Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Pasare de Noapte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Aiurea.

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,480
  • Înscris: 19.04.2009

View Postjimi91, on 22 martie 2019 - 10:31, said:




Eu sunt curios de o chestie...daca tu crezi ca e benefic pentru tine sa dormi ziua si noaptea sa lucrezi, oare chiar e bine pentru corpul tau? Stiu ca exista studii care arata ca problemele psihologice se reflecta fizic...asa ca, daca tu n-ai nicio problema psihica cu un astfel de bioritm....fizic ar trebui sa te simti bine...

Nu stiu daca e chiar placebo...


Nu e benefic. Omul nu este animal nocturn

Avem nevoie de lumina naturală inclusiv pentru sinteza unor procese metabolice.

In plus organismul nu e adaptat. Nu avem ochi pentru văz nocturn. Abia ne descurcam cu lumina artificiala.

#39
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View PostLex404, on 22 martie 2019 - 05:33, said:

Vezi ca nu e sanatos deloc ce faci. Si ti-o zic din proprie experienta.
Regleaza-ti somnul, hai 10 e devreme, dar la 11:30 dormi. Te trezesti la 6:30. Ai timp dimineata linistit de toate alea + relax.
Mergi pe la farmacii (mai mari) si cauta CBD ulei (Cannabidiol). E legal dar sper ca-l produce cineva in Romania... (aparent e produs)

Mersi. Bun pont cu uleiul de canabis, unde locuiesc eu gasesc pe raft la orice supermarket, destul de ieftin. :)

View PostNaeCicolae, on 22 martie 2019 - 07:18, said:


Ei, vezi muncesti pana la 3 dimineata pt bunastarea sefului tau.

Proiecte personale, nu pentru sefu. Pe langa astea intra si treburile casnice, naveta pana acasa. Mai lucrez si extra, dar platit si de bunavoie. (freelancing)
Poate trebuie sa o las mai moale.

View Postarg, on 22 martie 2019 - 07:34, said:

@ville
ia citeste despre ce face lumina albastra creierului.
Ah, stiu asta! :lol:

View PostEekstein, on 22 martie 2019 - 07:20, said:

Ai erectii matinale ?
Sex cand faci ?
Sunt bine din pct. asta de vedere. Cu ce ajuta?

View Postsilesax, on 22 martie 2019 - 08:03, said:

si cat dormi?
6 ore in medie, uneori si 3-4-5. Alteori imi bag picioarele si dau snooze pana prind 8 ore si stau pana mai seara la munca.

View Postjimi91, on 22 martie 2019 - 08:50, said:

Bunicul meu se scula la ora 6:00 fara alarma, zilnic....era ca un robot...se barbierea odata la doua zile, in ziua barbieritului se scula cu 10 min mai devreme Posted Image....robot

PS. Mama mi-a zis ca te-ai nascut noaptea Posted Image)

Asa ii stiu si pe bunicii mei, la 7 in picioare cu treaba prin curte. Cand stateam la ei aveam acelasi program, probabil viciu din copilarie.

View Postvali, on 22 martie 2019 - 09:17, said:

avut aceeași problemă. rezolvat cu o cafea slabă pe la 5-6pm. acum mă ia somnul pe la 10pm.
și m-am reglat și cu trezitul, 6 luni n-am trezit la 6.30 cu alarmă, acum mă trezesc la fel, dar fără alarmă.

Heh, la mine cafeaua e ca apa. Niciun efect. O beau de gust, shot-uri de la care altii tremura la mine sunt ceva normal. Doar red-bull ma ajuta dar iau foarte rar, 2-3 pe an.

View Postcorinadaniela, on 22 martie 2019 - 09:40, said:

valmont, gresesti pentru ca dormi dupa-amiaza, de aceea esti fresh pana tarziu in noapte si ti-ai dat peste cap ritmul circadian.
daca vrei sa-ti reglezi orele de somn, renunta la somnul de dupa-amiaza, foloseste ceva gen melatonina pentru a adormi mai devreme seara. incet-incet vei ajunge la un program "omenesc".
renunta sa mai lucrezi noaptea la proiecte, sanatatea e mai importanta. pentru ce sunt acele proiecte, pentru firma sau pentru tine, sa mai faci un ban in plus ? obisnuiesti sa procrastinezi (ca sa folosesc un termen corporatist :-) ?
daca proiectele sunt pentru firma, sa stii ca n-o sa-ti ridice nimeni statuie in fata sediului firmei.

acum nu iti dai seama, dar lipsa somnului de calitate isi va spune cuvantul, poti sa dai intr-un sindrom de burn-out de toata frumusetea.

Mersi, sunt pentru mine. Si pentru bani, si pentru cultivarea intelectuala. Mai procastinez, dar de regula am deadline-uri si un calendar pe care il respect. Daca sar peste 2 zile fara sa fac ceva deja am mult de recuperat.

#40
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostAimeeee, on 22 martie 2019 - 17:38, said:

Timpul pare comprimat, asteptarile sunt mari, munca toata ziua, putin timp efectiv  ramas pentru placerea noastra proprie.
Renunti la timpul tau contra etichete. O fi bine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate