitica.
Sfaturi de la oamenii cu experienta ii pot ajuta doar pe cei care au deja ceva experienta.
Tu nu cauti sfaturi , tu cauti un profesor care sa-ti spuna pas cu pas cum se face aplicatia X(asa crezi tu ca este aplicatie) dar este de fapt un sistem software X

Ori un programator mai intai este un cercetator si nu sta sa vina altii sa-i spuna ce sa caute, unde sa caute, cum sa caute.

Pai dpdv meu de vedere tu inca nu ai formata gandirea analitica si doresti sa realizezi inginerie software(care implica si programare insa este totul diferita).
Ceea ce iti trebuie este un sistem software care este alcatuit din mai multe programe care comunica intre ele , printre care  unele din programe trebuie sa fie facute de tine.
Adica integrare software.

Ca sa faci ce vrei tu , la nivelul tau de cunostiinte, orice sfat de la oameni cu experienta ai primi, tot nu te-ar putea ajuta concret, ci doar asa sa-ti faci o imagine generala asupra ceea ce vrei sa faci,
pt ca nici tu mai exact nu stii ce vrei sa faci .

Ca sa intelegi ce vrei tu mai exact facem urmatoare analogie:
Tu stii sa mergi doar cu bicicleta si dintr-o data vrei sa  proiectezi o masina cap-coada inclusiv motorul  ei, si aceasta sa raspunda la comenzi de pe telul mobil.
In 5 ani , daca te tii de treaba vei putea face si asta, doar ca trebuie munca si rabdare.

@BraviaAmpero te superi daca te rog sa ma lasi in pace? Te cunoastem de 2 posturi si vad ce deja imi cunosti toata viata, ce stiu ce nu stiu si asa mai departe.
Iti apreciez parerea si iti multumesc pentru input dar as tine topic-ul asta concentrat pe titlu nu pe filozofie.
Multumesc.

 dani.user, on 22 martie 2019 - 20:16, said:

Strict pentru partea de web, ti-ar fi mai utila la inceput abordarea de aici: https://forum.softpe...-interfete-web/ E aproape ca o aplicatie simpla in consola, lasandu-te sa te concentrezi pe moment pe partea de CV, design si C++.
Nu arata rau. O sa fac ceva teste sa vad daca chiar se misca asa cum imi imaginez eu.

 OriginalCopy, on 22 martie 2019 - 23:18, said:

Oricare din ele e ok. Suspectez ca cel mai bine pentru situatia ta actuala e sa incepi cu https://www.amazon.c...&s=books&sr=1-3

Daca te simti pierdut, pune-o pe raft pentru mai tarziu si fa un pas inapoi pentru a acoperi golurile mai de la fundatie.

Timp de studiu: 3 ani.

Succes!
Am trecut prin cuprins si pare accesibila(cu unele din notiuni am mai lucrat).
O parcurg si revenin cu feedback.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate