Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Paragraful legii 10/1995 in antecontract.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
Buna ziua, un agent de vanzari al unui ansamblu residential nu vrea sa introduca paragraful legii 10/1995 cu privire la garantiile oferite la asigurarea calitatii, pe motiv ca notarul nu vreau sa aduca aceasta modificare, dar ca va fi prezent in contractul de vanzare.Eu banuiesc ca este un semnal de alarma cu privire la seriozitatea/calitatea ce o vor oferi.
Ma insel si aceste garantii nu trebuie sa fie prezente ci de fapt este o lege care obliga automat ca apartamentele noi vandute de dezvoltatori sa fie supuse legii respective?
Multumesc.

Edited by testme26082018, 22 March 2019 - 08:50.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Si daca introduce paragraful sau nu-l introduce in contract si nu respecta, cu ce te ajuta? Contractul se supune legilor in vigoare, iar obiectele din contract la fel. Eu zic sa-i propui sa modificati notarul (desi putin probabil sa se intample). Care a fost motivul invocat de notar? Roaga-l sa bage sintgma ca locuinta respecta standardele prezentate in promovarea proiectului si ca respecta conditiile legii.

Buba cea mare e ca trebuie sa faci dovada ca lucrarile nu sunt conforme. In caz ca-l reclami, dezvoltatorul va aduce documentele de achizitie si va face dovada conditiilor minime prevazute de lege, tu va trebi sa dovedesti ca nu e asa.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005
Articolul 6
(1) Obligațiile privind asigurarea cerințelor fundamentale prevăzute la art. 5, în toate etapele prevăzute la art. 2, revin factorilor implicați, potrivit responsabilităților fiecăruia stabilite în condițiile legii.
(2) În sensul prezentei legi, factorii implicați prevăzuți la alin. (1) sunt: investitorii, proprietarii, administratorii, utilizatorii, executanții, cercetătorii, proiectanții, verificatorii de proiecte atestați, experții tehnici atestați, auditorii energetici pentru clădiri atestați, responsabilii tehnici cu execuția autorizați, diriginții de șantier autorizați, producătorii/fabricanții de produse pentru construcții, reprezentanții autorizați ai acestora, importatorii, distribuitorii de produse pentru construcții, organismele de evaluare și verificare a constanței performanței produselor pentru construcții, organismele de evaluare tehnică europeană în construcții, organismele elaboratoare de agremente tehnice în construcții, laboratoarele de analize și încercări în construcții, universitățile tehnice și institutele de cercetare în domeniul construcțiilor și asociațiile profesionale de profil.

Articolul 7
(1) În contractele care se încheie ori, după caz, în dispozițiile sau în autorizațiile ce se emit, factorii prevăzuți la articolul precedent sunt obligați să înscrie clauzele referitoare la nivelul de calitate al construcțiilor, corespunzătoare cerințelor, precum și garanțiile materiale și alte prevederi, care să conducă la realizarea acestor clauze.
(2) În contracte nu se pot înscrie niveluri și cerințe referitoare la calitate inferioare reglementărilor în vigoare, cu privire la cerințele prevăzute la art. 5.
(3) Perioada de garanție se prevede în contractele încheiate între părți, în funcție de categoriile de importanță ale construcțiilor stabilite potrivit legii, și va avea o durată minimă, după cum urmează:
– 5 ani pentru construcțiile încadrate în categoriile de importanță A și B;

– 3 ani pentru construcțiile încadrate în categoria de importanță C;
– 1 an pentru construcțiile încadrate în categoria de importanță D.
Perioada de garanție se prelungește cu perioada remedierii defectelor calitative constatate în această perioadă.

Arată-i agentului de vînzări articolul și cere-i să introducă garanția respectării reglementărilor în contract. Notarul, din cîte știu eu (dar poate știu greșit și mă corectează cineva), verifică legalitatea contractului. Cît timp o clauză e legală el nu are treabă cu introducerea sau scoaterea acesteia - e decizia părților.
Dacă agentul refuză e cazul să-i întorci spatele.

#4
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
Nu mi-a spus si care e motivul pentru care notarul nu vrea sa adauge paragraful legii 10/1995.
O sa recitesc precontractul poate e prezenta sintagma conform caruia locuinta respecta normele legii.

#5
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Cine a ales notarul? Tu sau vanzatorul?

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Legea bate orice contract. Asa ca ce e în lege, pui degeaba în contract.

#7
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
tartorul : normal ca el a ales notarul...

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e normal deloc să aleagă vânzătorul notarul pentru că singura lui grijă este să primească prețul. Cumpărătorul are de ținut cont de mai multe aspecte printre care încrederea în notar, costurile de elaborare a actelor.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Costurile actelor, la notar, sunt aproape identice intrucat trebuie sa respecte o grila. Restul se reuma la viteza cu care sunt semnate actele.

Legat de incredere in notar, poti merge oriunde, dar sa te traga cu o taxa sau sa-i scape un amanunt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate