Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Președintele CJ Brașov, OBLIGAT de instanță să îndepărteze două inscripții în limba maghiară de la limita cu județul Covasna

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
"Președintele CJ Brașov, învins în Instanță! Judecătorii îl obligă să dea jos două inscripții în limba maghiară, de la limita cu județul Covasna!"

"Tribunalul București a admis joi, 21 martie 2019, acțiunea Asociației Civice pentru Demnitate în Europa (ADEC) și l-a obligat pe președintele Consiliului Județean Brașov, Adrian Veștea (PNL), să îndepărteze două inscripții în limba maghiară de la ieșirea din județul Brașov către județul Covasna.

Acțiunea în instanță pentru aplicarea legii a fost demarată de Asociația Civică pentru Demnitate în Europa (ADEC), condusă de Dan Tanasă, în luna noiembrie 2018, după ce președintele CJ Brașov, Adrian Veștea, a refuzat să aplice legea.
Cele două inscripții în limba maghiară, „Brasso Megye” și „Brasso Megye Tanacsa Jo Utat Kivan”, au fost montate de CJ Brașov în anul 2013, fără o bază legală, cu încălcarea legilației în vigoare în privința inscripționării denumirii localităților în limba minorității.

Solutia pe scurt a Tribunalului București (detalii aici): „Respinge excepțiile lipsei calității procesuale pasive și active, ca neîntemeiate. Admite acțiunea. Obligă pârâtul să îndepărteze inscripțiile în limba maghiară „Brasso Megye” și „Brasso Megye Tanacsa Jo Utat Kivan” amplasate pe indicatorul poartă de intrare in Județul Brașov dinspre județul Covasna. Obligă pârâtul să plătească reclamantei cheltuieli de judecata în suma de 50 lei. Cu drept de recurs in termen de 15 de zile de la comunicare. Cererea de recurs se depune la Tribunalul București – Secția a II a Contencios Administrativ și Fiscal. Pronunțată prin punerea soluției dispoziția părților prin mijlocirea grefei, azi 20.03.2019”.

Președintele CJ Brașov, liberalul Adrian Veștea, a susținut până în ultimul moment faptul că inscripțiile în limba maghiară respectă legislația, deși era evident că încalcă legea. Atitudinea lui Veștea este de înțeles de vreme ce acesta este un apropiat al liderilor UDMR Tamas Sandor și Antal Arpad, doi pioni importanți ai intereselor Ungariei în România."

Se pare ca mai exista inca justitie si lege in tara asta si ca nu isi pot face toti nebunii de cap chiar cum vor ei. E ireal cum presedintele unui Consiliu Judetean poate fi de acord cu asemenea lucruri, ba mai mult, poate sa afirme pana in ultimul moment ca inscriptiile respecta legislatia. Dar na, cand esti sclavul udemereului... Tipul asta ar merita exclus din PNL imediat!

Pareri?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Unde, pe DN11?

https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by arab, 22 March 2019 - 14:05.


#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Eu nu mă pricep, dar legea asta cu plăcuțe bilingve e valabilă doar pentru anumite județe?

#4
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Dacă zice că e legal, nu trebuia să fie obligat de instanță să le dea jos. Și nu cred că sunt atâția unguri în județul Brașov încât să le pună plăcuțe bilingve.

#5
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postsfantu.dracu, on 22 martie 2019 - 14:05, said:

Eu nu mă pricep, dar legea asta cu plăcuțe bilingve e valabilă doar pentru anumite județe?

consiliul judetean nu are voie sa instaleze placute in care iti ureaza o zi buna, nici in maghiara, nici in romana.
numele localitatii e un lucru, aici e altceva.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Dar ce zice placutele alea? Daca-s pentru turisti, e aiurea. Daca au iz politic bine au facut.

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postlool21135, on 22 martie 2019 - 14:06, said:

Dacă zice că e legal, nu trebuia să fie obligat de instanță să le dea jos. Și nu cred că sunt atâția unguri în județul Brașov încât să le pună plăcuțe bilingve.
Din ce am citit (și înțeles), legea zice că dacaă ai minim 20% din locuitori dintr-o anume minoritate, trebuie să pui plăcuțe bilingve.
Dacă nu ai nu ești obligat, dar nici nu e interzis.
Acum, exact care a fost speța acolo, nu știu.

View Postmorenno, on 22 martie 2019 - 14:12, said:


consiliul judetean nu are voie sa instaleze placute in care iti ureaza o zi buna, nici in maghiara, nici in romana.
numele localitatii e un lucru, aici e altceva.
Nici măcar la numele județului nu e permis?

Consiliile locale au voie să facă urări?

Întrebările nu sunt ironice.
Trec prin destule județe/localități unde văd numele scris în română și alte limbi.
Și chiar "Primaria cutare vă urează"

#8
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010

View Postsfantu.dracu, on 22 martie 2019 - 14:14, said:

Din ce am citit (și înțeles), legea zice că dacaă ai minim 20% din locuitori dintr-o anume minoritate, trebuie să pui plăcuțe bilingve.
Dacă nu ai nu ești obligat, dar nici nu e interzis.
Acum, exact care a fost speța acolo, nu știu.

Apăi după cum am zis, ăștia nu fac limita adminsă de lege cât să le permită o instalare de plăcuțe. În județ sunt vreo 8%, și asta de prin anii 2008.
Și cei care reclamă instalarea plăcuțelor, o fac în legalitate având în vedere componența etnică. Chiar dacă o primărie instalează plăcuțe din proprie inițiativă.

Edited by lool21135, 22 March 2019 - 14:23.


#9
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
nu ai voie sa scrii: consiliul judetean brasov va ureaza o zi buna.
nu-i vorba de limba, dar presedintele cj a tinut mortis sa si-o bage in curul ungurilor, sa scrie in maghiara.
uite ca s-au sesizat unii.

#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postarab, on 22 martie 2019 - 13:57, said:


Mie-mi place conducta de gaz care traverseaza soseaua.Probabil au facut panoul ala sa mai acopere din conducta dar oricum nu pot sterge parafa made in Romania.

#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmorenno, on 22 martie 2019 - 14:23, said:

nu ai voie sa scrii: consiliul judetean brasov va ureaza o zi buna.
nu-i vorba de limba, dar presedintele cj a tinut mortis sa si-o bage in curul ungurilor, sa scrie in maghiara.
uite ca s-au sesizat unii.
Aha, deci ar fi putut scrie J"udețul Brașov vă urează"sau "labagii vă urează", dar nu "consiliul local".
Indiferent de limbă.

Am înțeles corect.

View Postlool21135, on 22 martie 2019 - 14:22, said:

Apăi după cum am zis, ăștia nu fac limita adminsă de lege cât să le permită o instalare de plăcuțe. În județ sunt vreo 8%, și asta de prin anii 2008.
Și cei care reclamă instalarea plăcuțelor, o fac în legalitate având în vedere componența etnică. Chiar dacă o primărie instalează plăcuțe din proprie inițiativă.
Care parte din "nu e interzis" ți-a scăpat? :)
Repet: la minim 20% e obligatoriu, la mai puțin e opțional.
Dar probabil nu ai voie să scrii chiar tot ce vrei, după cum spune morenno.

#12
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010

View Postsfantu.dracu, on 22 martie 2019 - 14:28, said:




Care parte din "nu e interzis" ți-a scăpat? Posted Image
Repet: la minim 20% e obligatoriu, la mai puțin e opțional.
Dar probabil nu ai voie să scrii chiar tot ce vrei, după cum spune morenno.
Dacă ai fi citit ce am scris eu, ai fi înțeles că partea menționată de tine cu ”nu e interzis” face referire la cei care reclamă, nu la primărie. Că nu degeaba am mai scris ”Chiar dacă o primărie instalează plăcuțe din proprie inițiativă”.

”Dar probabil nu ai voie să scrii chiar tot ce vrei” - bună frază, ți se potrivește.

#13
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002
A pus nişte plăcuţe. Justiţia i-a spus că plăcuţele sunt "câh" şi că trebuie să le dea jos. Ceea ce probabil va şi face.
Ce vă atacaţi aiurea? Jigniţi un om fără să ştiţi ce altceva a mai făcut ca ales al urbei (Râşnov) sau al judeţului.

Mult zgomot pentru nimic.

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Plăcuţele ziceau că apa nu e bună de băut...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate