Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Doi jurnaliști, lăsați fără acreditare la Ministerul Justiției din cauza intrebarilor incomode

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
146 replies to this topic

#1
florinho12

florinho12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 19.08.2010
UPDATE: ȘI jurnalistei Ionela Arcanu, de la Realitatea TV i-a fost retrasă acreditarea de la Ministerul Justiției
Ministerul Justiției i-a retras acreditarea jurnalistei Ionela Arcanu
Ministerul Justiției i-a retras acreditarea jurnalistului Ovidiu Oanță, de la Pro Tv. Anunțul a fost făcut de Oanță într-o postare pe contul său de Facebook.
”Ministerul Justiției refuză nejustificat să mă mai acrediteze după ce în repetate rânduri mi-a spus că îmi va interzice accesul în minister, revoltat de întrebările mele deranjante!”, a scris Ovidiu Oanță pe Facebook, unde a publicat și răspunsul primit de la Ministerul Justiției la solicitarea de acreditare.
Decizia luată la instituția condusă de Tudorel Toadereste o premieră în ultimii ani.
În urmă cu câteva săptămâni, la bilanțul celor doi ani de mandat, ministrul Toader a ținut să le reamintească jurnaliștilor, care voiau să-i adreseze întrebări, că cererile lor de acreditare sunt încă nesemnate și ar putea rămâne așa dacă vor continua cu întrebările.
„Am zis că va fi o scurtă declaraţie de presă, nu a fost chiar scurtă. Vă promit următorul lucru: am solicitările de reacreditare, în măsura în care nu daţi curs formulelor protocolare pe care le-am stabilit voi acţiona în consecinţă, vă rog aşadar să respectaţi. Întâi citiţi-l şi apoi”, a spus Tudorel Toader.
Ministerul Justiției i-a retras acreditarea jurnalistului Ovidiu Oanță de la Pro Tv: ”este revoltat întrebările mele deranjante!”
După „modelul” Ovidiu Oanță (Pro TV) și jurnalista Ionela Arcanu, jurnalist pe Justiție la Realitatea TV, a rămas fără acreditare de la Ministerul Justiției, condus de Tudore Toader.

Jurnalista a primit în această după-amiază, pe e-mail, de la Minister, mesajul de refuz:

„Am primit interzis la Ministerul Justiției, anul acesta. Aveți mai jos „explicația” lui Tudorel Toader”, a fost reacția jurnalistei.
„Explicația”:

„Solicitarea dumneavoastră de acreditare a fost respinsă în conformitate cu art 18. alin 3. din Legea 544/2001 privind accesul la informațiile de interes public. Cu stimă, Biroul Mass-Media - Ministerul Justiției”, este mesajul primit de jurnalistă.


Edited by florinho12, 22 March 2019 - 15:01.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Gargamel este un gunoi

Quote

Articolul 18

(1) Autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia să informeze în timp util mijloacele de informare în masă asupra conferinţelor de presa sau oricăror alte acţiuni publice organizate de acestea.

(2) Autorităţile şi instituţiile publice nu pot interzice în nici un fel accesul mijloacelor de informare în masă la acţiunile publice organizate de acestea.

(3) Autorităţile publice care sunt obligate prin legea proprie de organizare şi funcţionare să desfăşoare activităţi specifice în prezenta publicului sunt obligate să permită accesul presei la acele activităţi, în difuzarea materialelor obţinute de ziarişti urmând să se ţină seama doar de deontologia profesională.

Edited by waterman, 22 March 2019 - 15:06.


#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008
PSD / ALDE si democratia - baba si mitraliera!

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

Art. 18.
(1) Autoritatile publice au obligatia sa acorde fara discriminare acreditare ziaristilor si reprezentantilor mijloacelor de informare in masa.
(2) Acreditarea se acorda la cerere, in termen de doua zile de la inregistrarea acesteia.
(3) Autoritatile publice pot refuza acordarea acreditarii sau pot retrage acreditarea unui ziarist numai pentru fapte care impiedica desfasurarea normala a activitatii autoritatii publice si care nu privesc opiniile exprimate in presa de respectivul ziarist, in conditiile si in limitele legii.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nasol! Cine urmeaza?

#6
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Au stat in cur pe scari si au impiedicat desfasurarea normala a activitatii.

#7
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007
Acum urmeaza sa vina si trolli care sa sutina ca este o masura buna fiindca si ziaristii sunt foarte obraznici si agresivi cu bietii politicieni, ca ei doar se protejeaza de agresivitatea acestora.....

#8
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Gunoiu asta comunist trebuie sa dispara de la putere si din viata publica!
Sa mearga in grota lui din care s-a scurs catre guvern!

#9
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008
E atat de trepanat acest Tudorel incat nu-si da seama ce inseamna aceste masuri acum in buza campaniei electorale! Posted Image

#10
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Care au fost întrebările alea incomode?

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ceva cu raportul de activitate parcă.

#12
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Comunismul a existat și după 1989, doar ca o vreme a fost băgat sub preș. Acum doar iese la iveală.

După Tudorel o sa fie altul, apoi altul.
Paradoxal, singurul care a înțeles democrația cum trebuie a fost Silviu Brucan.

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 florinho12, on 22 martie 2019 - 14:59, said:

Ministerul Justiției i-a retras acreditarea jurnalistului Ovidiu Oanță, de la Pro Tv. Anunțul a fost făcut de Oanță într-o postare pe contul său de Facebook.
”Ministerul Justiției refuză nejustificat să mă mai acrediteze după ce în repetate rânduri mi-a spus că îmi va interzice accesul în minister, revoltat de întrebările mele deranjante!”, a scris Ovidiu Oanță pe
Nu inteleg.

Refuza sa o acrediteze, sau i-a retras acreditarea? Ca titlul zice ca i-a retras-o, dar textul indica ca i-a expirat.

Ar fi interesant de stiut de ce nu i-o mai da, poate motivul este bun.

Edited by OriginalCopy, 22 March 2019 - 15:27.


#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

 florinho12, on 22 martie 2019 - 14:59, said:

Vă promit următorul lucru: am solicitările de reacreditare, în măsura în care nu daţi curs formulelor protocolare pe care le-am stabilit voi acţiona în consecinţă, vă rog aşadar să respectaţi. Întâi citiţi-l şi apoi”, a spus Tudorel Toader.

ar fi foarte interesant care sunt acele formule protocolare pe care le-au stabilit, pentru ca, in nemernicia lui, buburel le-o fi cerut ceva, hai sa zicem "de bun simt" (ne hazardam si facem aceasta presupunere ;) ) iar astia nu au respectat intelegerea, ca apoi sa se dea loviti ;)

#15
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Băsescu îl face praf pe ®udorel:
https://www.gandul.i...cyExUbWPMOpGjPg

#16
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

 jobist, on 22 martie 2019 - 15:18, said:

Care au fost întrebările alea incomode?
cui ii pasa ? .... in Romania publicul priveste sacrificiul de forma, nu de fond.
Totusi in fond de doare ca se intoarce cenzura.

 dan1980_25, on 22 martie 2019 - 15:08, said:

(3) Autoritatile publice pot refuza acordarea acreditarii sau pot retrage acreditarea unui ziarist numai pentru fapte care impiedica desfasurarea normala a activitatii autoritatii publice si care nu privesc opiniile exprimate in presa de respectivul ziarist, in conditiile si in limitele legii.
pai ce a facut ? A vorbit neintrebata?

#17
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Incet, incet, iesa la iveala vechile metehne comuniste.
Asadar, nu mare sa ne fie mirarea cand vom ajunge sa ne uitam la stiri doar pentru a vedea noile realizari ale dragilor conducatori.

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

 pexCom, on 22 martie 2019 - 15:24, said:

Comunismul a existat și după 1989, doar ca o vreme a fost băgat sub preș. Acum doar iese la iveală.

După Tudorel o sa fie altul, apoi altul.
Paradoxal, singurul care a înțeles democrația cum trebuie a fost Silviu Brucan.
Ăsta nu mai comunism, ci stalinism 2.0

Edited by mihaicozac, 22 March 2019 - 16:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate